Ülser

Bu yazımızda da belli bir yaşın üzerinde olan pekçok kişide sıkça görülen ülseri ele alacağız. Ülserin nedenlerini, tedavisini, başka hastalıklarla ilgisini ayrıntılı bir şekilde siz değerli ziyaretçilerimize açıklayacağız.

Ülser Nedir:

Ülserin kelime karşılığı yaradır. Ülser, mide-barsak sistemininin herhangi bir bölgesinde, (yemek borusu, mide, oniki parmak barsağı ya da bağırsaklarda) meydana gelen yaralardır. Biz bu yazımızda daha çok mide ve oniki parmak barsağındaki iyi huylu yaralar üzerinde duracağız. Mide ülserleri, düedonum yani on iki parmak bağırsağındaki ülserlere oranla daha az görülür. Düedonum ülserleri on beş yaşından önce fazla rastlanmaz. Düedonumun mide ülserlerine göre rastlanma oranı dört kat daha yüksektir ve erkeklerde bayanlara oranla daha sık rastlanır. Mide ülserlerinine yakalanma oranıysa bay ve bayanlarda eşittir diyebiliriz. Kırk yaşından önce az rastlanır.

Ülserin Belirtileri Nelerdir?

Mide ve düedonun ülserlerinde yemek yedikten bir iki saat sonra başlayan yanıcı ve kemirici biçimde şiddetli ağrı en çok görülen belirtilerden biridir. Ağrı, bir şey yemek ya da antiasit ilaç içmekle kısa zamanda yok olur. Hastaların yüzde 60 ila 90’ında geğirme, şişkinlik, gerginlik ve midesinde şiddetli ağrılar oluşur. Bu dönemler birkaç hafta devam eder, daha sonra birkaç hafta ya da birkaç ay devam eden ağrısız sızısız dönem başlar. Genellikle belli mevsimlerde – bu mevsimler daha çok ilkbahar ve sonbahardır – yukarıda saydığımız ülser belirtileri kendisini gösterir.

Düodonumun yinelenen ülserlerinde iştahsızlık, kilo kaybı, erken doyma, bulantı ve kusma gibi belirtiler de kendisini gösterebilir.

Ülserin Nedenleri Nelerdir?

Ülserin aslında pekçok nedeni vardır. Düedonum ülserinin yüzde doksanında mide ülserlerinin yüzde yetmiş beşinde Helicobakter Pylori adını verdiğimiz bakteri en büyük nedendir.
Ülserin bir başka sebebi ise mide mukozasının bütünlüğünü sağlayan koruyucu faktörler (mukus, bikarbonat, kan akımı) ile agresif faktörler (asit, pepsin, safra tuzları, pankreas enzimleri) arasındaki mevcut dengenin bozulmasıdır. Söz konusu bu dengeyi bozan etkenler aşağıda sıralanmıştır:

* Bir günde 10 adetten daha fazla sigara içmek
* Bazı ilaçlar
* Stres ( En önemli sebeplerden biridir)
* Aşırı baharatlı yiyecekler
* Alkol ve kafein
* Kalıtım ( Irsi)

Eğer ülser zamanında tedavi edilmezse mide delinmesi, mide kanası söz konusu olabilir. Bir kişide ülserin olup olmadığı endoskopi aracılığı ile kolayca teşhis edilebilir.

Ülser Nasıl Tedavi Edilir?:

Mide asidini baskılacıyı PPI adını verdiğimiz ilaç grubuyla birlikte iki adet de uygun antibiyotik kullanması gerekir. Tabi bütün ülser hastaları bu tedaviye cevap vermeyebilir, bu durumda ilaçlar değiştirilir. Bu tedavi 1-2 hafta sürer. Bu iki haftanın akabinde asit azaltıcı ilaçlar iki hafta daha kullanılır. Bu sözünü ettiğimiz tedavinin bitiminden iki ay sonra da helicobacter pylori testi yaparak bu mikrobun tamamen yok olup olmadığı araştırılır. Romatizmal ilaçlara bağlı ülserse yalnızca asit baskılayıcı ilaçlarla tedavi yapılır.

Ülser Nedeniyle Kimler Ameliyat Olabilir?

