Nefes Darlığı, Solunum Güçlüğü

Soluk alıp vermenin güçlükle yapıldığı zor­lu solunuma nefes darlığı, tıptaki adı ile dispne denir. Normalde bilinçsiz ve rahat­ça yaptığımız fizyolojik bir olay huzursuz­luk içinde ve zor olarak yapılır bir hale gel­miştir. Normal solunum hareketi sinir sis­teminin bir bölümü olan bulbustaki solu­num merkezinden yönetilen bazı refleks­lerle (Hering-Breuer refleksi) düzenlenerek kendiliğinden (spontane) devam eden, ya­şam bakımından önemli bir olaydır. Soluk alma (inspırium) aktif, soluk verme (exprium) ise pasif olarak cereyan eder. Nor­malde, dakikada 14-18 defa soluk alıp ve­ririz. Yenidoğanda ise doğumla başlayan solunum dakikada 44 kadardır. Bir defada ortalama 500 cm3 hava soluruz ki buna so­lunum hacmi (tidal volum) adı verilir. Da­kika solunum hacmi, maksimal solunum kapasitesinin % 30’unu geçince (yani 50 İt.) hasta nefes darlığından şikâyet eder. Solunum yedeği azaldığından bu eksikliği gidermek için çok kere solunum hızlanır ki buna (polypnea) veya taşipne adı verilir. Bunun tersi olarak solunum sayısının daha da azalması (bradipne) üremi ve diyabet komaları ile daha ağır zehirlenme olayla­rında görülür.
İç çekme (sighing respiration) dediğimiz olayda normal solunum ritmi derin bir so­luk alma ile kesilmiştir. En çok sinirli kim­selerde görülür, dispne sayılmaz.
nefessSolunumun yarıda kesilmesi plevra iltihap, larında, kaburga kırıklarında, kaburgalar-arası sinir ve adale ağrılarında görülür.
Hem ritm hem de solunum derinliğinin de­ğiştiği düzenli olmayan solunum (Biot so­lunumu) ve periyodik olarak solunumun derinleştiği periyodik solunum (Cheyne-S-tokes solunumu) gibi solunum biçimleri bazı hastalıkların belirtileridir. Birçok kalp hastalığında, özellikle sol kalp yetmezli­ğinde bu tip solunum şekli karakteristiktir.
Ölüme yakın hastalarda görülen gürültülü trakeal solunum (stetor) öksürük refleks­lerinin kaybolması sonuou trakeada biri­ken salgılar sonucu meydana gelir.
Üst sotunum yollarının daralma ve tıkan­malarında (angin, difteri, alerjik larenks ödemi, yabancı çişim), akciğer içi bronşla­rın daralma ve tıkanmalarında (astım bronşiale, boğmaca, akut bronşit, anfizem, atelektazi, bronş kanserleri, pnömoni, akciğer ambolisi ve infarktüsü)ve plevra hastalık­larında (plörezi, pnömotoraks) dispne mey­dana gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 93 YORUM
 1. meryem dedi ki:

  merhaba hocam ben bu aksam gıbı her aksam dımım ama sıgarlı ortam olunca gecelerı uyuyamıyorum nefesım yok gıbı oluyorum ılaç aldıgım halde ne yapabılırım

 2. turan yıldız dedi ki:

  saygı deyer jhocalarım ben turan yıldız
  yaklasık 8 yasımdan berlı bnefes darlıgı yasıyorum bunun ıcın askerı jastanelerde yattım ama buı sonuc bulmadım sıgara yı bırakmak ıstıyorum bırakamıyorum bu konuda bana yardımcı olmanızı ıstıyorum gecelerı uyu yamaz hale artı yollar da yuru yemeıyorum

 3. EDA dedi ki:

  ben 25yasında bı bayanım arasıra nefesımı tam alamıyorum yarım alıyorum kalbımı sıkıstırıyolar gıbı oluyo bunun sebebını ogrenebılırmıyım

 4. Remzi dedi ki:

  selam hocam.. benim 6 yaşında bir kızım var.. son zamanlarda solunumunda problem var.. zaman zaman derin nefes alma ihtiyacı hissediyor. derin nefes alıp veriyor. bunu son zamanlarda sıklıkla yapıyor.. parkda koşup oynarken kalbim hızlı atıyor,nefes alamıyorum diyor.. hocam biz istanbuldayız..bu konuda hangi hastaneyi, ve doktoru tavsiye edersiniz.. sizin kızımızın rahatsızlığı için vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederiz hocam..

