Obsesif-Kompülsif Kişilik Bozukluğu

Bu tür kişilik bozukluğu aşırı mükemmeliyetçilik (perfeksionizm) şeklinde kendini gösterir. Obsesif-kompülsif bozuklukta olduğu gibi, ısrarlı ve tekrar­layan düşünce ya da itkiler olabilir. Mamafih, düşünceler o kadar da zorla gelen düşünceler değildir, ve kompülsif davranışlar kontrol edilemez türde değildir.

Obsesif-kompülsif kişilik bozuk­luğu, genellikle çocukluğun erken dönemlerinde ortaya çıkar. Söz konusu kişiler, işlerine ve meslek­lerine dair o derece mükemmeli­yetçidir ki kişisel ilişkilere girmekte başarısız olurlar. Görevlerini mükemmel bir şekilde icra etmeyle o derece meşguldürler ki sık sık kararsızlıkla karşı karşıya kalırlar.

Obsesif-kompülsif kişilikler, şeyleri doğru yapmaya dair boyun eğmez duyuları ile ahlakçı ve tenkitçi olmaya eğilimlidirler. Bilişsel davranış terapisi, bazen, sorundan muzdarip kişinin mükemmeliyetçiliğinin yıkıcı olmasını engelleyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. isa torun dedi ki:

    merhaba benim sorum şu bende okb var . ama benim sorum okb den ziyade ona eşilk eden depresyon . bu depresyonu engellicek bişey yok mu ? teşekkürler

  2. Live strong dedi ki:

    3 yıl önce okb teşhisi kondu bana. Gitmediğim profesor, denemediğim ilaç kalmadı. Bütün gün yataga tıkılıp kalıyor hiçbir günlük işimi halledemiyordum. İlaçlar öyle sıkıntı yarattı ki üzerimde ofisimi bile kapatmak zorunda kaldım zira adım atacak halim yoktu. Sonra birgün internette hastalığım hakkında araştırma yaparken psikolog Ah………’nın 7 gün 24 saat randevu sistemiyle danışanlarına yardım ettiğini okudum. Kendisinden randevu aldım ve onunla kurduğum iletişim sayesinde yeniden hayata döndüm. spora başladım, ilişkilerim düzeldi. Geçen ay yeniden işe başladım. Geçen günlerime yazık olmuş. keşke Dr. Ah………’yı daha önceden tanısaydım. Teşekkür ederim Ah…….. Hanım. Hem de tüm kalbimle. Tanrı sizi korusun.

  3. yasemin dedi ki:

    ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyi problemli miyim değil miyim çook merak ediyorum benim problem olarak gördüğüm şey aşırı para hırsı ve gözümün yükseklerde oluşu hemen iş hayatına girip yüksek mevki ve güzel paralr kazanmak istiyorum bu bi problem midir ?

BİR YORUM YAZ

sağlık