Mide Kanseri

Babam 53 yaşında. 1 ay önce mide kanseri teşhisiyle ameliyat oldu. Midesinin yüzde 80’i alındı. 3 gün sonra radyoterapi ve kemoterapiye başlanacak. Beslenmesinde şu an için sıkıntı yok. Hangi gıdalara ağırlık vermemizi önerirsiniz?

Mide çeperinde oluşan kanser, genellikle 50 yaşın altındaki erkek bireylerde daha yaygın olarak görülür. Mide kanserinin nedenleri tam olarak bilinmese de peptic ülsere sebep olan helicobacter pylori adı verilen bakterinin etkisi bu hastalıkta ön plandadır.

Tuzlu, fümelenmiş ve turşu haline getirilmiş bir beslenme düzeninin de bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Uzun süre boyunca gastrit hastalığı olanlarda ve aile bireylerinden birinde mide kanseri bulunması, bu hastalıkla karşılaşılması riskini arttırır.Mide kanserine yakalananlara karşı genel görüş zayıf olsa da; bu hastalığa yakalandıktan sadece 5 yıl sonra hayatta kalanların oranı yüzde yedidir.

Şu ana dek yapılan araştırmalar, tuz alımı ile mide ve boğaz kanseri sıklığının manalı bir oranda arttığını göstermiştir.  Türkiye’de etlerin tuzlanarak tüketilmesi ve çok tuzlu, kurumuş etin kış aylarında yenmesi mide kanserinin en önemli nedenlerindendir. Ailesinde mide kanseri olan kişiler, sigara içenler, koyu ve çok çay içenler, aşırı alkol tüketenlerin mide kanserine yakalanma ihtimali daha yüksektir.  Dünya genelinde mide kanseri düzenli olarak azalırken, Türkiye’de maalesef düzenli olarak artıyor. Bunun en mühim sebebi tuzlu kırmızı et ve çok koyu çay içmektir. Gastrite neden olan ‘helikobakter pilori’ mikrobu da midede kanser oluşumuna ortam hazırlayabilmektedir. Bu sebeple beslenmeye, yediklerimize içtiklerimize dikkat etmemiz icap ediyor.

Mide Kanserinin Belirtileri:

Hastalığın erken ve iyileştirilebilir evrelerinde mide kanseri genellikle belirtilerini göstermez. Tümör büyüdüğünde ise üst kanın bölgesinde rahatsızlık, şişkinlik ve yemeklerden sonra doymuşluk hissi duyabilirsiniz. İştahsızlık, kilo kaybı, mide bulantısı, kusma ve halsizlik bu hastalığın ilerlediğinin göstergesi olabilir.

Tümör, yemek borusu ve midenin buluştuğu yerdeyse, yutmada da problemler yaşayabilirsiniz. Eğer tümör midenizin alt tarafında bulunuyorsa, midenin hareketini engeller ve içindekilerin dışarıya çıkmasına yol açarak kusmanıza sebep olur.

Mide kanserinin belirtileri ülser veya gastritle birbirine karıştırılabiliyor. Endoskopi yapılmadan doktorların ilaç vermesi kanserin ileri dönemlerde teşhis edilmesine neden oluyor. Oysa mide kanseri zamanında teşhis edilirse yalnızca ameliyatla tedavi edilebilir. Bu sebeple üç aydan daha fazla devam eden veya geçmeyen mide şikayetleriniz bulunuyorsa kesinlikle endoskopi yaptırın, rast gele mide ilaçları kullanmayın. Mide kanserinin belirtilerine karşı çok dikkatli olun: Midede ağrı ve hazımsızlık, sebebi bilinmeyen kilo kaybı, iştah azalması, erkenden doyma, kusma, bel ağrısı, sırt ağrısı, dışkının siyah olması, gaz şikayetleri. Bu belirtiler sizlerde varsa mutlaka alanında uzman bir hekime başvurup endoskopi yaptırın. Mide kanserinin tedavisinde ilk seçenek cerrahidir. Çok “sayıda lenf bezi temizlenmesi tedavi şansını artırır. Babanızın lenf bezlerine tümörün sıçradığı görülüyor. Bu durumdaki kişilere kemoterapiye ek olarak radyoterapi veya sadece radyoterapi yapılır. Kemoterapi artı radyoterapi yapılıyorsa hekimin ve hastanın çok dikkatli olması icap ediyor. Zira bu dönemde ağız yarası ve beslenme bozukluğu meydana gelir.

Mide Kanserine Yakalanan Hastalar Nasıl Beslenmeli?