 5. Akın dedi ki:

  merhaba çözüm bulursanız çok sevinirm gerçi doktora gidicem fakat buradanda evlerde yapılabilicek bir çözüm arıyorum ben Duş aldıktan sonra kendimi halsiz hissettim + duşta buharlıydı çok fazla olmasada
  daha sonra duştan çıktıgımda televizyon karşısına geçtim ve birden derin nefes alamamaya basladım psikolojik olarak etkilendim farklı düşüncelere kapıldım ki halen alamıyorum yaklasık 3 saat geçti uyuyamıyorum çok kötü hissediyorum kendimi ciğerlerim tıkanmış gibi
  Bu tür şeylerde oksijenli şeylerden yararlanabilirmiyiz.Tüm hastala arkadaşlarıma acil şifalar.

 6. veysel dedi ki:

  merhaba ben 25 yaşındayım 1 aydir derin nefes alamıyorum sadece esnerken derin nefes alabiliyorum ve sürekli esneme ihtiyacı duyuyorum ne yapmalıyım daha doktora gitmedim piskolejik oldugunu dusunuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 7. veysel dedi ki:

  merhaba ben 25 yaşındayım 1 aydir derin nefes alamıyorum sadece esnerken derin nefes alabiliyorum ve sürekli esneme ihtiyacı duyuyorum ne yapmalıyım daha doktora gitmedim piskolejik oldugunu dusunuyorum yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler.

 8. ßora dedi ki:

  ArkadaşLar ßenimde bundan 7 ay önce qece uzanırken bi anda bi sıcaklık hissettim sonra kalktım sanki nefes alamıyordum qibi hissettim cıkttım qece 3 te dışarı sanki daha kötü olmaya başladı . . korkmaya başladım belli bir süre sonra tanımadıqım bir iki insanla konustum biraz daha iyi oldum vs vs . ondan sora 2 qün sonra tekrar aynını yaşadım sanki nefes alamıyordum birşey yutkunamıyordum . doktora qittim hiçbirşeyin yok dedi maşallah sapa saqlamsın .. ama şunu cok iyi biliyorum sizde bunu cok iyi bilin tüm ictenliqim ve bilqimle söyliorm , arkadaşLar Bu Psikolojik rahatsızlık yani beynimize bunu öyle yerleştirmişiz . örneqini veriyim neden qündüz hiçbirşey yokta qece ay yüzünü qösterdiqi zaman oluyoorr tek kaldıqımız zaman ? psikolojik baskı bu sadece emin olun başka hiçbirşey yok 😉 psikolojimizi yenmeliyiz . . !

 9. özlem dedi ki:

  merhaba ben 16 yaşındayım geçen senden beri nefes almakta zorlanıyorum ne yapabilirim

 10. ışık dedi ki:

  mrh hocam 28 yasindayim nefes almakta zorlaniyorum tam nefesimi alamiorum nefes esneyerek aliyorum cok zorlaniyorum sanki bisey tikaniyor migdemin tam ustunda tam nefesim cikmior alamiorum bunun nedeni nedir
  şimdiden teşekkürler

 11. tülay dedi ki:

  merhaba ben tülay 22 yaşındayım bugün tuhaf bir durum yaşadım ilk olarak nefesim kesildi daha sonra irkilerek sallandım ve içimden ses gelmeye başladı.omzumu soldan sağa sağdan sola sallağım zaman içimden sanırım yemek borusundan ses geliyor.bu kapı gıcırtısı gibi bir ses. bu çok rahatsız etti. nefesimi de etkiliyor bana cevap yazarsanız sevinirim

 12. berdan dedi ki:

  selam ben berdan 23 yaşındayım 3 yıldır ara ara gelen nefes darlıgı sıkıntım son bir aydır aşırı derecede arttı ve şuan her an nefesım daralıyor.Yeteri kadar nefes alamıyom ve nefes almak için sürekli esniyom.Bütün hayatımı bahfettı hiç bişey yapamıyom sadade nefes almak için gayret gösteriyom.doktara gıttım bısey yapmadı öllece benı kendı halıme bıraktı lütfen yardımcı olun lütfeeeeeeeeennnn…..

