Ortostatik Hipotansiyon

Ayağa kalkınca kanın aşağı hücum etmesi ve vücudun üst yarısındaki kanın azalması atardamar basıncının düşmesine ve kanın bacaklarda göllenmesine neden olur. Bu durumda vücu­dun üst yarısının, özellikle beynin kansız kalmasını önleyecek bir mekanizma devreye girer. Küçük damarlar büzülerek kanın yer­çekimi nedeniyle aşağıda birikmesini önler. Atardamar basıncı­nın, normal değerlerde tutulması ve dolaşımda dengeyi sağla­mak için kalp atışları hızlanır. Bu önlem yetersiz kalırsa kişi aya­ğa kalkınca fenalaşır, rengi solar, terlemeye başlar ve gözleri ka­rarır. Beyindeki görme merkezinin bulunduğu artkafa lobunun kabuk bölgesi oksijen yetersizliğine en duyarlı bölgelerden biri olduğundan, göz kararması ilk ortaya çıkan belirtilerden biridir. Ayrıca baş dönmesi, halsizlik ve bazen bayılma görülür.
Bu belirtilerin başlıca nedeni çevrel damarların büzülmesirideki yetersizlik sonucunda tansiyonun düşmesiyle beyne yeterli kan gidememesidir. Bu olay tehlikeli olmasa da önüne geçile­mez. Düşük tansiyonlu kişiler yavaş hareketlerle ayağa kalkarak vücutlarına uyum sağlaması için yeterli zamanı vermelidir.
Bayılan veya bayılmak üzere olan hastayı başı vücudundan aşağı gelecek biçimde yatırmak yeterlidir. Böylece beyne yete­rince kan gider ve hasta kısa sürede kendine gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Serra dedi ki:

    Merhaba hocam. Benim sorunum şöyle gece uykuya daldıktan yarım saat sonra bi çarpıntıyla uyanıyorum vücudum saat pili gibi atıyor. Dk reflü dedi ilaçları kullandıktan sonra her gece bu olmadı ama çarpıntı başladı haftada bir kalp çarpıntım oluyor olduğu zamanda sık sık idrar için vc gidiyorum sonra süt içince vücudumda bi hafifleme oluyor tansiyon vebütün beni rahatsız eden hersey geçiyor gaz yapıcı yiyecekler yediğim zaman oluyor gaz kalp çarpıntısı yaparmı bunun nedeni nedir acaba.teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ

sağlık