Az ve sık aralıklarla beslenin. Yiyeceklerinizi 5-7 öğünde alın. Gıdaları birden tüketmek baş dönmesi, çarpıntı, terleme, fenalık hissine neden olur. Şekerli gıdalar şikayetleri daha da artırır. Bu sebeple havuç suyunu dahi gün içinde az için
Kemoterapi ve radyoterapi esnasında acı, ekşi ve baharatlı gıdaları mümkün olduğunca tüketmeyin. Ağız temizliğine çok dikkat edin. Yumuşak bir diş fırçası ve karbonatla dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın, karadut şurubu ve papatya çayı için. Beyaz un ve şekerli gıdalardan uzak durun.
Mutlaka içine bank, yumurta kıyma gibi proteinden zengin gıdalar ilave edilmiş sebze veya tarhana çorbası için. Özellikle havuç, domates, ananas, kara üzüm, karadut, elma suyu ve bol miktarda ayran için. Her gün bir iki tane bıldırcın yumurtası tüketin. Mide kanserinde sarımsak çok faydalıdır, yemeklerin içinde mutlaka ekleyin.

Kilo kaybına engel olmak için omega 3 tüketin. Dönüşümlü olarak her gün birer çorba kaşığı çörekotu, keten tohumu, dereotu tohumu alın. Yemeklerine 1-2 çorba kaşığı zerdeçal ekleyin, tadını sevmiyorsanız hapını alın. Kilo kaybı meydana gelirse günde bir iki kutu hazır mama yiyebilirsiniz. Meyan kökü de mide kanserine çok şifalıdır, kalp ve şeker sorununuz bulunmuyorsa bir çorba kaşığı alın. Hekiminize danışarak dönüşümlü ananas hapı, karahindiba hapı, maitake mantarı hapı alın.
Kemoterapi ve radyoterapi bittikten sonra yoğun bakım altında destek tedavisini sürdürün
Üç ayda bir klinik ve uzak metastaz kontrollerinizi yaptırın. Bilgisayarlı tomografi, akciğer grafîsi, üç ayda bir tümör markerlarından ca 72 4, cea 19 9, cea kontrolleri yapılmalı. İcap ederse PET de istenebilir. Üç yıl sonra kontrol aralığı altı aya çıkarılır.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Karın bölgenizde acı, rahatsızlık ve şişme hissediyorsanız bunlar basit ilaçlarla geçiştirmemelisiniz ve ayrıca kilo kaybı ve iştahsızlık da yaşıyorsanız doktorunuzu görmeniz gerekmektedir. Doktorunuz sizden tıbbi geçmişinizi isteyecek ve genellikle rektum incelemesiyle birlikte dışkıda kan işaretlerini araştıran fiziksel incelemelerde bulunacaktır.
Doktorunuz tahlillere ihtiyaç duyuyorsa, sizden bir dizi üst sindirim yolları röntgeni isteyebilir. Alternatif olarak, doktorunuz sizi, endoskopi yoluyla doku örneği alan ve labaratuvar değerlerini ölçen bir gastroenterologa (sindirim sistemi konusunda uzmanlaşmış hekim) yönlendirecektir.

Kanserin varlığı biyopsi yoluyla doğrulandıysa, doktorunuz, kanserin yayılmış olup olmadığını görmek amacıyla sizi, kan tahliline ve bilgisayarlı tomografiye yönlendirebilir.

Bu hastalığın tedavisi, kanserin cinsine ve hangi evrede teşhis edilmiş olduğuna bağlıdır. Kanser aşın derecede yayılmamışsa, midenin bir parçasının alınması veya kanserin tümüyle temizlenmesi, kemoterapiyle birlikte önerilen tedavi yöntemidir. Kanserin lenf bezlerine sıçramış olması ve bu yolla vücudun diğer bölümlerine sıçrama riskini azaltmak için mideye yakın lenf bezleri de alınır.

Eğer bütün midenin alınması söz konusu ise, cerrah yemek borusunun alt kısmım ince bağırsağın üst kısmına bağlar. Tümör mideyle yemek borusunun buluştuğu kısmı tıkıyorsa, midenin sadece bir kısmı alınır ve geri kalan kısmı yemek borusuna bağlanır. Kanser midenin alt kısmım tıkıyorsa, bu kısım alınır ve kalan bölüm duodenuma bağlanır (ince bağırsağın üst kısmı).Kanser yayılmışsa ameliyata gerek duyulmayabilir. Bunun yerine kemoterapi ve radyoterapi uygulanması tümörün azalmasında ve acının hafifletilmesinde etkili olacaktır.