 13. ahmet kara dedi ki:

  Merhaba sayın hocam benım nefes almada zorlugum var şefaf balgam koyu kıvamlı yapışkan balgam çıkarıyorum..hırıltı veya ses yok nefes almada zorluk cekmem için efor sarfetmeme gerek yok otururkende nefesım tam olmuyor..çeşitli doktorlara gittim fakat bi çözüm olmadı filmlerim normal çıktı sft normal her hangi bi sıkıntım stresım de yok fakat ciğerim tam açılmıyor sanki nefesimi tam doya doya alamıyorum sürekli nefes açlığı çekıyorum mıdeme baktırdım reflu yok ama gastrıt var…sizce sebebi ne olabılır daha hangi doktora gitmelıyım nerelere başvurmalıyım bu dutrum canımı cok sıkıyor artık tedavilere inancım kalmadı şu aşamadan sonra…bir doktor başka diyor aynı bramşın başka doktoru başka söylüyor kıme ınanacagımı bılemıyorum….

 14. emine dedi ki:

  merhaba ben emine 15 yaşındayım bende zaman zaman nefes darlığı oluyor nefesimi çok zor alıyorum acaba bunun için ne yapmalıyım cevabınızı bekliyorum

 15. can dedi ki:

  merhaba hocam herkez gibi benimde nefes alma problemim var acaba bunun için neler yapmamız gerektiğini yazarsanız çok ama çok mutlu olacam:)

 16. emine dedi ki:

  merhaba hocam benim adım emine 15 yasındayım ama nedense zaman zaman nefes almada zorlanıyorum bunun nedenini yazarmısınız

 17. Antibiotic dedi ki:

  Piskolojik bir sorun olabilir öncelikle doktora gidip gerekli testleri yaptırın testler normalse korkucak bişeyiniz yok 2.teste gerek yok örneğin ben panik atak hastasıyım ve aynı olay bendede oluyordu doktorların verdiği çeşitli piskolojik ve antidepresan hap tedavileriyle ortadan kaldırılıcak bi durum. ama sorun piskolojik olsa bile gitmemezlik yapmayın, zorluk çekersiniz..
  İyi olmanız dileğiyle..

 18. yarim dedi ki:

  merhabaa .ben 14 yaşındayım şiddetli ve arka arkaya öksürükler geliyor boğazıma.en son öksürdüğümde ise nefesim neredeyse kesildi.konuşamadım.konusmaya çalıştım ama sesim gelmiyordu ne yapabilirim ?:

 19. misafir dedi ki:

  ben 12 yaşındayım aslımım var hava kullanıyorum yeterli gelmiyor
  her nefes alışımda sanki içime tozlar geliyor gibi oluyor ve öksürük tutuyor nedeni nedir

 20. LÜTFEN OKUYUNUZ dedi ki:

  YA HANIMLAR BEYLER BURADA YAZACAĞINIZA SİZE EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNA GİTSEYDİNİZ BELKİDE KAFANIZDAKİ SORU İŞARETİ DEĞİL KORKTUĞUNUZ PROBLEMİNİZ HALLOLMUŞ OLACAKTI.LÜTFEN BIRAKIN BÖYLE ŞEYLERİ.BAŞTAN AŞŞAĞIYA OKUDUM ÇOĞU YORUMDA CİDDİ SEMPTOMLARDAN BAHSEDİYORSUNUZ.BUNLAR BELKİ ÇOK VAHİM BİR DERDİN ERKEN HABERCİSİ BELKİDE ÇOK BASİT BİR DERDİN VERDİĞİ RAHATSIZLIKTIR.(Kİ EN CİDDİ HASTALIKLARDA BİLE ERKEN TANI VE TEDAVİ HAYAT KURTARIR.)BUNU KESİNLİKLE BİR HEKİME DANIŞMADAN ANLAYAMAZSINIZ OLDU DA ANLADINIZ DİYELİM TEDAVİSİNİ NASIL YAPMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?O YÜZDEN LÜTFEN DAHA BİLİNÇLİ DAVRANALIM..EN AZINDAN KENDİ HAYATIMIZI HAFİFE ALMAYALIM….

 21. İpek dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 13 yaşındayım. Benim sorunum şu: Bazen yemek yerken zor nefes alıyorum. 3-4 saniye böyle zor nefes alıyorum. Bazen de kalbimi birisi sanki bastırmış gibi oluyor. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Ne yapmam gerektiğini söylerseniz eğer çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

 22. harun dedi ki:

  merhabalar nefes almakta zorlanıyorum ve durmadan esniyorum..uzun zaman oldu yaklaşık 5 yıldır devam ediyor ve bu son 2 yıldır yoğunlaşmaya başladı..cevabınızı bekliiyorum.yaşım27 ve lanet olası sigarayıda içiyorum.ama azalttım.

