Mide Ameliyatı, gastrektomi

Mide ülseri veya kanseri vakalarında ya­pılan mideyi tamamen veya kısmen çıkar­ma ameliyatına gastrektomi denir. Mide rezeksiyonu da denen bu ameliyatlarda bı­rakılan mide parçasının onikiparmak barsağı ile devamlılığı sağlanmalıdır. Bu bağ­lanma işleminin yani anastomozun yapılış şekline göre Billroth I veya II ameliyatın­dan söz edilir.
Bazı mide ülserlerinde ise gastrektomi ameliyatı yerine midenin daha kolay boşal­masını temin amacıyla mide kapısı denen pilorun genişletilmesi yani piloroplasti ameliyatı deha uygun bulunur.
Bazı hastalarda mide, jejunum denen bar­sak kısım ile ağızlaştırıldıktan yani anas-tomoz yapıldıktan sonra ayrıca mide siniri­nin (vagus) kesilmesi ameliyatı (vagotomi) da beraberce yapılır. Buna Dragstedt ame­liyatı denir. Vagotomi ile beraber piloro­plasti yapılması (Weineberg ameliyatı) da operatörlerin günümüzde cok kullandıkları ameliyatlardandır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. serdar dedi ki:

  mide de gastrektomi ameliyaından sonra dikişler ne zaman alınr ve dikişlerin uzun süre durmasının bi zararı olurmu?

 2. gülşen dedi ki:

  22 yaşındayım midemde kasılma ve karıncalanma oluyor. istifra ediyorum fazla emek yada besin tüketemiyorum. en ufak tiksinmek yada başka birşeyde istifra ediyorum.. boğazıma acı ekşi su geliyor. yanma hissi var… şuanda gavıscon şurubu kullanıyorum herhangi endoskopi falan yapılmadı doktora gittiğimde kapsüller ve şurup veriliyor geçmiyorda. Babamdada var bu durum hatta mikrop var ürüyormuş genetik olablir mi… ve bu durum nasıl ne yaparak geçer ileride hayatımı etkileyecek bir şey söz konusumudur.

 3. arzu dedi ki:

  68 kiloyum,aşırı gaz sorunum var,mide iltihaplanması yani,8 yıldır kronikleşti geçmiyor,ben de diğer mide hastalıklarına dönüşmemesi için üçte ikisini aldırmak istiyorum,24 yaşındayım,benim isteğimle böyle bir ameliyat olur mu,ayrıca bu işlem sonrası gaz sorunum azalır mı,LÜTFENN en kısa zamanda cvp bekliyorm..sevgiler..

 4. canım dedi ki:

  arkadaşlar sevgilimde mide yarası var hastanede yatıyo ne gibi bi sonuç olabilir?

BİR YORUM YAZ

sağlık