Mide Kanserini Önleyelim

Teşhis edilinceye kadar mide kanserinin genellikle tedavisi yoktur. Lütfen aşağıdaki korunma önerilerini takip ediniz:
■ Taze besinler tüketin. Fazla pişmiş, mayalanmış, turşu haline getirilmiş ve tütsülenmiş besinler tüketmekten kaçının.
■ Sosis ve domuz pastırması gibi koruyucu nitratla tütsülenmiş besinleri tüketmekten kaçının.
■ Sigara, pipo, puro içmeyin. Tütün çiğnemeyin.
■ Alkol alımınızı sınırlayın.
■ Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketin, (bir porsiyon= yarım çanak)
■ Midenizde helicobacter’ den kaynaklanan bir hastalığınız varsa, doktorunuzun bakteriyi yok etmek için önerdiği antibiyotikleri kullanınız. Bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilen, belirtilere bakmaksızın, h pylori testinin her birey tarafından uygulanmasıdır ve sonuç pozitif çıkarsa tedavi olmak, mide kanserini önleyici bir etkendir. Bu öneri tartışmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 49 YORUM
 1. ayşe dedi ki:

  babamın mide kanserine yakalandığını öğrendik. antalya da en iyi doktor ve adresini öğrenmek istiyorum

 2. serap erol dedi ki:

  eşim 2006 yılında mide kanseri tanısıyla ameliyat oldu.kemoterapi ve radyoterapi oldu. kilo kaybetti, şimdi gayet iyi. umudunuzu hiçkaybetmeyin. geçmişolsun.Allah şifasını versin.

 3. filiz dedi ki:

  Merhaba Serap Hanım benim babamada mide ca teşhisi konuldu.Ameliyat oldu ve şu anda kemoterapi ve radyoterapi alıyor.Durumu gayet iyi görünüyor fakat ben yinede çok endişeleniyorum.Sizin gibi bunu yaşayan olumlu örnek görmek biraz olsun içimi rahatlattı.Allah acil şifalar versin eşinizi size bağışlasın.Teşekkürler..

 4. gürkan dedi ki:

  mrb benim anneme mide kanseri teşhisi konuldu fakat şuan için hiçbir şey yapılmıyo midenin tamamına yayıldığını söylüyo doktorlar bu sebeble ameliyat edilemiyor kematerapi şu aşamada yapılmıyacağını söylüyorlar yapılan taramalarda herhangi bir metaztaza raslanmadı szdece bağırsaktaki polipler alındı ve onlarda temiz çıktı şu aşamada n yapılacağını bilemiyoruz anem için nasıl bir tedavi yöntemi uygulan bilir vericeğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

 5. şenol kalkınan dedi ki:

  mide kanseriyim midemin tamamı alındı kemoterapi gördüm 25 kilo kaybettim halen iştahım yok yiyemiyorum yediklerimide çıkarıyorum ,yerken sancılanıyorum mamalarımla yetiniyorum ne yapabilirimi

 6. filiz ataklı dedi ki:

  öncelikle herkeze geçmiş olsun umarım iyileşirler ama çok sinsi bir hastalık çok dikkatli olu nolur

 7. Erdal TAN dedi ki:

  merhaba esim mide kanserine yakalanmıs evre 4 oldugunu söylediler overlere yayılım yaptıgından cocuk yatagını ve yumurtalıklarını aldılar. midesini almak icin ameliyat yaptılar fakat midesini almadan tekrar kapattılar midesinin tamamına yayılma yapmıs diger organlara su an metaatsızlık yapmamıs hergün kusuyor cok kilo kaybediyor allahım ya dayanamıyacagım artık elim kolum baglandı daha 44 yasında yaaaa 🙁 kemoterapi görse dahi sonuc iyi degil kendisinede söyleyemedim kanser oldugunu sürekli poliyannacılık oynuyorum esime söylemem gerekiyormu kanser oldugunu ???? tsk ederim

 8. yeter dedi ki:

  merhaba babam mıdekanaması gecırdı ardından h.pylorı teshısı dendı ardındakı kontrolde ıse mıdekanserı dendı ve sımdı bılmıyoruz neyapmalıyız erken teshısın bır faydası varmı neyapacagımızı bılmıyoruz dahada zoru babamın hasta oldugunu kendısı bılmıyor bılse uzuntuden ıyıce hastalanır ne yemelı ne ıcmelı neyapmak gerek hıc bılmıyoruz lutfen yardımcı olun

 9. NERMİN ESER dedi ki:

  Merhaba
  ben 3 gün önce babamın mide kanserine yakandığını öğrendim. Çapa’da tedavi ettirmek için işlemleri başlattım. Ancak babam yaklaşık 10 yıl önce py pass oldu. Ameliyat gerekirse busorun yaratabilir mi

 10. ersin dedi ki:

  Merhaba

  Dün çok yakın bir akrabamın mide kanseri olduğunu öğrendim.Hala daha şokunu yaşıyoruz.Kendisine henüz söylemedik,onun da böyle bir şüphesi yok gastritten şüpheleniyor.Kendisi 50 yaşında.Bu meret midesinin 4/3’ünü kaplamış maalesef.Ameliyata gerek duyulur mu yoksa sadece radyoterapi veya kemoterapi tedavisi mi görür.Midesinin 4/3’ünü kaplaması demek umut kalmadı demek midir?En iyi ihtimalle tedavisi ne kadar sürer?Cevaplarsanız memnun olurum.Saygılar..

