Lazer Epilasyon İle İlgili Merak Ettikleriniz…

Lazerin Tarihçesi ve Kullanıldığı Alanlar:
Yaklaşık 50 senedir başarıyla kullanılan lazer teknolojileri her geçen gün daha da gelişmekte ve daha güvenli hale gelmesiyle birlikte sağlık dünyasında da yeni bir devir açıldı. Epilasyon , damarsal lezyonlar , lekeler, sivilceler ve kırışıklık vs pek çok hastalık için lazer teknolojisinden yararlanılmaktadır.

Lazer Nedir:

Lazer, tek renkli, düz ve enerji taşıyan bir ışık demetini yansıtmaktadır.
Bu güçlü ışık yani lazer,  çevre dokulara zarar vermeden, tüylerin ortadan kaldırılmasını sağlanmaktadır.

lazerpilTek Bir Seansta İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak Mümkün müdür?

Tek bir seansta bütün tüylerin ışığı aynı biçimde emerek köke ulaştırmaları olanaksızdır.  Zira tüyler de bedenimizin her hücresinde olduğu fiziksel bir döngü halindedir.  Büyüme, dinlenme  ve dökülme evreleri biçiminde kılların 3 döngüsü mevcuttur.  Lazer ışınları kılların büyüme evresine etkilidir.  Bu nedenden lazer epilasyon ile istemediğimiz  tüylerden birden fazla seansta kurtulmak söz konusudur. Eğer bir tüy büyüme dönemindeyken lazer epilasyon uygulanırsa o seansta sonsuza dek yok olur.  Bu sebeple seanslar arasında 1-2 ay gibi süreler tahmin edilir ki kıllar yok edilmesi gereken dönemde yakalanmaya çalışılır. Büyüme döneminde olmayan bir kıla lazer epilasyon yapılırsa  kıl  tütsülenmiş gibi olur ve ışığı kıl köküne ulaştırma vazifesini yerine getiremez.  Yukarıda sözünü ettiğimiz seanslar düzenli bir şekilde yapıldığında lazer epilasyon olumlu sonuçlanır.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürüyor?

Seanslar, kılların bulunduğu yere ve lazer epilasyon yaptıracak hastanın kalıtımsal niteliklerine göre değişmekle beraber takriben bir iki ay aralıklarla ve üç ila sekiz seans epilasyon yaptırılması icap edebilir. Deri üzerinde 0,5 cm uzunluğuna ulaşan tüyler daha çok uzaması beklenmeden önceki seansla da arasında en az bir ay varsa lazer epilasyon vakti için uygundur.

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılır?

Lazerli epilasyonu on üç yaşından büyük , tüy yapısı uygun, kıl rengiyle cilt rengi arasında gözle görülür farkı olan ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı olmayan kişilere rahatlıkla yapılabilir.

Lazer Epilasyon Zararlı mıdır?

Lazer ışınlarının hedefi kıllardır ve doğru kişilerce uygulandığında çevre dokulara zarar vermez. Olabilecek en vahim yan etkisi kalıcı olan veya olmayan deri lekeleridir. Lazer epilasyon esnasında kıl kökünün ısıtılması ve bu biçimde ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu ısıtma işlemi esnasında cildi korumak çok önemlidir.  Cildin üst tabakasını olumsuz etkilemeden bu işlemi yapabilmek için soğutucu başlıklar kullanılmaktadır. Lazer epilasyon işlemi süresince kılların cımbızla ya da iple alınmaması gerekir. Bu metod kıl köklerini incelterek kılların lazere karşı duyarlılığını minumuma indirmektedir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?
Özel gözlükler kullanmak koşuluyla gözleri direkt ışıktan koruyarak vücudun tüm bölgelerine lazer epilasyon yapılabilir. Göz çukuru, yani kaşların altında kalan bölüm dışında; alın, kaş arası, yanak, favori, bıyık, boyun, ense, kulaklar, kasıklar, üst bacak, diz, alt bacak, ayaklar, ayak parmakları, kollar, koltukaltı, eller, el parmakları, göbek, kalça, sırt, bel ve omuzlarda uygulandığı gibi, göğüs, meme, bikini çizgisi gibi vücudun  çok hassas bölgelerinde de rahatlıkla lazer epilasyon yapılabilir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanamaz?
Kalp pili kullananlara, sara (epilepsi) hastalarına, gebelere, sarı beyaz ve ayva tüylü olanlara lazer yapılmaz. Renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon yapılmamaktadır. Kılları açık renkli yani pigmenti az, koyu renkli pigmenti hiç yoksa lazer ışığından etkilenmeyeceklerinden tedavi bu özellikleri taşıyan kişilere etkili olmaz.  Uçuk hastalığı bölgelerde, sedef hastalığı olan kişilerde, prekanseroz cilt lezyonu hastalarına, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon uygulanmaz. Bronzlaşmış tenlere lazer epilasyon uygulanmaz, rengin açılmasını beklemek icap eder.  Hamileliğin ilk üç ayında kullanılması tavsiye edilmez, süt veren kadınlarda yalnızca göğüs bölgesine lazer uygulaması tavsiye edilemez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. aslı dedi ki:

