Safra kesesi

Safra kesesi

Karaciğerin salgıladığı safrayı toplayan, karaciğerimizin altında yer alan torba gibi olan organdır. Kesenin vazifesi safrayı depo ederek yoğun hale getirmek ve de gereken aralıklar ile on iki parmak bağırsağına salgılamaktır.

Safra kesesi iltihabı

Safra kesindeki taşların sebep olduğu bir tür iltihaptır. Tıptaki adı kolesistit’ dir. İki türü bulunur;

Müzmin safra kesesi iltihabı;

safra kesesi büzülür, gerektiği şekilde çalışamaz duruma gelir. Hastalanan kişinin karnında, genelliklede yemek yedikten sonra gaz ile gerilmeye sebep olur. Birde sağından başlayarak, kaburganın altına doğru yayılan geçici bir ağrıyla, sarılık nöbeti görülmektedir. Bu rahatsızlık genelde 40 yaşını geçen kilolu hanımlarda olur.

Akut safra kesesi İltihabı; genellikle safra yolunda bulunan taşların sebep olduğu rahatsızlıktır. Tıptaki adı akut kolestittir. Rahatsız kişide karnın sağ üst bölümünde görülen birdenbire olan, şiddetli ve de hızlı gelişebilen, sırt kısmına ve de omuz uçlarına kadar da yayılabilen ağrı oluşur. Ateşlenme olur, istifra ve de mide bulantısı yapar.

Her iki tür safra kesesi iltihabı da, vakit geçirilmeden hekime gidilmesi gereken bir durumdur. Ameliyat olunması gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. AYLA MORINA dedi ki:

    Ben su an 30 yasindayim 25.11.2008yilindan simdiye kadar agri cekiyorum. Sag kaburgamin altinda sidetli agrilar oluyor.Birde ALT,AST,gamaGT,ALF,ilk baslarda cok yukseklerdi bizde Kosovada ALT,AST normali 30kadar benim ise 870 \ 750 yukseliyordu ve bana Hepatit A tehsisi konuldu fakat bende agrilar ayni bunlarin safra kesesi ile bir problemim oldugunu gosteriyormu sizce iki yildan daha fazla oldu fakat bu tehsiz mumkun degil bence lutfen bana yardimci olun.

    SAYGILARIMLA:

    AYLA

BİR YORUM YAZ

sağlık