 23. hafize dedi ki:

  merhabalar 11 yaşındaki kızımda nefes alma problemi var.Psikoloğa götürdük anksiyete tanısı koydu.Psikiyatriste gitseydiniz mutlaka ilaça başlardı dedi.Bir 2-3 hafta kadar düzelme olduktan sonra tekrar nefes problemi başladı.Acaba Psikiyatriste götürüp ilaça mı başlamalıyız.

 24. serkan dedi ki:

  selamlar. bende aynı şikayetlerde doktora gittim. nefes almakta zorlanıyordum.gece acile gittim. akciğer filmi ve kanda oksijen miktarına bakıldı. bişeyin yok psikolojik olabilir dediler. ertesi gün iyi bir hastaneye gittim. orda göğüs hastalıkları uzmanına baktırdım.sağolsun sesimin tonundan bile anladı hemen. önce solunum testi yaptırdı. daha sonrada kan testi. yine de kulak burun boğaza da görünmemi istedi. burundaki akıntı yada burundaki et bile yapabilirmiş. alerjik astım teşhisi koydu bana. astım hastalarının kullandığı fısfıs tan verdi. bence iyi bir göğüs uzmanına görünü öncelikle. yabana atılacak bişey değil çünkü. nefes alınamıyor ve bu her seferinde huzursuzluk veriyor. psikolojik etkide yaratıyor. umarım hepiniz çare bulabilrsiniz. herkese geçmiş olsun.

 25. enes furkan özçelik dedi ki:

  nefes almada zorluk çekiyorum 17 yaşında bir erkeğim sigara içiyorum şişmanım doktora daha gidemedim derin nefes çok zor alıyorum

 26. sedat dedi ki:

  slm hocam oglum 3 yaşında şuanda hasda çokhızlı nefes alıp veriyor bi bi sakıncası olurmu acaba

 27. ipek dedi ki:

  merhaba 23 yaşındayım bir haftadır nefes alıp verirken iç çekiyorum ve hemen ardından esniyorum ve sürekli oluyor ve bu durum beni çok mutsuz ediyor. kendimi çok yorgun hissediyorum daralıyorum sıkılıyorum hatta sinirden ağlıyorum abartmıyorum ciddi bi şekilde rahatsız ediyor .iş hayatımı sosyal hyatımı kısaca bütün gnümü mahvediyor suratım asık huzursuz bir hallerdeyim ayrıca zaman zaman sol kolumda ağrılar var sanki damarlarım patlayacak gibi ve bu son zamanlarda uyku esnasında ayağıma kramp giriyor ve bi kaç gün aksayarak yürüyorum . nefes darlığı olabilir mi? acaba oksijen yetersizliğimi vücut buna mı ihtiyaç duyduğu için böle? yardımcı olup bilgilendirirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler….

 28. Seyfettin dedi ki:

  Hocam merhaba benim 8yaşındaoglum var bazen yarım nefes alıyor ne yapma gerekir teşekkürler

 29. tonya dedi ki:

  Merhaba.ben 14 yaşındayım. Bir ara uzanırken birden nefesim kesildi. Ama ondan önce de nefes alırken zorlanıyorum. Yarım nefes alıyorum. Konuşurken yada bir şey okurken yarıda bırakıyorum çok yoruluyorum. Rahat rahat nefes aldığımı hiç hatırlamıyorum. Burnumda hep tıkalı oluyor. Ağzımdan nefes alıyorum hep alırken göğüs kafesimde anlatamadığım şeyler oluyor sıkışıyor sanki. Acil cevap lütfen . Kendii çok kötü hissediyorum bu konu yüzünden, ağlamak istediğim oluyor. Acil cevap lütfen 🙁

 30. ilknur dedi ki:

  nefes alıp verirken burnumuz ve ağzımızın almasını 3 nedeni

 31. Ali dedi ki:

  Merhaba. Ben 26 yaşında bir erkeğim. Bu aralar sınav vs gibi nedenlerden dolayı geç saatlere kadar oturmak durumda kalıyorum. bu arada sigara, stresle beraber sayısını artırıyor. günde bir paketi geçmese de, şu an göğsümde sanki dışarı veremediğim bir hava varmış gibi, sternumun başlangıcından yukarı doğru yayılan bir sıkıştırma söz konusu. Daha önce pnömoni tedavisi gördüm. yaklaşık 1.5 yıldır sigara kullanıyorum. Kalp romatizması, taşikardi ve mitral yetmezlik için tedavi gördüm ama taşi kardi için hala 4 yıldır Dideral kullanmaktayım. Bu göğsümdeki sıkıştırma sigaradan mi kaynaklanmaktadır. Bu güne kadar mide problemim olmadı, yanıcı veya gastrit gibi şikayetlerim olmadı. Bu sebeple mideden kaynaklandığını düşünmesem de taktir sizin. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 32. ayse dedi ki:

