Öksürük ve Öksürük İlaçları

Nefes aldıktan sonra, alınan havanın çok kuvvetli olarak dışarı itilmesine öksürük denir. Öksürme esnasında nefes borusu­nun ağzı kapanmış vaziyettedir. Hava, ses tellerinin arasındaki boşluktan geçerken bir zorlanma ile karşı karşıya kalır ve kuv­vetli bir basınç farkı meydana gelir. Birçok hastalığın belirtisi olan öksürük, en fazla solunum yolu hastalıklarında, tahrişe bağlı olarak ortaya çıkar.

 Solunum yoluna kaçan yabancı bir cisim, alerjik maddeler, akciğer tümörleri veya sinirsel bazı hastalıklar, ök­sürük refleksini uyandırırlar. Esasında ök­sürüğün amacı solunum sistemini dış et­kilerden ve tahrişlerden korumaktır. Solu­num yoluna kaçan cisimleri veya bu yolu daraltan salgıları, vücut, öksürük refleksi aracılığıyla dışarı atar. Astım krizlerinde bronşlar daraldığı ve aşırı sekresyon oldu­ğu için şiddetli öksürük meydana gelir.

Muayene esnasında hastanın goğsu steteskop denilen alet ile dinlenirken, solu­num yollarındaki darlığın yeri tesbıt edile­bilir Ayrıca öksürüğe neden olan bazı hal­ler radyografi çekilerek de teşhis edilebilir

Tüberküloz veya sılıkozıs gibi hastalıklar, akciğerlerde yer yer sertleşmeye ve doku bozukluğuna neden oldukları için oksuruk meydana gelir Ancak boğmaca gibi has­talıklarda ise esas belirti oksuruk olduğu halde, akciğerlerde feıyle bir durum oluş­maz Bazı vakalaraç ınfeksıyona bağlı oksuruk, hastalık tamamen iyileştikten sonra da devam edebilir.

 Bu oksuruk2hallerde, has­tada oksuruk alışkanlığının gelişebileceği bir tık halını alacağı akıldan çıkarılmama­lıdır Devamlı olarak 2-3 hafta veya daha fazla suren öksürüklerde balgam tetkiki yapıla­rak ınfeksıyon kaynağı olan mikrop aranır Şayet sonuç alınamazsa radyografi çeki­lerek tumor olup olmadığı araştırılır Eğer öksürüğün nedeni bir ınfeksıyon ise antibıyogram sonucuna göre etkili bulunan antıbıotık ile tedavi edilir Ancak tam te­davi edilmeyen solunum yolu ınfeksıyonları akciğerlere zarar verebilirler öksürüğün kaynağı tumor ise bir operasyonla çı­karılması gerekir.

Basit öksürükler, ilaçla tedavi edilerek dü­zeltilebilirler Oksuruğu kesen ilaçların başında kodein, dıonın, dekstrometorfan gibi morfin türevi ilaçlar gelir Bunlar oksuruk refleksini teskin ederler Sodyum berrzoat, potasyum iyodür, gayakol, tıyokol, efedrın gibi ilaçlar oksuruğu yumuşatmak ve sök­türmek için çok kullanılır Bu tur sokturucu ilaçlara ekspektoran adı verilir.

Buhar ban­yoları, sıcak içecekler, solunum yollarını rahatlatıcı ve gevşetıcı etki gösterirler. Eğer öksürüğün nedeni belli bir maddeye karşı alerji ise, kışı, o maddenin bulundu­ğu ortamdan uzaklaştırılmalı ve antıhıstamınık Dıfenhıdramın, Brıstamın grubu ilaçlar verilmelidir Astımlıların öksürükle­rinde bronş açıcı ve antıastmatık denen ilaçlar faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. zafer dedi ki:

