Testesteron Hormonu Azlığı

Soru: 20 yaşındayım ama vücudum gelişmedi. Sakalım çıkmadı. Boşalmada da sorun yaşıyorum. Bunun için bazı tahliller yaptırdım ve testesteron hormonunun az olduğu söylendi.

Cevap: Erkeklerdeki seks hormonu testosterondur; testosteron testislerde üretilerek kana salgılanır. Testosteronun en önemli etkileri:

1) Libido, cinsel istek ve agresiviteyi (saldırgan veya erkeksi tavır) sağlar.
2) Bazı organların büyümesini sağlar.
3) Proteinlerden kas, deri ve kemik yapımını sağlar.
4) Sperm üretimini destekler.
5) Erkekte idrar yolları ve üreme sistemlerinin dokularını destekler.
6) Prostaglandin mekanizması üzerinden prostat büyümesini denetlediği düşünülmektedir.

Bkz.  Hormon Tedavisi ile Düzelme Olur mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. hakan yasen dedi ki:

  hocam selamlar.ben 34 yaşında bekar bir erkeğim.benim sorunum hipogonadal rahatsızlık. yani hormon yetersizliğinden dolayı ergenliğimi hiç yaşayamadım,24 yaşında dr. a gittim,keşke daha önce gelseydin,doktora gitmek için geç kalmışsın dedi,aşağıda sorun olmadığını sorunun böbreküstü bezlerimden kaynaklandığı söylendi. FSH,LH,PROLAKTİN normal seviyelerde fakat testosteronum düşük. bu düşüklüğü gidermek için dışardan iğne ile (sustanon 250) hormon alıyorum,fakat hormon kan seviyeleri devamlı değiştiğinden dolayı benim ruhsal durumumda da değişmeler oluyor,bu da depresif bir yaşama sebebiyet veriyor. bunu kökten tedavi edecek bir yöntem var mı? testislerim büyür mü? normalde testislerim kabuklu badem kadar fakat yeterli testosteron üretimi olmuyor. ben ömrüm boyunca dışardan hormon almak zorunda mı kalacağım ?
  ayrıca penis boyu ilişki için yeterli (14 cm)

 2. mustafa ateş dedi ki:

  TESTESTERON EKSİKLİĞİNDEN ŞÜPHELENİYORUM

 3. mahmut varol dedi ki:

  hocam herkes gibi benimde sıkıntım penisimin yeterli seviyede olmamasından. yani yeterli uzunluğa ve kalınlığa gelememesinden. ama türkiyede bu tür konuları paylaşmak herhalde utanmaktan olucak kimse dile getiremiyor. o hani penis büyütücü ilaçları kullanmak çare olmayacak diye düşünüyorum. o v_pılls gibi. bunu kökten halletmek tıbben mümkün mü.

BİR YORUM YAZ

sağlık