  Bayanlar kıllarından kurtulmak için artık lazeri tek çare gibi görmeye başladı buna ben de dahilim, ne yalan söyleyim ancak lazerin güvenli olup olmadığı konusunda hiç kimse %100 emin değildir. Bu da lazer yaptıran biri olarak beni kara kara düşündürüyor. Birde sitede ki arkadaşlara tavsiyem yüzlerine kesinlikle ellettirmesinler orada ki kıl köklerini ayva tüylü iseniz koyulaştırır o zaman işiniz daha zor olur. Sakın yüze uygulattırmayın benden size dost tavsiyesi sağlıcakla kalın …

 2. aslı dedi ki:

  bir de kesinlikle güzellik merkezlerinde bu işi yaptırmayın artık bu işi doktorların kendi gözetiminde yapan bir sürü yer var, güzellik merkezlerinde cihazları kim denetleyecek Allah aşkına, Burası Türkiye dikkatli olmak gerekli para için insan sağlığını hiçe sayan simsarla dolu etraf

 3. hande dedi ki:

  Herkese merhaba.. Ben Hande ergenlik dönemimden itibaren hep istenmeyen tüylerimle uğraştım. Bunun için denemediğim yöntem kalmadı. Ama bir türlü istediğim sonucu alamadım. Bir gün bir arkadaşım lazer epilasyon diye bir şeyden bahsetti. Bende araştırmaya başladım. Bir sürü merkez buldum bunu yapabilecek. Bu sefer de nerede daha sağlıklı olacağını araştırmaya başladım. Güzellik merkezlerinin hemen hepsinde vardı ama bir hastane ortamında ve doktor kontrolünde daha sağlıklı olacağına karar verdim ve en sonunda Memorial hastanesini buldum. Memorial hastanesini arayıp Uz. Dr. Z………..’a randevu aldım. Zerrin hanım çok ilgilendi ve tedavi sürecini bire bir takip etti. Fiyatları da gayet uygundu verilen hizmete göre. Sonuç olarak çok memnun kaldım. Tüylerim tükenmek üzere ve çok mutluyum. Bunun bu kadar kolay olacağı hiç aklıma gelmezdi.
  Lazer epilasyon şahane bir yöntem gecikmeden deneyin bence…

 4. aydan dedi ki:

  kaşaltı bölgeye lazer yapılması yasak . peki ben kaşaltı tüylerden nasıl hangi yöntemle kurtula bilirim.bide gözün alt kısmı (zigoma çıkıntının üst kısmında) olan tüylere lazer yapılırmı?

 5. ceylan yılmaz dedi ki:

  benim çene kıllarım var yeni lazer deniyorum 1. seyanstayım bu yazıları okuyunca korktum lazer yapan bayanda pek bilmiyor gibime geldi hastane ortamıda değil küçük özel bir yer lütfen yardımcı olun korkmaya başladım eğer daha kötü olursa nasıl bir hukuki yola baş vurabilirim.