  Merhaba 26 yasindayim Nefes aliyorum ama aldigim nefes sanki bana yetmiyo rahat nefes alana kadar üst üste nefes almaya calisiyorum duzenli nefes alip dururken birden göğsümun orda nefes bitiyo ve derin nefes alma hissi duyuyorum son bir haftadir var özellikle son iki gun cok siklasti surekli ic ceker gibi derin derin nefes almaya calisiyorum cok zorlaniyorum ve gogus kafesim agriyo artik cok yoruldum derin nefes almaya calismaktan nefen olabilir hocam yardim lutfen 🙁

 33. elif dedi ki:

  meraba benm nefes alıp verirken zorlanıyorum arada sırada ama daha cok derin nefesler alıp vermekte zorlanıyorum üzerimde bir halsizlik hissediyorum bunun nedeni nedir acaba….

 34. admin dedi ki:

  Ayşe stresin geçtiğinde bu sorunun da geçecek müsterih ol.

 35. admin dedi ki:

  Ali,
  1. Yatmadan önce içilen sigaralar uyku kalitesini düşürür ve kalitesiz bir uykun olur.
  2. Saat gece 11 den önce yatman gerekiyor.
  3. Stresi yenmen gerekiyor.
  4. Açık havada günlük yürüyüş yapmalısın.
  Tüm bunları uyguladıktan 2 gün sonra farkı göreceksin.

 36. sıla akçay dedi ki:

  meraba bn 11 yaşında bir kızım bn ağladığmda nefesim daralıyo araştırdım bulamadm sizce ne bu

 37. Nurten dedi ki:

  merhaba benim oğlum 9 yaşında nefes alıp verme zorluluğu var.nefes alırken çoğu zaman nefesi yetmiyo uyurken öyle bir sorunu yok acaba ne yapmam gerek?

 38. abdul dedi ki:

  slm hocam bende astım var sıprey kulanıyorum gelde serım ortamlarla ve sabahları ve suyla urasırken nefesım kesiliyor.

 39. Halil dedi ki:

  Hocam iyi günler ben 45 yaşında bir bayım son 10 gündür nefes almakta zorlanıyorum ve sık sık esnemek geliyo içimden ve tam esnemeyeyince sıkıntı yapıyor ne yapmam gerekli cevaplarsanız allah razı olsun derim şimdisen saolun teşekkürler
  Halil çakal ben

 40. admin dedi ki:

  1. Gece 11 den önce uyuyun
  2. Şu sıralar her neye stres yapıyorsanız stresi kontrol altına almaya çalışın.
  3. Lifli gıdalar tüketin, suyu çok için, açık havada yürüyüş yapın.
  4. En sevdiğiniz şeyleri yapın
  Hiçbir sorununuz kalmadığını göreceksiniz.

 41. Rahmetullah dedi ki:

  Hocam Babam 80 yaşında yanlara uzandığında bacaklarında aşırı sıcaklık hissi ve yanma oluyor. solunumu duruyor boğuluyor nefes alamiyalamiyor.onu kaldırıp uturtuğumda 5 dakika sonra kendine gelebiliyor. Sürekli uturarak uyuklamak zorunda kalıyor uturarakta olsa uyumasada gene ağzı kuruyor boğuluyor gib oluyor felc gibi oluyor aceba hangi doktora götürmeliyim. Bu sorunlar neyden kaynaklanıyor olabilir. Cevaplandırırsanız ssevinirim.Allah sizlerden Razı olsun

 42. melikcan dedi ki:

  Merhaba hocam kolay gelsin yaklaşık 1 aydan beri nefes anlamıyorum çok kötüyüm hayattan sogudum sırtim ve göğüs kafeslerim çok agriyor bi yol gösterin lütfen 22 yaşındayım yardimlarinizdan dolayı çok TESK ederim.

 43. Gamze dedi ki:

  Merhaba bende aynı şeyden şikayetçiyim ve artık iyice pskolojim bozuluyor nöbet gibi geliyor nefes ALAMIYORUM sanki biri beni boğazliyor uyku düzenim kalamadı uyuyamiyorum yemek yiyemiyorum banyo yapamıyorum sürekli doktora gidiyorum hiç bişey yok diyip gönderiyor. Nefesimi rahat alamıyorum hep yarıda kalıyor aniden 8 kilo verdim her atak geçirdiğim de ölcekmisim gibi oluyor neolur yardım edin bana ?

BİR YORUM YAZ

sağlık