Somatization Bozukluğu

Somatization bozukluğunda, sorundan muzdarip kişi, fiziksel izahı olmayan bir grup özel fiziksel semptom yaşar. Somati­zation bozukluğu olan bir kişi, genellikle, depresyon, anksiyete, ya da geçmişte vuku bulmuş olan bir fiziksel ya da cinsel istismar hadisesinden de muzdariptir.

Bayanlar arasında daha yaygın olan bu bozukluk, genellikle 12 yaş sonrasında başlar. Siz veya tanıdığınız biri, somatizasyon bozukluğu belirtileri arz ediyorsa, bir doktora görünün. Psikoterapi, sorundan muzdarip kişinin, semptomlara katkıda bulunuyor olabilen saklı iç çatışma­larını anlamasına yardımcı olabilir. Doktor ayrıca, ilaçlar da verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. eliff dedi ki:

  yazınızı okudum we bendede bu hastalığın olabileceği endişesindeyim.sinir stres we geçmşe yasanan üzücü olaylar üstünden yıllar geçmesine rağmen hala unutamıyorum bi nevi kendimle sawasıyorum cünkü hergün yıpratio beni gün geçtikçe… psikoloğa gitmeyi düsündüm ama zamanım bile yok napmalıyım bilmiorum bana yardımcı olursanız çook sewinirim…

 2. ne oldugunu anlamayan dedi ki:

  merhaba
  bu çatışmaları ben yaşıyroum ama soylemek bıle artık yıpratıyo benı sanırım ıcımde olanların ogrenılmesınden korkuyorum korkumun sebebını ıcımde o kadar ıyı ortmusum kı bı sonuca varamıyorum.
  ınş. bu yazıyı okur ve bna donersınız.
  hoşçakalın.

BİR YORUM YAZ

sağlık