Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Son yıllarda bir çok kişinin sorunudur Panik Atak. Doktor kontrolünde ilaç ve terapi ile hastalığın bittiğinden emin oluncaya kadar takip sağlandığı takdirde yüzde 90-95 başarılı olunur. Özellikle terapi panik atakta çok önemli. Terapi kişiye bildiği bir şeyi yeniden öğretmektir. İlaçlar kişinin vücutta etkilerini yaşamaması, endişe düşürmesi açısından faydalı yalnız ilaç nüksü önleyemiyor. Bozuklukları terapi düzeltiyor.

Doğru nefes almak önemli

Bedeni kontrol etme etabındaki ilk adım solunumu kontrol etmektir. Doğru ve derin nefes almanın, damarları genişletme ve oksijenin bedenin en uç noktalarına kadar ulaşmasını sağlama özelliği vardır. Panik atak esnasında kan beden yüzeyinden çekilir. Bu sebeple doğru ve derin nefes alma ile sağlanan değişiklik, özellikle kaygının da dahil olduğu birçok durumda başlayacak olan tepki zincirini kırıyor ve kaygının şiddetini azaltıyor.

panik_atakYedi adımda iyi nefes alın;

* Sağ avucunuzu göbeğinizin altına, sol elinizi göğsünüze koyun ve gözlerinizi kapatın.
* Nefes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. Nefesinizi verirken ciğerleri zorlamamalısınız.
* İçinizden sayarak ciğerinizin bütününü doldurun.
* Böyle bir süre bekleyin, ‘bir-iki’ diye sayarak nefesinizi aldığınızın iki katı zamanda boşaltın.
* Sağ elinizle göğüs kemiklerinizin yana doğru açıldığını hissetmelisiniz.
* Yeniden nefes almadan iki saniye bekleyin.
* Egzersizi bir kere daha tekrarlayıncaya kadar mutlaka en az 4- 5 normal nefes alın. Eğer derin nefes almaya devam ederseniz bir baş dönmesi hissedebilirsiniz.

Bedeninizi nasıl gevşeteceğinizi öğrenebilirsiniz;

* Yerinize iyice yerleşin ve herhangi bir tedirginlik hali varsa bir kenara bırakın.
* Gözlerinizi kapatın ve dikkatinizi önce kollarınıza ve özellikle ellerinize çevirin.
* Ellerinizi yumruk yapın ve bunu yaparken el ve kollarınızdaki gerilime dikkat edin.
* Her iki elinizi de bileklerden, parmak uçları tavanı gösterecek şekilde bükün. Ellerinizin ve kolunuzun üst tarafını kasarak gerin.
* Gerilimi hissedin ve gevşeyin, kollarınızı eski şekline getirin.
* Alnınızı kırıştırın, gözlerinizi sıkıca kapayın. Ağzınızı iyice açın, dilinizi damağınıza doğru itin, çenenizi kuvvetlice sıkın.
* Kafanızı geriye itin, sonra göğsünüze değecekmiş gibi öne eğin.
* Kafanızı önce sağ sonra sol omzunuza doğru döndürün.
* Omuzlarınızı kulaklarınıza çekecekmiş gibi yukarı çekin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. gülcan dedi ki:

  kurtulamıyorum panik atakdan

 2. FLİZ dedi ki:

  merhabalar
  ben sürekli olarak bir kaygı içerisindeyim yaptığım bir şeye uzun bir süre kontrol ediyorum kapıyı mesela kitliyorum sürekli kontrol edip duruyorum kitledimmi diye ve daha bir sürü şey var çok rahatsız oluyorum bundan ne yapabilirim bana yardımcı olun lütfen bende panikatakmıyım acaba :??

 3. Doğan Çoruh dedi ki:

  FLİZ hanım ben konunun uzmanı bir kişi değilim ama yaşadığınız şeyin Obsesif Kompulsif kişilik bozukluğu olması da mümkün olabilir. Bu rahatsızlıkta kişi bir takıntı (obsession) nedeniyle kompulsif bir hareket (compulsion, içten gelen dürtü) yani kişiyi bu takıntıya karşı korumayı amaçlayan mantıklı veya mantık dışı bir hareket söz konusudur. Sizin örneğinizi bu yönden çözümlemeye çalışırsak, evinize bir hırsız gireceği, eşyalarınızı çalınma ile kaybedeceğiniz veya evinize zarar geleceği korkusuyla ve de kilitlemeyi unutma ihtimalinizin korkusuyla (obsesif) defalarca kez kontrol etmeniz (kompulsif davranış) söz konusu. Ama bu rahatsızlığın sizde olup olmadığını tam anlamıyla sadece bir uzman doktora danışarak öğrenebilirsiniz. Çünkü birbirine benzerlik gösteren farklı kişilik bozuklukları söz konusu. Ayrıca benim kanaatimce bu tip rahatsızlıklara sahip kişiler kompulsif daranışlarını tekrar ederken çoğunlukla bir sayıya da bağımlı oluyorlar. Mesela takıntısı gelen kişi 7 kere kompulsif hareketini tekrar etmesi gerektiğini hissediyor ve eğer 7 kere tekrar etmezse başına bu korktuğu şeyin geleceğini düşünebiliyor. Sizde böyle bir durum belirtmemişsiniz ama bilgi olarak söylemek istedim. Eğer sosyal yaşam akışınızı etkiliyorsa bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyorum. Bir an önce bu sıkıntılarınızdan kurtulmanız dileğiyle. Sevgiyle ve sağlıkla kalın.

 4. Necla dedi ki:

  Bu yazıyı yazmamın amacı bende bu hastalıktan çok çektiğim için ve panik atakla yaşamanın ne kadar zor olduğu bildiğimden sizlerede faydası olması açısından yazıyorum.Bu hastalıkta hemen son tedaviye geçmeyin nedeni son tedavi ağır antidepresanlardır ve bağımlılık yapar sonra bunlardan kurtulamazsınız

  Benim size önerim biraz tuaf gelecek ama banada gelmişti panik atak için en iyi gelen Filiskin Yaprağı Suyu daha önceden adını duymadığım bu bitki sorunumu yok denecek kadar azaltı banada aynı sorunu yaşayan 4-5 arkadaşım önermişti inşalah sizede çağre olur.

BİR YORUM YAZ

sağlık