Vücudum Gelişmiyor Ne Yapmalıyım?

20 yaşındayım ama yaşıtlarım kadar gelişmiş bir  vücudum yok. Sakalım çıkmıyor. Vücudumda cinsel organım ve koltuk altlarım dışında kıllanma yok. Boşalma konusunda da sorun yaşıyorum. Bazı tahliller yaptırdım ve testesteron hormonunun az olduğu söylendi. Ne yapmam gerekiyor?

Doç.Dr.Teoman KADIOĞLU:

Testosteronun en önemli etkileri:

1) Libido, cinsel istek ve agresiviteyi (saldırgan veya erkeksi tavır) sağlar. .

2) Bazı organların büyümesini sağlar.

3) Proteinlerden kas, deri ve kemik yapımını sağlar.

4) Sperm üretimini destekler,

5) Erkekte idrar yolları ve üreme sistemlerinin dokularını destekler.

6) Prostaglandin mekanizması üzerinden prostat büyümesini denetlediği düşünülmektedir.

Erkeklerde ergenlik döneminde en yüksek seviyelerine yükselen testosteron hormonu daha sonra giderek azalır. Hastalıklar, ilaç kullanımı, psikolojik sorunlar, şişmanlık, aşırı spor, sigara kullanımı ve aşırı alkol kullanımı testosteron üretimini azaltan faktörlerdir. Ayrıca fiziki aktivitenin çok az olması, beslenme bozukluğu, şeker hastalığı hastalığı da testosteron hormon seviyelerini düşürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. murat dedi ki:

    Merhaba ben 18 yaşındayım.Benim de bir sorum var.Vücudum bana orantısız geliyor.1.65 boyundayım kilom da 63 ancak kalçam çok geniş ancak omuzlarımda bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Ama bel bölgem ve üstü kalçama göre çok dar.Sonuç olarak da orantısız bir görünümün olduğunu düşünüyorum.Bunun için birşey yapabilir miyim yada bir sağlık kuruluşu bana bu konuda yardımcı olabilir mi?Ne yapmalıyım?

BİR YORUM YAZ

sağlık