  20 gün önce doktora gittim soğuk herhangi bir tahlil yapmadan soğuk algınlığı dedi ve ilaç yazdı fakat 10 gün geçmesine rağmen düzelmedim ve tekrar doktora gittim bu seferde srp diye kanıma baktılar ve mikrop kaptığımı söyleyip ilaç yazdılar fakat aynı şekilde öksürük devam etmkte bu nedenle doktora gitmekten vazgeçtim doktora hayatımda öksürük ve grip olmadığımı söylememe rağmen yardımcı olamadı bu öksürüğün sebebi ne olabilir ve ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim

 2. gul dedi ki:

  gecmis olsun.öksürüğün ilacı sabah,ögle,akşam cesitli corbalar icmek.ıhlamur,nane,kuşburnu,adacayı içmek ve bal yemektir.

 3. selma dedi ki:

  slm kronik bronşit hastasıyım son 1 aydır nöbet şeklinde günde 4 veye 5 defa dakikalarca öksürüyorum öksürük ilaçları fayda vermiyo balgamda sökemiyorum
  tıkanıyorum öksürürken bu dertten kurtulmak için ne önerirsiniz saygılarımla

 4. ismail dedi ki:

  aynı öksürük bende de var idi 1 ay nöbet şeklinde 5veya 6 dk aralıksız öksürürdüm . düzenli olarak sabak ögle akşam iki yemek kaşıgı pekmez içtim tabi aç karnına ve 3 .günde öksürügümün gittikçe azaldıgını gördüm tavsiye ederim

 5. RECEP ALİ ŞENEL dedi ki:

  BENDE SENİN GİBİ BİR AYDIR ÖKSÜRÜYORUM BAL SÜT BEKMEZDEN VAYDA GÖRDÜM HERKEZE TAFZİYE EDERİM SAĞLIĞA İYİ GELMEKTE

 6. haydar bağdaş dedi ki:

  9 aylık erkek çocuğumda 3 aydır devem eden öksürük var. bu öksürük ya güldüğünde yada ağladığında daha fazlagörülüyor . uyku halinde de sık sık öksürerek uyanıyor.bir kaç hastane boğmaca öksürüğü tanısı koydu biraz antibiyotik kullandık ama devam ediyor bazen azalıyor geçti sanıyoruz.sonra gene başlıyor.

 7. çaresiz dedi ki:

  4 yaşında çocuğum var 3 yıldır bitmeyen öksürüğü var gitmedik dok tor vermedik ilaç kalmadı. Ama gene iyilesmiyor. Aşırı terleme problemi de var.

 8. fatma dedi ki:

  zencefil ile bal karışımı sabah akşam yenirse öksürüğe çok iyi geliyor inşallah çocuğunuz iyi olur

 9. Büşra dedi ki:

  Bende çok kötü öksürüyorum hele gece 5 kere filan uykumdan uyanıyorum.Benimkide balgamlı öksürük birde sanki boğalacakmış gibi öksürüyorum.

 10. Büşra dedi ki:

  Arkadaşlar bir tane çözüm yolu var öksürüğe karşı,şimdi siyah turp alıp içini oyyuyorsunuz oyduğunuz yerlere bal dolduruyorsunuz.Bu ilacı akşam yaparsanız sabaha hazır olur.Ama kapalı bir tencerenin vb. içine koyun.Her öğün 1 yemek kaşığı için,ama tadı kötü olabilir haberiniz olsun.

 11. Buket dedi ki:

  Çocukluğumdan beri kronik bronşit hastasıydım, faranjite çevirdi. Kendimi bildim bileli grip sonrası başlayan ve 1.5 – 2 ay boyunca süren göğsümü boğazımı mahveden illet bir hastalığım var. Mutlaka doktorun tavsiye ettiği antibiyotiklerin ve diğer ilaçların yanında ek olarak şifalı bitkilerden vazgeçmeyin, hatmi çiceğinin özellikle beyaz olanını kaynatıp için öksürüğe çok iyi geliyor. Bunun dışında zencefil tozu ve balı karıştırıp yemeyi de öneririm. Sabah aç karnına ve akşam

BİR YORUM YAZ

sağlık