 11. aynur dogan dedi ki:

  mrb
  6 gün önce babamın mide kanseri oldugunu öğrendik…bu haberi babamda ögrendi ve gayet soguk kanlı,bununla savaşıp hemen kutulmak için elinden geleni yapacagını söyledi.4 gün önce ameliyat oldu ve midesinin %75 i alındı..şunan sade serumla besleniyor..kendinin bundan başka hiçbir rahatsızlıgı yok…bundan sonrası için ne öneriyorsunuz..şimdiden tşkkrler..

 12. gülten dedi ki:

  herkese mrb.Rabim herkese acil şifa verir inşallah.benimde babam mide ca.52 yaşında 1 ay önce öğrendik midesi ve dalak alındı.yarın kemoterapi başlıyor kendiside biliyor bence herkes hastalığını bilmeli saklamanın bir anlamı yok. zaten allah onlara bununla mücadele için sabırını veriyor.gerçekten zor bi durum herkesi çok iyi anlıyorum başına gelmeyen anlayamaz zaten.herkese acil şifalar inşallah

 13. Ramazan Özsoy dedi ki:

  Kayseriden herkese yürekten ,Geçmiş olsun diyorum.Ben kayserinin -Develi ilçesinden-Kılıçkaya köyünden ramazan özsoy. Benim midemi 16/01/2005 tarihinde miemin tamamını aldılar.mide ca Evre 3 idi
  kematerabi ve ışın gördüm.kilom 87 den 48 kğ kadar düştü.herkesin umudunu kestiği bir anda aldığım gıdalar sayesinde çok şükür şimdi iyim.Halk arasında yılan pancarı denen bitkiden yapılan tirşik çorbasını çok için.ben bunu derim ,bunu bilirim.elbette önce allah ,sonra bolgıda. ramco8787@hotmail.com isteyene ayrıntılı bilgi veririm.

 14. Ömer DUMANTEPE dedi ki:

  2008 ekim 15 te çapada mide ameliyatı oldum.İlk teşhis mide kanseri olduğundan ,midenin tamamı alındı.Başarılı bir operasyon oldu.Ameliyattan sonra kemoterapi vede radyoterapi gördüm.Onkoloji doktorları ve genel cerrahi terapilerin önlem amaçlı olduğunu söylediler.Şimdi ameliyatın üzerinden 18 ay ve terapilerin üzerinden 14 ay geçti genellikle bir sıkıntı yaşamadım.Kan değerlerim ve BT lerim mükemmel.Hatta PET CT çektirdik kontrol amaçlı ,o da istenilen düzeyde olduğu söylendi.Birde genel cerrahi Gastokopi çekti hiç bir tıkanıklık bulunmadı.Son üç ayda yemede bir gerileme oldu ,yutamaz oldum.yemek borumdan aşağıya gitmediğini hissediyorum yemeklerin.Ameliyat öncesi 95 kiloydum,terapiler zamanında 55 kiloya kadar düştüm.Son yiyememe sorunumda ise 47 kiloya kadar düştü,bu durumun ne kadar devam edeceğini,kilo kaybının nasıl önleneceğini ,daha evvel bu ameliyatı geçirmiş olanlardan veya uzmalardan öğrenmek istiyorum.Saygılarımla.

 15. DILBER dedi ki:

  Merhaba ben tekırdag’ından dılber benım kayınvalıdem mıde ca teshısı konularak amelıyat oldu ve mıdenın tamamı alındı. amelıyat olalı 10 gun oldu suan sadece sıvı tuketıyor benım merak ettıgım bundan sonra hep sıvımı tuketıcek…sımdıden tesekkur ederım ıyı gunler.