 6. murat altay dedi ki:

  selam ben kaş arasını almak istyorum lazerli epilasyon yaparsam kaç seansta sonuç alabilirim (ben çok tüylüyüm ve tüyler siyah ) yardımcı olursanız sevinrim Şimdiden tşk ederim …

 7. hasan durmaz dedi ki:

  size iki sorum olucak birincisi lazer epilasyon kesin sonuçmu bir daha çıkmayacakmı, ikincisi ise benim sorunum omuzlar sırt ve göğüs orta sıklıkta kıllanma var kaç seans gerekli ve ücreti ne kadar olur, cevaplarsanız sevinirim teşekkürederim.

 8. ayse dedi ki:

  selamlar
  Bu vucuttaki tügler bence tamamen öldÜrmek sagliksizdir agdayla almak en dogrusu diye düsünüyorum. Mantiken düsÜnÜrsek eger gereksiz birsey olsaydi Allah yaratmazdi degilmi..saygilar

 9. makbule dedi ki:

  sara epilepsi hastasıyım lazer yaptırıyorum bir zararı varmıdır

 10. burçin dedi ki:

  arkadaşlar lazer epilasyonun insan sağlığına hiç bir zararı yok bugüne kadarda hiçbir vaka olmamıştırtüylerden kurtulmanın tek ve kesin yoludur bende güzellik salonu sahibiyim ve ulase marka ıpl&lazer cihaz kullanıyorum yeni bir teknoloji süper sonuçlar var ve hastalarım çok memnun…

 11. Tuba dedi ki:

  Merhaba Kızlar (:
  Lazer epilasyon yaptırıyorum bir poliklinikte.Tabi doktor eşliğinde.daha bilinçli olarak yönlendirliyosun bu konuda.Tüm vücuduma (kas arasıda dahil ) bu işlemi uygulamaktayım ve üstelik çok hassas bi cilt yapım var.uygulanan her bölgeye tüyün yapısına göre lazer tedavisi uygulanmkta.daha ilk seanstayım fakat 2 aydır herhangi daha tüy çıkmadı (: çok memnunum ve kesinlikle doktor eşliğinde veya daha bilinçli güzellik merkezlerinde bu işlerin yapılmasını tavsiye ederim.
  Sağlıcakla kalın (:

 12. Sinan Güvensoy dedi ki:

  Arkadaşlar ellerimdeki anormal siyah tüyler yüzünden yıllarca, benimle dalga geçildi. Maymunmusun, maymun adam diye, ama sevgilim bana yol gösterdi. Kartal da en yakın laser epilasyoncunun adresini bulduk, beraber gittik. Artık ellerimi saklamıyorum. Konuşurken, rahatlıkla kullanıyor, masanın üstüne koyabiliyorum. Erkeklerin kafasında bir mit var. Bu racona ters diye. Yok böyle bir şey. Ben kaşlarımı bile aldırıyorum. Önemli olan kendime duyduğum güven.

 13. AÇELYA SILA dedi ki:

  SLM ARKADAŞLAR BUGÜN BENDE KARAR VERDİM LAZER EPİLASYON YAPTIRMAYA.KARTAL ÇEVRESİNDE BİLDİĞİNİZ GÜVENİLİR FİYATI UYGUN OLAN BİYER VARMI ACABA.CVP YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

 14. ahmet dedi ki:

  peniste kıllanma cinsel hayatı etkiler mi?kıllı bir penisle ilişkiye girilir mi çünkü jilet vurulması halinde penisteki kılları daha da artıracaktır.

