Orta kulak iltihabı

Orta kulak iltihabı
* Son 1,5 yıldır “otitis media” teşhisi koyulan çocukların sayısında büyük bir artış görülmüş­tür. Otitis media bir çeşit orta kulak iltihabı hastalığıdır. 1 5 yaşın altındaki çocuklar bu rahatsızlık nedeniyle sık sık hastane kapılarını çalmaktadır. Özellikle de 2 yaşın altında­ki çocukların arasında sıklıkla görülen bu hastalık aileler tarafından da iyi bilinmektedir. Bu hastalık özellikle de Batı ülkelerinde yaygın olarak yaşanmaktadır. Bu hastalık o ka­dar çok yaygındır ki, birçok aile bu hastalığın çocuklarının gelişim sürecinin bir parçası olduğunu düşünmektedir. Uygulanan modern tıp tedavilerinin otitis media hastalığı için köklü bir çözüm getiremediği bilinmektedir.

* Otitis media hastalığı için uygulanan tedavi iki aşamalıdır: ilaç tedavisi ve ameliyat. Özellikle de kronik hastalıklarda ameliyat önerilmektedir. Akut otitis media hastalıkları için antibiyotik kullanımı tavsiye edilmektedir. Zamklı kulak (efüzyonlu otitis media) adı ve­rilen hastalık için de antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antihistamin türü ilaçlar ve kulak-burun açıcı ilaçların kullanımı da uygundur.

* Pittsburgh Universitesi’nde çalışan Dr Cantekin, otitis media hastası çocukların gözetim al­tında tutulmasını ve hastalığın seyrini takip etmek için bir süre beklenilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Orta kulak enfeksiyonlarının %90’ının birkaç gün içinde iyileştiğine değinen Dr Cantekin “efüzyonlu otitis media” için uygulanan antibiyotiğin (amoxicillin) etkili bir tedavi şekli olmadığını, hastalığın nüksetme olasılığını 6 kat oranında artırdığını belirt­miştir.

Efüzyonlu Otitis Media (EOM) genel ve lokal enfeksiyon belirti ve bulguları olmak­sızın, sağlam kulak zarı arkasında sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan bir orta kulak iltihabı tipidir. Plasebo etkisinin bile kullanılan antibiyotik ilaçlardan daha yararlı olduğu hatırla­tılmıştır. Plasebo etkisi, hastaların ortada gerçek bir tedavi olmaksızın ilaç sandıkları şe­kerli hapları içerek tedavi edilmesidir.

* Orta kulak iltihabı sorununu yaşayan çocukların gözetim altında tutulması gerekmektedir. 1981’de Hollanda’da yapılan bir çalışma antibiyotik tedavisi, miringotomi (kulak zarı­nın parasentezi yani orta kulakta birikmiş ve ama kulak zarının engellemesi nedeniyle dı­şarı çıkamayan sıvı içeriğini boşaltmak için kulak zarının delinip içeri girilmesi işlemi) ve antibiyotik destekli miringotomi tedavisinin plasebo etkisinden hiçbir farkı olmadığını or­taya koymuştur. Hollanda’da 1 990 yılında yapılan bir araştırma, 1981 yılında yapılan çalışmadan etkilenen doktorların orta kulak iltihabı için antibiyotik tedavisi uygulamaktan vazgeçtiğini göstermiştir. Hollanda’da çalışan doktorların sadece %30’unun orta kulak tedavisi için antibiyotik tedavisi uyguladığı belirtilmiştir. Amerika’daki doktorların %98’i orta kulak iltihabı için antibiyotik tedavisi uygulamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. zeynep genc dedi ki:

    küçük yaşlardayken orta kulak iltihabı hastalığı geçirdim.şuan 28 yaşındayım ve hala tedavi edilememiş durumdayım sol kulağımın zarının delik olduğunu öğrendim bu sene.sürekli antbiyotikler damlalar yıkamalar ses ölçüm işlemleri vs.vs. şimdi bana ameliyat olmam gerektiği söyleniyor.bir çok yazı okudum kulak sorunlarıyla ilgili kulak zarında delik, yırtılma olması işitmeyi yüksek oranda azaltır diye. ancak bende hiç böyle bir problem yok ne işitmemde ne dengemde. başımda dönmüyor 🙂 söylermisin nasıl bir delik bu

  2. ankaralı dedi ki:

    ya böyle bi hastalık yok kanser gibi bişe bu nasıl iştir anlamadımki insan agrıdan ne uyku uyuyabiliyor nede agzını açıp yemek yiyebiliyor allahım nasıl bi hastalık yaratmışın yaradan böyle hastalık kahırla azapolsun inş bu hastalıgı geçirelerin allah yardımcısı olsun yoksa işleri we işmiz zor ..

    esenle kalın… saygılar…

BİR YORUM YAZ

sağlık