Varikoselim Var, Mikrocerrahi İşe Yarar mı?

12 yı| önce varikosel operasyonu geçirdim. Sperm sayım 2 milyondan ancak 7-8 milyonlara çıktı. Bu sayı da çocuk sahibi olmamız için yeterli olmadı. Tüp bebek yaptık. Varikosel tedavisinden mikrocerrrahiden bahseden yazınızı okudum. Nereye müracaat etmeliyiz? Maliyeti ne kadardır?

Öncelikle şu anda varikoseliniz olup olmadığının saptanması ve tahlillerinizin yenilenmesi lazım. Bunların neticesine göre, eğer yapılan ameliyat varikoseli ortadan kaldırmakta başarısız olmuşsa ve tahlillerinizden de fayda göreceğiniz öngörülüyorsa mikrocerrahi varikosel ameliyatı açısından uygun olabilirsiniz.

Ameliyat oldum ama hâlâ sorunum var

18 yaşındayım. 2 yıl önce varikosel ameliyatı oldum. Ama şikayetim hâlâ devam ediyor. Özellikle de oturduğum ve yürüdüğüm zamanlar oluyor. Doktora gittiğimde bana ameliyatın yukarıdan yapılmış olduğunu söyledi. Sizce yeniden ameliyat olsam sorunum düzelir mi? Mikrocerrahi yönteminin kesinlikle uygulanması gerekir mi?

CEVAP
Varikosel ameliyatınızın yetersiz olduğunu ve tekrar mikrocerrahi düzeltme ameliyatının gerekli olacağını söyleyebilmek için mutlaka spermiogram tetkikinizi gereken kalitede yaptırmam ve sizi muayene etmem gerekir. Varikosel sadece gerekli olduğunda ve tercihen mikrocerrahi yöntem ile ameliyat edilmelidir. Dünyadaki tecrübeler ve benim de yaklaşık 2 bin mikrocerrahi ameliyatı sonucu edindiğim istatistiki bilgilere göre mikrocerrahi teknik ile yüzde 99’un üzerinde teknik başarı sağlanıyor ve önemli bir komplikasyon oluşmuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. murat dedi ki:

    merhaba benim sağ testisim askıda olduğu için 1 yıl önce alındı alınmadan önce eşim 2 kez düşük yaptı daha sonra çocuk istememize rağmen olmadı ve doktorlar bana sol testsimde 4cü derecede varikosel olduğunu söylediler ne yapabilirim ve size nasıl ulaşabilirim öneriniz nedir??? ve birde kapalı ameliyala mikro cerrahi aynı mı?

BİR YORUM YAZ

sağlık