Ülserin birtakım komplikasyonları söz konusudur. Çok fazla kanama, mide ya da onikiparmak bağırsağı delinmesi, mide çıkışındaki tıkanma ve tedaviye dirençli ülserlerde ameliyat düşünülebilir. Fakat bu gibi durumlar fazla değildir.
Ülser Olan Hastalar Nasıl Bir Diyet Yapmalıdır:
Yukarıda saydığımız besinlerden uzak durmaları koşulu ile herhangi bir diyet programı önermiyoruz. Sadece üç öğün düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmaları yeterlidir.

Ülserin Bitkisel Tedavisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. mehtap dedi ki:

  yaranın iyi huylu olmaması halinde iyileşme şansı yokmu?

 2. büşra dedi ki:

  20 yaşındayım yaklaşık 5 6 senedir midemde yara olduğu kesinleştii fakat hala onca içtiim ilaca rağmen hiç bi ilerleme olmadı sizce başka ne yapmalıyım

 3. klmn dedi ki:

  valla aynı bende…ama yazılanları iyi okuyun araştırın -bakın yukarda ne diyor sigara alkol kafein yok hamurlu yiyecekler devamlı yok..onun haricinde 3 öğün düzenli beslenmek ..sakın yapıyorum demeyin olum yapmıyosunuz siz de benim gibi kendinizi kandırmayın kaç kişiyi takip ettim ben moronlar sizi hrp aynı haltı yıyosunuz ..öküzsünüz olum bedeninize sahip çıkın benım gıbı mallık etmeyın gerızekalılar .

 4. Fatih Karabağ dedi ki:

  Merhaba, 31 yaşındayım ve 5-6 seneden beri midemde ülser olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili olarak bir doktora gittiğim zaman endeskopi çektirmem gerektiği söylenmiştir, çekilen endeskopi sonucunda yemek borusunun altında fıtık olduğu tespit edilmiştir. Endeskopi raporunu inceleyen doktorun ameliyat olmam gerektiğini söylemektedir, konu hakkında bana bilgi verebilirmisiniz

 5. pınar akyasan dedi ki:

  ben bügün ögrendim ama bana endoskopi cekilmeden dr. ülser dedi helipak tedavi paketi verdi endoskopi cekilmeden ülser tehşisi konula bilirmi ? cvp bekliyorum
  teşekürler

 6. yasemin sevimli dedi ki:

  midemde şiddetli ağrı yanma ve bulantı oluyor yemekten olursa ilaçla geçiyor sinirden olduğunda ise kesinlikle geçmiyor doktora gittiğimde gastirit olduğunu söyledi lakin endoskopi çektirmedi bunla ilgili bilgi alabilirmiyim? cvp bekliyorum

 7. mehmet dedi ki:

  mrhb.ben 41 yasındayım meslegım oto bayacısı mıdemde agrı ,sızı olusuyor bu olay yemek yedıkten sonra bi müddet kesiliyor ülser olabılırmı yaklasık olarak 3-4 senedır var.
  tşkler iyi calısmalar

 8. tabela dedi ki:

  Bu hastalıgın baska yolu yokmu cok acı cekiyorum ne ilaç nede diyet bi işe yarıyor 3 4 senedır cekıyorum bu agrıyı artık yemekten sogudum korkudan yemek yıyemıyorum allah askına yardımcı olun

 9. AYHAN ÇAYLI dedi ki:

  SLM 6-7 SENEDIR ÜLSERIM VAR 8 AY ÖNCE DOKTORUM İLAC VERDI
  BUNLARI BITENE KADAR KULLAMNDIM
  (FAMODIN 40mg-METPAMID-NEXIUM )SUANDA YINE BASLADI AMA DAHA FAZLA GECE UYKUDAN UYARIYOR GÜNDÜZ KUSMADAN GECMIYOR İLACLARI TEKRAR YAZDIRMAMIN FAYDASI OLURMU TŞKLER İYİ CALIŞMALAR

 10. mustafa dedi ki:

  benim abimin sırtında ağrıları var geceleri uyunca çıkıyor bunun nedeni nedir çok hastanelere gitti fakat derdinin çaresini bulamadılar ülser olabilirmi ülser bu şekil ağrı yaparmı acaba cvb larsanız sevinirim

 11. selvi kırgın dedi ki:

  22 yaşndayım 3 4 yıldır uuğrasıyorum ama kronik dediler bunun yanısıra da bir liste dolusu yememem gereken seyler warmş dikkat ediyrum tabi ama bir kaç ay iyiyim snr mide ağrısı yüzünden zehir oluyor hersey tedavisi yok mu?

BİR YORUM YAZ

sağlık