 15. gullu dedi ki:

  selam arkadaslar ben londradan yaziyorum, ben lazere baslayali 1 yili gecti ve halen bende tuyler var hele yuzumdeki killar daha kalinlasti ve azalmiyo, sadece koltuk alti ve bacaklarimda etkisini gordum ince kili olan asla baslamasin ve yuzunuze sakin yaptirmayin lazer. Ben basladigima pismanim. iyi gunler size

 16. buket dedi ki:

  merhaba bende lazer kullanıorum 4n seanstır gdiorum tabi 2 seansta koltuk altlarımda faydasını grdüm 4 seanstaysa bi çok tüyüm azaltı hatta hç çıkmıo arkadaşımız tüylerimizi allahın yarattıgını lazere gerek duymamamız gerektiğini söylüo tabikide öyle ama temizlikten imandan gelir bunuda bilmemiz gerekir ayrıca ben yüzümede yaptırıorum hç bir zararı yok bence gayette memlunum ii günler

 17. pınar üzülmez dedi ki:

  Merhabalar
  ben lazer epilasyon yaptırmak istiyorum hatta deneme seansına girdim.Ama sağlık açısından korkularım var..En başt 9 aylık bebeğim var ve emziriyorum..emzirmeme ve başka bir çocuğum olursa diğer hamileliklerime zararı olurmu??
  Cilt kanseri riski deniyor bu doğrumu??
  kafam çok karıştı lütfen bu konuda bilgilendirirmisiniz???

 18. merve dedi ki:

  lazer epilasyon yaptıranlar fiyatını söylerse iyi olur tabi bide hastanede mi klinikte mi yaptırdıklarını yazsınlar

 19. Dilan dedi ki:

  Benim doğuştan boynumda tüy var,18 yaşın altındayım lazer epilasyon yaptırmamın bir zararı olur mu? Bilen varsa bana açıklasın lütfen.

 20. aslıtaş dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar;

  Ben 2011 tarıhınde başlabngıc yaptım lazer ıcın oncelıkle bır hastaneye gittim tüy şeklinde sadece çene altımda vardı ve hastahanedeki bayan ayvalık olduğunu çoğalcağını iletti bu doğrultuda iğneliye yönlendirdi ancak güzellik merkezi ise biteceğini ve garanti verdiklerini belirtti ve sözleşme yaptık daha sonra ben başladım ve yüzümde yer alan ayvalık tüyler çoğaldı ve kalınlaştı bu doğrultuda çözüm bulamadılar ve 2 sene sonra benı iğneliye baslattılar yaklasık 1 bucuk senedır de iğneliye gidiyorum ancak hala bir çözüm alamadım ayrıca 2 senedır de kompleye basladım ve kompleden de bır sonuc alamadım ayrıca baslarken sedef rahatsızlıgımın oldugunu b ıldıklerı halde baslangıc yapmıslardı sımdı aktıf halde olduğu için yapamayacaklarını belirttiler ve garantimde inaktif olacağını belirttiler. Kesinlikle güzellik salonlarını önermiyorum.

 21. dilan dedi ki:

  lazer epilasyon yapanlardan rica edyrom eğer memnunsanız bana yaptığınız yeri ve ücreti hakkında bilgi verirseniz sevnrm tşkkürler

 22. Serkan dedi ki:

  Slm,aslında benim sorunum burun kıllarıyla alakalı,çok rahatsız edici derecede kalın ve çok çıkıyor, sürekli acaba uzadımı gözüküyomu diye kontrol etmekten çok sıkıldım ve benide nefes alıp verirken falan rahatsız ediyo kaşındırıyo,bu konuda kesin çözüm yok mu,lazer epilasyon yöntemi acaba burun bölgesine uygulanır mı yada iğneli epilasyon yöntemi,bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 23. gülseren dedi ki:

  Mrb bn lazer e gdyrm fakat sırt bölgesine yaptrmayin dedi daha fazla kıl ckyrm bu doğru mu yaptrn var mı?

 24. Mehtap dedi ki:

  Lazer Epilasyonu Kesinlikle Tavsiye Ediyorum. Ben Cok Memnunum. Lakin Yüz Bolgesini Kesinlikle Tavsiye Etmiyorum. Bitmeyen Bir Bölge Olmayan Kıl Bolgesine Bile Cok Etkisi Var Sadece Bıyık Tavsiye Edebilirim Gebzede Olanlara Perfetto Önerebilirm.

BİR YORUM YAZ

sağlık