Kontakt Lensler

Kontakt Lensler

Saydamtabakanın üzerine yerleştirilen ve gözde uzun süre kalabilen mercekler Kontakt lens ya da yalnızca lens adıyla tanınır.

Kontakt lens takılmadan önce göz hekiminin gerekli incelemeleri yap­ması gerekir. Saydamtabakanın eğriliğiyle ilgili çeşitli ölçümler yapılarak lensin göze uygunluğu sağlanmalıdır. Kontakt lenslerle ilgili ağır komplikasyonlara ender rastlanır.

Uzun süre göz­de kalmasına bağlı olarak Kontakt len­sin örseleyici etkisi ortaya çıkabilir. Ama kuralına uygun kullanım ve belirli bir alışma süreci sonunda çoğu zaman bütün sorunlar ortadan kalkmaktadır. Günümüzde Kontakt lensler üç ana gru­ba ayrılır. Bunlar sert, yumuşak ve gaz geçirgen sert lenslerdir.

kontaktKontakt Lenslerin Üstünlükleri

Estetik üstünlüklerinin yanında Kon­takt lenslerin gözlüklere göre birçok üstünlüğü vardır: Kontakt lensler gö­zün hareketlerini izlediklerinden görme alanını sınırlamazlar. Göze yakın ol­dukları için de, özellikle kırma gücü yüksek merceklerdeki gibi görüntünün büyümesine ve küçülmesine neden ol­mazlar.

Bu nedenle iki göz arasında üç dereceden yüksek kırılma farklılıklarını düzeltebilirler. Oysa bu düzeltme göz­lükle olanaksızdır.

Kontakt lenslerin sürekli gözyaşı salgısıyla ıslanmalarına karşın görüntü­nün net kalması ilginçtir. Keratokonus (ağır bir saydamtabaka bozukluğu) gibi normal merceklerle düzeltilemeyen astigmatik olgularında, mutlaka saydam tabaka lensleri kullanılması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ali izzet özsarı dedi ki:

    lensler en fazla kaç miyop derecesi olabilirler ve bu fiyatını nasıl etkiler teşekkürler

BİR YORUM YAZ

sağlık