Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur?

Tüm canlılar biyomolekül adıyla anılan birtakım organik maddelerden oluşmaktadır. Bunlardan biri olan protein vü­cudumuzun yaklaşık %12’sini oluşturmaktadır. Proteinlerin ana görevi yeni doku yapma, do­kuları onarma, günlük aşınmaları önlemedir. Proteinler yaşamamız için gereklidir, açlığımızı giderir. Vücutta sayılamayacak kadar çok gö­revleri vardır. Bunladan bazıları ise enerji sağ­lanmasında yardımcı hormon ve enzimleri yap­mak; besinlerin sindirilmesi, vücudun asit-alkali dengesinin sağlanması; kanın pıhtılaşmasına yardım; mikrop ve hastalıklarla savaşmak için vücuda antikor getirmek olarak sıralanabilir.

Proteinler et, tavuk, balık, sakatat, süt, peynir, yer fistığı, yoğurt, yumurta, soya fasulyesi, ku­ru fasulye, findik, fıstık, badem, buğday unu, ceviz, tahıl, lahana ve patateste bulunur. Yu­murta ve süt en iyi protein kaynaklandır. Tahıl­larda da buğday özünde protein fazladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 56 YORUM
 1. emre dedi ki:

  öğretmenbi beyenmesin

 2. merve dedi ki:

  yeterli bilgili değil ama güzel bi site teşekküeler

 3. denz yksl dedi ki:

  amaaaaaaaaaaa yaaa ben bu rada istediğim şeyi bulamadım ama tşk bilgi sahibi oldum

 4. ........... dedi ki:

  iyi açıklamalı bi site ama bu kadar açıklamalı olması benim için hiçte iyi olmadı

 5. yağmur dedi ki:

  ayyy kusura bakmayın çoook güzel bi site demeden geçemicem bn şaka yaptım 😀

 6. iclal dedi ki:

  pek işime yaramadı ama bilgi edindim ayrıca çokda teşekkür ederim arkadaşlar sizin yazdıklarınız sayesinde güzel şeyler edinmiş oldum hepinizi yanaktan öpüyorum

BİR YORUM YAZ

sağlık