Osteomiyelit – Kemik İliği İltihabı

Kemik dokusunun iltihaplanmasına os­teomiyelit denir Hastalığa en sık sebep olan mikropların başında stafılokoklar ge­lir Travmadan sonra, kemik dokusunun dısarısıyla ırtıbatlandığı açık yaralanma­larda, kırıklarda veya vücutta yer alan mikrobik bir odaktan, özellikle deride oluş­muş stafılokok mfeksıyonlarından sonra görülebilir Mikroplar en çok kemiğin dıafızınde (orta kısımlarında) yerleşirler Osteomiyelit denen hastalık başlangıç ve seyrine göre akut veya kronik olabilir Bir­den ateş ile başlayan akut vakalarda has­talık tedavi edilmeyip kronıklesırse tedavi­si oldukça guçluk arzeder Kronik osteomı çocuklarda gomien juvemi osteokondntıs (Perthe yelıt sakın seyredebilir veya zaman kemiklerde çarpılmaya neden olur man nüksedebilir Bazen bu odaktan mıkrop vücudun ve kemiğin başka bölgelerine yayılarak ikincil osteomiyelitlere yol aça­bilir. Bazı vakalarda iltihap kemik dokusunu aşındırarak deri altına oradan aa dışarıya yayılabilir.

Hastalığın başlıca belirtileri yüksek ateş, terleme ve iltihabın yerleştiği kemik bölge­sinde hissedilen ağrıdır. Kemiklerde veya yumuşak dokuda şişme olabilir. Bölgesel bir hassasiyet vardır. Osteomiyelitin tedavisinde hasta istirahate alınır. Bünyeyi kuvvetlendirmek için proteinli besinler verilir. Hastalığa neden olan mikroba en etkili antibiyotik seçile­rek tedaviye başlanır. Dokuda cerahat top­lanması tespit edilirse cerrahi olarak bo­şaltılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. taner dedi ki:

    merhabalar…
    ben 1992 senesınde kemık ıltıhabı hastalıgına yakalandım..ıltıhap dız nıle kalcamın arasında sol bacagımdaydı..bu ıltıhap o sene 3 aylık bı serum ve amelıyat tedavısı ıle alındı fakat arada bugunlerde amelıyat yerı agırlıklı olarak agrımalarım oluyor..bunun sebebını ve tedavı yontemını yollayabılırsenız sevınırım…

BİR YORUM YAZ

sağlık