 16. EDA dedi ki:

  BABAM 16 SENE ÖNCE MİDE ÜNSERİNDEN AMELEYAT OLMUŞTU. ŞUAN 45 YAŞINDA. DOKTORLAR MİDE DUVARINDA KALINLAŞMA VE MİDE KANSERİ TEŞHİSİ KOYDULAR . ANCAK ÇOK İLERLEDİĞİ İÇİN ÇOK DA BİŞEY YAPILAMAYACAĞINI SÖYLÜYOR. HER ŞEY İÇİN ÇOK MU GEÇ ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

 17. imran dedi ki:

  merhabalar..dedemin mide kanseri olduğunu öğrendik..ameliyat olması şartmış..Ankara da bu konuda uzmanlaşmış doktor yada hastane ismi verebilirmisiniz?tesekkurler şimdiden…

 18. alpay dedi ki:

  selam ben ingiltereden alpay babamin migde ve akciger kanseri oldugunu bir hafta once yapilan tahlilerle ogrendik sizden sunu rica edecem babam turkuyede tedavisini yaptiracam diyor bende burda yaptiralim diyorum ltf bana yardimci olursaniz sevinirim bize bir yol gosterirmisiniz lutfen tsk ler

 19. Şebnem dedi ki:

  merhaba ,
  babam 07.2007 senesinde mide ca dan ameliyat oldu ve midesinin tamamını aldılar. Başlarda yemek yemeğe gayret ediyordu ama sonradan kilo kaybetmeye başladı. Yapılan tetkiklerde sonuçlar iyi çıkıyor ancak kilo kaybının nedeni bulunamıyor. yemek borusu hep doluymuş gibi hissediyor. Şimdi detaylı inceleyecekler. ne yapmamız gerekiyor..ben inanınıyorum ki doktorlar ne derlerse desinler her zaman ümit vardır..

 20. irem dedi ki:

  merhaba imran bey.bizim babamızda mide kanseri ve ameliyat oldu.başarılı bir ameliyat geçirdi.dokttorumuzdan çok memnunuz.hacettepe hastenesinede prof.erhan hamaloğlu.muayene ücreti 200 tl ameliyat 2.350 tl tutdu.randevu ile çalışıyor.doktorumuzdan memnun kaldık öneriyoruz.geçmiş olsun.

 21. sultan dedi ki:

  merhaba yakın bi arkadşım miğde kanseri. tüm vucuduna yayıldı. doktorlar yapabilcekleri bişey kalmadığını söylüyor.şu anda sadece morfil verilip ağrıları kesiliyor. bilinci yerinde bu yüzdende iyileşiceğine dair ümitlerimizi koruyoruz.yutamadığından yemek borusuna bağlanan mamayla besleniyo.bu durumdaki bi hastaya yedirmemizi önerebileceğiniz herhangi birşey var mı? papatya çayı demişsiniiz mesela bunun gibi sıvı şeylerne önerirsiniz?
  lütfen yanıt verin

 22. kader dedi ki:

  Merhabalar, bir yakınım geçen hafta mide duvarı kalınlaşması sebebiyle ameliyat edildi, ameliyattan önce yapılan tüm endoskopi, endosnografi, vs.işlemlerin sonuçları temiz çıktı fakat ameliyat sırasında doktor midenin 3/2 sinin kanserli olduğunu söyledi ve tamamı alındı.patoloji sonuçlarında 21 tane lenf bezinin 8 inde kansere rastlanmış ve kemoterapi uygulanması gerekmiş.Merak ettiğim bu kadar test sonucu nasıl temiz çıkıyor.ve bundan sonra ne yapmamız gerekiyor? bilgi verirseniz sevinirim…herkese geçmişolsun

 23. dilara dedi ki:

  merhabalar benim 3 seneden beri mide bulantım var ve uykusuzluk var paxıl ve paxara verdiler ama hala geçmedi ve aşırı derecede midem gurulduo ve bastırdğım zaman ağrı yapıo iştahszılık oluo ara sıra ve bu beni çok rahatsız edio

