Nar Suyundaki Mucize

Son zamanlarda değeri anlaşılan nar suyunun vücumuza faydaları saymakla bitmez. Antibiyotik görevi ile vücudu pek çok hastalıktan koruyor. Yapımı epey zahmetli olan nar ekşisi Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde ev hanımlarınca imece usulünde yapımına başlandı. Her derde deva olan nar suyu uzun uğraşlardan sonra sofralarımıza lezzet katması için bizlere sunuluyor.

narsuyuNar ekşisinin yapımı;

Toplanan narlar önce bıçakla ortadan ikiye ayrılıyor ve leğen içerisinde toplanıp sopalar yardımıyla tanelerinin kabuklarından ayrılması sağlanıyor. Sonra temiz bir çuvalın içinde toplanarak yine temiz ve ser bir sedir üzerine üst üste konuyor. Bu sayede süzülen nar suyu o yörede “kömü” olarak adlandırılan bakır kaplarda toplanarak hafif ateşte kaynatılarak yoğunlaşması sağlanıyor. Bal kıvamına gelince ocaktan alınıp soğumaya bırakılıyor.

Uzmanların önerileri ile özellikle kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken bir meyve nar, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu koruyor. İçeriğindeki bazı maddeler kan şekeri ve kolesterolü dengeliyor ve kalp sağlığını koruyor hatta kanser hücrelerinin gelişimini de engelliyor.

Evlerinizde olmazsa olmaz denilecek türden meyvedir nar. Yemek için ayıklamak ya da çekirdekleri sıkıntı verir bazı kişilere, siz de yerken zorlanıyorsanız epey zahmetlerle sofralarımıza ulaşan nar ekşisini mutlaka değerlendirmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. fatih dedi ki:

  tüberküloz tedavisi gördüm ve iyileştim bundan sonra tekrar yakalanmamak için neler yapabilirim.tşk

 2. bilal uyan dedi ki:

  günümüzde insanların sağlık proplemlerini bu kadar yoğun yaşıyor olması,doğal beslenmemeleri,mayve ve sebzeleri yeterince ve usulüne uygun olarak tüketmemeleri[kibarlanarak kabuksuz tüketmeleri v.b gibi]meyyve ve sebzelerin tanıtımı iyi yapılmalı.hele hele NAR.sizlere teşekkür ediyorum,böyle bir siteyi oluşturduğunuz için.

 3. serra karahan dedi ki:

  kizim 5 yasinda ve cok inat ve beni cok yoruyor ne gorurse istiyor ve geceleri altina yapiyor
  yalniz cok zeki bir kiz asiri derecede
  kendisiyle nasil anlasabilirim?

 4. sibel dedi ki:

  serracım bence iyi anlaştığınız zamanlarda kızına verebildiğince sevgi vermelisin. oyun oynamalı, bol bol sarılıp ona onu sevdiğini sylemeleli, ufak defek ama dikkatini çekecek hediyeler almalısın.daha sonra seninle inatlaştığı zaman, aranızda tartışmalar çıktığı ve sözlerini dinlemediği zaman ona artık onun sadece elbiselerini yıkayacağını, yemek yapıp karnını doyuracağını ama bir daha asla ona sarılmayacağını, oyunlar oynamayacağını, asla ona onu sevdiğini söyleyip bağrına basmayacağını,onunla sarılıp yatmayacağını söyle…bol bol gösterilen sevginin ardından bütün ilginin aniden kesilmesi onu teskin etmeye yetecektir.yalnız bütün ilgiyi kesmelisin yoksa onunla oyun oynarsın ama sarılmazsın, yada ilgilerin birini gösterir diğerini göstermezsen o göstermediğin ilgi arada kaynayacaktır ve eksikliğini hissedemeyecektir çocuk…ben aynısını yaptım şu anda pamuk gibi kızım ne şekil verirsen onu alıyo :)) umarım işe yarar…

 5. nilay dedi ki:

  merhaba.babam yaklaşık 3 ay önce beyin tümorü ameliyatı oldu.kötü huylu bir tümordu.ışın tedavisi aldı.sağlık bakanlığından bir ilaç onayı bekledik ve onay gellince dun ilaç tedavisine başladılar.bugun ise nöbet gecirdi.arada bir nöbet geciriyor.şu an daha doğrusu 3 aydır yatalak konuşamıyor burnundan hortumla mama verilior damar yoluyla besleniyor.benim sormak istediğim bu tür nöbetler gecirmesi normal mi acaba.doktorlar bi bilgi vermiyor hastanızın durumunu biliyorsunuz deyip geçiştiriyorlar.lütfen beni aydılatın

BİR YORUM YAZ

sağlık