Nefrotik Sendrom

Nefrotik sendromu, böbrekte bulunan minik filtrelerin hasar görmesi sonucu oluşan semptom¬ları ve laboratuar belirtileridir.Hasar kandaki proteinin (özellikle albüminin) idrara sızmasına yol açar. Kanınızdaki albümin azalması kandaki sıvının damarlardan dışarı sızmasına ve sonuç olarak şişliklere yol açar. Böbrekler fazla tuzu atamadığı için su toplanması artar.Çocukların %85 ve yetişkinlerin %20’sinde nefrotik sendromuna minimal değişim hastalığı yol açar (böbrek biyopsisi esnasında çok az bozukluğa rastlandığı için). Hastalık genellikle yüksek tansiyona veya böbrek yetmezliğine bağlı değildir.

Diyabet, yetişkinlerde nefrotik sendromunun en belirgin sebebidir. Minimal-değişim hastalığından daha ciddi olan ve nefttik sendromuna yol açan (glomerüloskleroz, membranöz glomerülopati, membranoproliferatif glomerülonefrit ve mezanjiyai proliferatif glomerülonefrit gibi) glomerulus hastalıktan vardır.Nefrotik sendromunun diğer nadir sebepleri, lupus, multiple miyelom, HIV, ve ilaçların yan etkileri olabilir.

SEMPTOMLAR
Semptomlar arasında, bacakta, ayaklarda, karın bölgesinde ve yüzde şişme olabilir. Kendinizi yorgun hissedebilir, iştahsız ve ishal olabilirsiniz.

sesendromTEDAVİ SEÇENEKLERİ

Doktorunuz kapsamlı medikal geçmişiniz ve fiziksel gözlemin dışında kan ve idrar testi uygular. Böbrek biyopsisine ihtiyaç duyulabilir.

Minimal-değişim hastalığı, genellikle su kaybını arttıran idrar sökücüler ve kortikosteroid alarak tedavi edilebilir. İdrarda yüksek oranda proteine yeniden rastlanabilir.Eğer böbrek biyopsiniz nefrotik sendromuna minimal değişim hastalığının dışında daha ciddi bir glomerulus hastalığının yol açtığını belirlerse, çok güçlü immunosupresif ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz tuz ve sıvıyı kısıtlayan bir diyet önerecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. oğuz dedi ki:

  Merhaba yaşım 18 benim sorum hatta merak ettiğim şu olucak ben 2yaşımdan 6 yaşına kadar nefrotik sendromu hastasıydım ve şu anda bu hastalığın tekrar etme olasılığı varmıdır ? bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 2. ülkü dedi ki:

  Ben tam dört yıldır buhastalıkla mücadele ediyorum.ARTIKK HAYATTAN iğreniyorum .Aileme zarar veriyorum.Bu beni çok üzüyor.Bu hastalık beni çok sitrese sokuyor.Bazen ölmek istiyorum.Kardeşlerimin hayatı bnim yüzümden maffoldu.Buna çok üzülüyorum.ama bunada şükükür bazı hastalar bu imkanlara bile sahip değiller.

 3. anonim dedi ki:

  gelişme çağında çok sık tekrarlar mı?(nefrotik sendrom minimum chase) protein atımında böbrek zarar görür mü? başka bir tedavi ve prednolden başka bir ilaç kullanılamaz mı? ilacın verdiği şişkinlikler kullanım sıklığında kalıcı olur mu ?

 4. zeynep gögce dedi ki:

  merhaba ben nefrotik sendrum hastasıyım 10 yaşındayım 8 senedir bu hastalığı taşıyorum sağ böbreğim %80 sol böbreğim %20 çalışıyor hastalığım hkkında ve ilerde ne gibi sorunlar olur özellikle diyaliz hastası olabilir miyim sizden acilen bilgi istiyorum teşekkürl ederim

 5. zeynep gögce dedi ki:

  cevabını açıklar mısınız lütfen

 6. mustafa dedi ki:

  bende nefrotik sendrom hastasıyım ilk 2 yaşında olmuş şuan 21 yaşına gircem.. 6-7 defa relaps oldu… bu hastalık biraz uğraştırıcı gerçekten çünkü kortizon tedavi ve etkileri malesef 🙁 diyet çok önemli, enfeksiyondan korunmak şart… Facebook ta grubumuzda var.. Nefrotik sendrom (nefroloji) isminde

 7. ayşegül dedi ki:

  benim oğlum 6 yaşında ve 4 ay önce nefrotik sendrom kanısı kondu. ve tedaviye başlandı tedaviye yanıt aldık. benim sormak istediğim nefrotik sendromun çeşidi varmı. bu hastalıktan kurtulmak için yüzde kaç şansımız var..gıdalarda nelere dikkat etmeliyiz tuz haricinde.. diyetleri nelerdir. tşk..

 8. ayşe mine dedi ki:

  Merh.4.5 yaşındaki ogluma minimal değişim teşhisi konuldu,kortizona daha başlaamadık ateşli oldugu icin,acaba bu hastalık ömür boyumu sürer,hastalıgı oglum atlatsa tuzsuz gıdaları omur boyu mu yiyemiyecek.bu hastalıktan olan kişilerle irtibata geçmek istiyorum.doktorum net bisey konusmuyor. asds44242@gmail.com

BİR YORUM YAZ

sağlık