 24. Mirzayev Huseyn dedi ki:

  Merhaba,ben Huseyn Azerbaycandanim. Bakude yasiyorum. Allahin izni ile her turlu kanserin tedavisini yaparim. (Saqalma sureci 8 aydan tutmus 2 yila qadar sure bilir) Kanser tedavisinde esasen bitkisel yaqlardan istifade olunur. Birinci bolumun tedavisi 40 gun suruyor.Ve hec bir para filan lazim degildir. Haste iyilesdigini bildikde davamina raziliq verir. Alternatif tipden yararlananlari alqislayiram.Cunki Allah dert verib-dermanin da verib.Sadece olaraq biz tenbellikden doktorlarin goruslerine can atiriq. Kanserin tedavisini ana tebietde arayib bulmaq lazimdir. Ve bir allaha iman getirib ,onun bizlere oyretdiyi dualardan yararlanmaq lazimdir. Qurani-Kerimde bele bir ayet vardir: “Men su ayetleri hem de sefahet olaraq size gonderdim”. Insan Allaha doqru addim atarsa, allah da onu her turlu kotuluklerden,hastaliklardan qorur ve sefahet eder. Su isleri yapmaqla maqsedimiz coxlu para qazanmaq deyil. Sadece olaraq Allah hatiresi ucun yapilan islerde yaxindan istirak etmek, boynumuza dusen Islami vezifeleri yerine yetirmekdir.Hic bir imkani olmayana da kendi hesabimiza yardim edirik ve insaallah bundan sonra da ederiz.Telefon numralarimi burakiyorum: Turkiyeden—–0099-450-417-59-20. Baku:050-417-59-20U.Yalniz Turkiyedeki masraflarimi qarsilayan olsa Ramazandan sonra Turkiyeye gele bilirim.Kanserin en umutsuz halinde olanlar Allahin izni ile saqala bilir.

 25. nilsu dedi ki:

  merhaba,öncelikle herkese çok geçmiş olsun Rabbim dermansız dert vermesin..çok yakın bir akrabama mide kanseri teşhisi konuldu midesinin 3/4 alındı sonrasında karın ağrıları başladı ve iştahtan kesildi anlaşıldı ki kalın bağırsağa da atlamış inanılmaz kilo kaybetti ve şuan mama ile besleniyor..önerebileceğiniz birşey varsa lütfen yardımcı olun..Allah tüm hastalarımızın şifasını versin inşallah

 26. arda dedi ki:

  anneannem kanser ve tüm midesi alındı doktor 3-6 ay arsı ömür biçti bişi yapamazmıız

 27. ali dedi ki:

  yardım edin anneannem mide kanseri ve doktor 3-6 ay arası ömrü war dedi

 28. eda karalı dedi ki:

  merhaba annem mide kanseri 1ay önce ankarada özel hastanede amlyat oldu dr lar cok basarılı amelyat geçirdğini 3ay sonra kontrole getirin dediler patoloji sonucu iyi huylu çıktı sizce korkmamz gereklimi nasıl beslenmeli tşk.

 29. celal çelik dedi ki:

  mrb hocam benım babam 59 yasında mide ameliyatı oldu mıdesını aldılar 1 ay sonra ılac tedavısı yanı kemoterapı ve fızyoterapıye aldılar ve 25 gun tedavı gordu yanlız babam amelıyat olduktan sonra cok az yıyebılıyor vede yedıyı gıbı dısarı gelıyor arada tıkanma da olur tedavisinin son gunune dogru bıraz yıyebılıyor ama babam 2 veya 3 ay oldu amelıyat olalı babam 85 kılodan 65 kıloya dustu cok zayıfladıgı ıcın korkuyorum acaba babamda bır duzelme nezaman gorulur not .babamın amelıyat oldugunda dr mıdesının altında kanser tespıt etmıstı amelıyat oncesı mıdesının altı yapısmıssa amelıyat etmıcem demıstı ama amelıyata aldı 6 saat amelıyatı oldu dr mıdesını aldıgını vede kople temızledıyını soyledı yanlız amelıyattan sonra baska bıyerde az bı sıcrama oldugundan kematerapıye aldılar fızyoterapı eslıyınde hocam babamın duzelme vede kendını toparlaması hakında dusuncenı ogrenmek ıstıyorum ne olur yardımcı olun

 30. abdullah dedi ki:

  arkadaşım mide kanseri olmuş ve ameliyat ta riskliymiş ilaç tedavisine başlandı kötü bişey olur mu lütfen cevaplayınnn

 31. metin bağ dedi ki:

  benim göbek üstünde ağrım var doktorlar muyene sonrası kesin birşey söylemediama aldığım ilaçlarda h püyleri adı geçiyor yaklaşık 10 yılı geçen bir süredir ağrılarım bazen gelip 6 7 gün ben rahatsız ediyor midemde sertlik oluyor ve elimlen üzerine bastırdığım zaman ağrıyor ben acaba ülsermiyim kansermi sakız kullanıyorum ağrım kayboluyor ama 1 2 gün sonra yine başlıyor

 32. ali dedi ki:

  merhabalar kayseriden yazıyorum eşim mide kanserinden 10 gün önce ameliyat oldu şimdi eve çıkarttık 2 gün sonra patolojisi çıkacak yeni yeni yemeye başladı midesinin tamamı alındı doktor evre 3 dedi şimdi beklemedeyiz ama benim merak ettiğim sadece tıbbi tedavimi yoksa bazı şifalı bitkilerden bahsediyorlar onları denememizde bir fayda olurmu eğer olursa bildiğiniz şifalardan yazarsanız sevinirim kafam çok karışık CANABI ALLAH herkezin hastasına acil şifa versin umudu kesmek yok

