Uzağı Görüp Yakını Görememe Hastalığı, Hipermetrop

Yakını görememe hastalığına hipermetrop ve gözünde böyle bir kusuru olan kişiye de hipermetrop denir.
Gözün kırılma kusurlarından olan bu has­talıkta görüntü, göz dibinde retinanın ar­kasına düşmektedir. Ancak genç yaştaki bir hipermetrop uyum yaparak görüntünün net olmasını sağlayabilir. Fakat yaş iler­ledikçe uyum gücü azalır ve evvelce has­tanın farkedemediği gibi hipermetrop yani latent hipermetropi belirli olmaya başlar.
Doktorlar, bir kimsenin yaşına bakmaksın zın, gerçek hipermetropisini öğrenmek için, atropin cinsinden bir ilaçla göz uyumunu felce uğratıp ortadan kaldırdıktan sonra kırma kusurunu ölçer ve gözlük reçetesi verirler
Hipermetroplarda retinanın arkasına dü­şen görüntüyü öne getirmek için yakınsak denilen ince kenarlı mercekleri bulunan gözlük kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. songül dedi ki:

    çoook güzel bir site ama istediğimi bulamadım biraz daha kapsamlı olsaydı daha güzel olurdu

  2. çağla dedi ki:

    benim gözümde de çokaz bi kayma var.hemde sınıfta en ön sırada oturduğuma rağmen tahtayı göremiyorum.bir günde bu gözüm yüzünden sinavda 20 puanlık sorum gidiyodu.tahtada yazan soruyu göremediğim için..

  3. GÖZ dedi ki:

    hem uzagi göremiyorm hemde yakini. Doktorum bana uzagi görmek icin gözlük verdi , ara arada takiyorum ama artik önümüde göremiyorum. Korkuyorum nedenini bilmeden 🙁 napmaliyim ki ?

BİR YORUM YAZ

sağlık