Uterus İltihabı,Rahim İltihabı

Rahmin yani dölyatağının içini döşeyen mukoza tabakasına endometrium, bunun çeşitli nedenlerle iltihabına da endometrit denir.Endometrium her ay hormonların etkisiy­le gelişme gösteren, yumurtalıklardan ge­lecek döllenmiş yumurtanın yuvalanması için hazırlık yapan özel bir zardır. Yumur­ta sperm tarafından döllenmeyecek ve yu­valanmayacak olursa endometriumda ya­pılan bütün hazırlıklar boşa gider ve ay sonunda, bu kalınlaşmış zarlar, âdet ka­naması denilen fonksiyonel bir kanama ile dışarı atılırlar. Âdet zamanı kadınların enfeksiyon bakı­mından, yani mikrop kapmak bakımından en zayıf oldukları zamandır. Bu devrede denize girmek, cinsel birleşmede bulunmak sakıncalıdır. Rahim ağzı açık olduğundan bu devrede aşağıdan yukarıya çıkabilecek mikroplar veya herhangi bir devrede kan yoluyla gelebilecek mikroplar (tüberküloz) endometriuma yerleşerek endometrite se­bep olabilirler. Cinsel temasla bulaşan cin­sel hastalıklar da (frengi, belsoğukluğu v.b.) endometrite yol açabilirler. Doğum ve düşüklerden sonra veya çocuk düşür­me için yapılacak tıbbi olmayan her türlü girişimlerden sonra endometrit meydana gelebilir. Bazı hastalık etkenleri rahim içi­ni dolduracak kadar cerahat meydana ge­tirirler ve bu durumda piyometradan söz edilir.Endometritin tedavisi, hastalık etkeni olan mikroba tesirli antibiyotiklerle yapılır.

“Daha ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki videoyu sonuna kadar dikkatle izleyin”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. meryem dedi ki:

  ben miyom ameliyatı geçirdim eğilip iş yapınca karın bölgesi ağrıyor doktor rahimde birazcık büyüme olduğunu söyledi akıntım var

 2. ?! dedi ki:

  bnmde annemin aşırı kanamsını sebebi bu dmekki hm ço k saolun yha:(

 3. şevval dedi ki:

  benim de akıntım var ayrıyetten de bu akıntı koku yapıo bağırsak bölgesinde şişlik felan da hissediorum acaba rahimde iltihaplanmamı var sizce bana yardımcı olun doktora gitmeye vaktim olmadığı için bilgide alamıorum sizce nedir tedavisi varmı?

 4. seda dedi ki:

  bayanlar eğer kokulu bir akıntı sçz konusu ise en başta kişisel hijyen diyorum bazen temizliğimize dikkat etsek bile yanlış yaptığımız cok unsur var sizler önce tahret alırken kesinliklelr önden arkaya doğru tahtertlenin daha sonra ıslak kesinlikle bırakmayın bol sabunlu su ile yıkayın bun durumlarda endometrit söz konusu ancak eğer regl sonrası ara kanamalar karında şişl,k kabızlık baskıdan dolayı sık sık idrara cıkma söz konusu ise bu ultrasyon sonucunda kesinliklle miyom dediğimiiz iyi huylu tümörlerdir sağlıcakla kalın

 5. MUALLA dedi ki:

  35 yaşındayım. Üç doğum yaptım. İki yıl önce adet düzensizliği başladı. Doktora gittim ve hormon tedavisi uyguladı. Erken menapoz dedi. “Trisequens” adlı ilacı kullanıyorum. Sağ kasığımda ağrı var. İdrarımda yanma var ve sık idrara çıkıyorum. Karın ağrısı ve bel ağrısı çekiyorum. Karın ağrısı kalçalarıma kadar iniyor. Karnımda ateş oluyor. Ayaklarımda romatizma ağrısına benzer ağrılar oluyor. Akıntım yoğun ve kesik kesik oluyor. Bana neler önerirsiniz?

 6. dilek dedi ki:

  ben 34 yaşında 4 doğum 3 ü hayatta ikide kürtajım var akıntım sürekli ve artık kokulu geliyor rengi koyu bazen kanlıda geldiği oluyor ve karın ağrım ve şişliğim hemen hemen hiç geçmiyor siprelim vardı 5 yılldır yeni çıkatıldı siprelin kanala indiği söylendi tekrar hamile kalmaktan korkuyorum hapı unutkanlığımdan dolayı kullanamıyorum bu sorunlarıma cevablarınızı bekliyorum şididen teşşekür ederim

 7. şirin dedi ki:

  merhaba

  26 yaşındayım 4 senelik evliyim
  yıllık kontrollerimde bir problem çıkmamıştı fakat bu sene bundan 1 ay önce gittiğimde rahimde az bir yara var dendi ilaç tedavisi gördüm doktora gittim adet bittikten sonra smer testi uygulanacaktı bir daha kontrole gittiğimde yogun bir akıntının olduğu belirtildi ve 1 haftalık ilaç tedavisi sonrasında smer alınacağı ona göre nasıl bir müdahalede bulunacağı söylenildi.
  sorum şu ki sürekli böle ertelemeler sonucu yarada büyüme vb şeyler artmazmı ?
  ayrıca ilaç kullanımı sırasında bitkisel tedavide uygulasam olur mu ?

  tşk

  iyi çalışmalar.

 8. canmelek dedi ki:

  ben 2.5 senelik evliyim evliligimin 1. senesi sonunda hamile kaldım ama düşük yaptım şimdi herşeyi denememe ragmen hamile kalamıyorum acaba bunda korkulacak bi durum varmı bana yardımcı olurmusunuz?

 9. canmelek dedi ki:

  bu arada yaşım 24

 10. mutsuz:( dedi ki:

  ben on aydır evliyim ve on aydır sürekli akıntım var bir sürü ilaç kullandım ama bir fayda göremedim hala devam ediyo bitkisel tedavide uyguladım ama msonuç aynı ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar

 11. burcak dedi ki:

  sureklı bı kokulu akıntım var rahımde ve cok rahatsız edıor ne yapmam gerekıo yardımcı olursanız sevınırım saygılarımla

 12. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben büşra. Ben de sürekli şişkinlik, zaman zaman kasık ağrıları kokulu akıntı ve adet arası kanama şikayetlerinden doktora gittim. Ultrasyon sonucunda rahim iltihabı teşhisi aldım. Size önerim bayanlar vakit kaybetmeden doktora gidin tedavi iğne ve antibiyotiklerle yapılıyormuş. Korkulacak birr durum yok ama önlem almakta fayda var. Saygılar.

 13. nurşen küpçük dedi ki:

  Düşük yaptım,kalan parçaları temizlemek için kürtaj yapıldı..patoloji sonucuna göre enfeksiyon olduğu saptandı ve endometrit teşhisi konuldu.Bu hastalığın tedavisi ne derece mümkündür..tekrar hamile kalabilir miyim?endometrit hastalarının yüzde 70 i kısır olur bilgisi doğru mudur?

BİR YORUM YAZ

sağlık