 33. cihan çeçen dedi ki:

  eniştem yeni kanser teşhis edildi mm çok küçük ameliyattan sonra kemoterapi gerekirmi

 34. gülcan dedi ki:

  merhaba, benim babam kasım 24 de mide ameliyatı oldu tamamını aldılar sonrasında kemoterapi ve ışın aldı bir ay boyunca o süreçte çok zayıfladı ,iştahsızlık oldu,zaman zaman ateşlenme ,titreme,bu bitene kadar devam etti.beslenme ışın tedavisine başlayana kadar çok iyiydi direnci düşmeye başladıkça halsizlik arttı böyle oluncada babamın moralide bozuluyodu ama şu bir gerçek sabırlı olmak ve inancımızı kaybetmemek çok önemli babam çok güçlü olmaya çalıştı hiçbir zaman ona hasta muamelesi yapmadık ilgi çok oluncada birazda naz yaptı tabiki sizlere tavsiyem sabırlı olun babam bugün çok şükür allahıma daha iyi ve dahada iyi olacak.hepinize çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin

 35. ece cakar dedi ki:

  merhaba benım esıme mıde kanserı teshısı kondu 2009 da mıde dalak ve safra kesesı alınd 4 ay kemoterapi gordü. ve 3 ay sonra tekrarlad su an yeme problemi yasıyoruz. LÜTFEN YARDIMCI OLUN NE YAPABILIRI

 36. FIRAT ÇELEBİ dedi ki:

  babamın 4 yıl önce mide kanseri yüzünden midesi alındı ama kemeterofi gerek görülmedi tüm öğünleri iyi ama sabahları (sadece) kahvaltıdan sonra öğleye kadar kendini rahatsız hissediyor ve kilo alamıyor babam ameliyat olmadan önce 63 kiloydu ama ameliyat olduktan sonra 55 kiloya kadar düştü sizce bu olanlar normal mii??? LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ..

 37. FIRAT ÇELEBİ dedi ki:

  ŞUAN BABAMDA ÇOK SAFRA OLUYOR. KEKİK SUYU İÇTİĞİNDE AZ RAHATLIYOR ONUN BİR ZARARI VAR MI??

 38. FIRAT ÇELEBİ dedi ki:

  babamın 4 yıl önce mide kanseri yüzünden midesi alındı ama kemeterofi gerek görülmedi tüm öğünleri iyi ama sabahları (sadece) kahvaltıdan sonra öğleye kadar kendini rahatsız hissediyor ve kilo alamıyor babam ameliyat olmadan önce 63 kiloydu ama ameliyat olduktan sonra 55 kiloya kadar düştü sizce bu olanlar normal mii??? LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ..
  ŞUAN BABAMDA ÇOK SAFRA OLUYOR. KEKİK SUYU İÇTİĞİNDE AZ RAHATLIYOR ONUN BİR ZARARI VAR MI??

 39. ERSİN KOCADAĞ dedi ki:

  selamın aleyküm tarih 12.12.2010 da amcamın kanser oldugunu örendık ne alkol ne sigara hiç birşey yok bunu söleyım öncelıkle cerah paşada amelıyat oldu amelıytatı cok güzel gecti yanlız kemoterapi 2 haftada 1 alıyodu ve aldıgı zaman 7 gün cok kötu gecıyodu daha sonrakı 7 gunu güzel gecıyodu yaşı 35 di mide bulantısı kusma genırme hepsı oluyodu ve bi gece sancılandı ve mefat etti cok zor 3.5ay yaşadı amelıyatdan sonra allah herkese acıl şifalar versın benden sölemesi bu hastalıga yakalanan herkım olursa olsun sürekli eylendırın motıve edın kırmayın buna cok ıhtıyac duyuyorlar

 40. Selçuk Korkmaz dedi ki:

  Arkadaslar Benım babam Bubdan yaklasık 4 ay önce Mide ca (Mide kanseri) Teşhisi konuldu. Ameliyata alındı Miğdesinin tamamı alındı.Doktorlar birinci dereceden yakınlarına sölerler zaten dişisi ise yaşam suresi 4 – 6 ay dır diye. Babam ameliyattan cıktıktan sonra 8 Kemoterapi uygun göruldu. Eğer 4 den fazlaysa kemoterapi seansı Dişisi olma ihtimali %80 den fazladır. İlk 5 kemoterapiyi zorla atlattık 6.cı kemoterapiye girdi eve geldi sancılandı geri götrduk Komaya girip vefaat etti. Arkadaslar Hastanızla çok ıyı vakıtler geçirinki umut olsun ona Genede herşey yaradanın Taktir-i İlahisidir.

