Mercek Tipleri

Görme bozukluklarının düzeltilmesinde çeşitli mercek tipleri kullanılır.

Miyop bir gözün ön-arka çapı nor­malden uzun ofduğundan, göz merceği belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri ağtabakada odaklayamaz. Net görüntü ağtabakanın önünde oluşur. Iraksak bir mercek gözün odak uzaklığını artırır, böylece görüntü ağtabaka üzerine düşe­cek biçimde odaklanır.

Hipermetroplarda ise gözün ön-arka çapı normalden kısadır. Göz merceği, yakındaki nesnelerin görüntülerini ağta­bakanın üstüne düşürecek kadar eğriliği­ni değiştiremez. Böylece görüntü ağta­bakanın arkasında oluşur. Yakınsak mercekle kırılma derecesi artan ışınların toplanacağı odak uzaklığı kısalır ve gö­rüntü ağtabakanın üstüne düşer.

Saydamtabaka eğriliğinin düzensizli­ğine bağlı bir görme kusuru olan astigmatlığın düzeltilmesinde silindirik mer­cekler kullanılır. Astigmatlıkta, saydam­tabaka üzerinde birbirini dik olarak kestiği varsayılan iki eksenin eğriliği birbi­rinden farklıdır. Böylelikle paralel bir ışık demeti, merceğin odağında bir nokta değil çizgi oluşturur. Bu ise gö­rüntünün bozulmasına yol açar. Silindi­rik mercekler bu iki eksendeki eğrilik farkını, her eksen için farklı güçte kıra­rak ortadan kaldırır.

Bazı durumlarda merceklerin “gü­neş gözlüğü” işlevi de görerek göze ge­len ışınları süzmesi istenir. Bu amaca uygun çeşitli renkli mercekler vardır. Bunlar ışık tayfının bütün dalga boyla­rını belirli ölçüde emerek ışık şiddetini azaltabilir. Tayftaki ışınların bir bölü­münü geçirmeyen renkli mercekler de vardır. Bazı mercekler ise morötesi ışınları emer. Kayakçılar morötesi ışın­ların zararlı etkisini önlemek için bu mercekleri kullanırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. selim dedi ki:

  2 yıl önce gözümde miyopluk tespit edildi
  1.25 numaraydı
  ertesi sene göz numaram 1.5 e çıktı
  şimdiyse 1.5lik gözlükle bile gremiyorum

  bu güne kadar gözlüğümü hep işime lazım olduğunda takıp gerek olmadığında çıkararak kullandım.
  göz kusurumun ilerlemesinin nedeni bu mudur yoksa hep kullansamda ilerlermi ?

 2. ömer tatlı dedi ki:

  1)güneş gözlüğü kullanmak çok gerekli midir?
  2)güneş gözlüğünün gözlerimize faydaları nelerdir?
  3)güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?İlla çok pahalı gözlükleri mi tercih etmeliyiz?

BİR YORUM YAZ

sağlık