 41. hasan dedi ki:

  arkadaş mide kanseri gunumuzde sık karşılaşılıyo benim annemde mide kanserine yakalndı ve midesini aldılar bri bucuk yıl once aldılar şimdi çok şukur iyi çok ta korkmayın midesiz yaşayan bir suru insan var önce allaha sonra doktorlara guvunin ozellikle capa hastanesinde gayet bu tedavi çok iyi şekilde yapılıyo…allah yardımcınız olsun..

 42. hüseyın dedi ki:

  abım mıde kanserı dk lar 8 ay kemoterapı uygulanacak dedıler ılk tedavıde kalp kırizi geçırdı şimdı ne yapacağımız bılmıyoruz kemo terapıye devam edelımmı etmıyelımmı durumu şüan çok ıyı gunde 5 sefer yemeyını yıyor sadece karnın sol tarafında ağrı olduğunu suyluyor baska şıkayetı yok allah herkese şıfalar versın sıze gure biz şımdı ne yapalım

 43. mısra dedi ki:

  mıde kanserı amelıyatsız tedavı edılebılır mı?

 44. bazıt dedi ki:

  mıde kanserınden mıdesı alınan bırısının yasama sansı var mı

 45. ELA dedi ki:

  SELAM ALLAH HERKESE SIFALAR VERSIN. Annem 44 yasinda 1 yil once italyada mide kanserinden amelyat oldu, butun mide alindi. 6 ayda bi oncologic kontrol yapio, sonuclar iii terapilere gerek yok, ama mide olmadigindan dolay yiyeceklerden vitamin haplardan vtamn alamio, demir serum la veriolar vitamin icinde ayda 1 igne yapilio, bu omru boyunca bole surecekmis. bu durum ne olur acabaa, annem ilesir mi????? ALLAH HEPIMIZIN YARDIMCISI OLSUN

 46. bertal dedi ki:

  babam mide ca dendi hemde metaztazı var ne yapabilirim kt alıyor alternatif tıptan fayda görebilirmi

 47. tuğba çağlar dedi ki:

  benim babama subat 2012 de mide kanseri tehşisi konuldu.doktor ameliyat dedi basta tabi üzüldük ama demek ameliyatı problem olmadığı içn ediyorlar diye de umut vardı içimizde pazartesi pete girdi doktoru persembe günü sol köprücük kemiğine sıçradığını kemoterapi alması gerektiğini söylediler 3 ay kemoterapi aldı mayıs 18 nde ameliyat oldu midenin tamamını aldılar aradan 2 ay sonra kemoterapi almaya basladı tekrardan ısın da aldı hersey bitti derken boğulmoalar tekrardan başladı napacağmızı sasırdık balon dilatasyon yapıldı 3 kez ama tabi 3 gün sonra tekrar yiyemiyor zayfladı git giderek bazen suyu bile yutamyordu su an ciğerleri su topluyo 3 kez aldılar bse anlamadılar pazartesi parça ALDILar ciğernden doktorlar verem veya akciğer ca olabilir diyorlar saşırmış durumdayız verem olursa doktorlar müdahale edemeyiz diyorlar canım yanıyo babamı kaybetme korkusu canımı acıtıyor

 48. Cennet dedi ki:

  Benim erkek arkadashim rusyada okuyor.midesinde shiddetli agri ile doktora gitmish kan tahlilleri ve bashka ne gerekiyorsa yapmishlar mide kanseri chikmish.son zamanlarda zayifladi yemek yemek istemiyor.artik gulmiyor gulmesi ichin her sheye denedim ama yok.ben onu eski halinde gormek istiyorum. chokmu tehlikeli bu hastalik?Ben internetten mide kanseri hakkinda ne varsa buldum okudum.daha yeni bashlamish olabilirmi doktorlar iki hafta icherisinde memleketine git demishler. Lutfen benimle bilgilerinizi paylashin onu kaybetmek istemiyorum

 49. kenan islam dedi ki:

  2012 temmuzda midemin tümü alındı tedbir amaçlı kemoterapi ve radyaterapi verildi 25 kur sonunda boğazım yandı ve yeme güçlüğü çekiyorum mamalarla ve sıvıyla beslenmeye çalışıyorum çok aşırı kilo kayıp ettim her yemekten sonra ilaç içmem gerekiyor midem yanıyor 2 yıl olacak ameliyat olduğum hiç kilo alamadım ve bu yanmalar dan ne zaman kurtulacağım lütfen yardımcı olurmusunuz.

BİR YORUM YAZ

sağlık