Yalan Söyleme Hastalığı

İstediği bir işe girmeyi başaran genç bir kadın… Başlangıçta her yolunda gidiyordu, iki ay gibi bir süreden sonra yalanları ortaya çıkmaya başlar. Hayatta neredeyse herkesin başaına gelebileceği düşünülen olumsuzluklar ve talihsizliklerle o her hafta karşılaşıyordu. Bir gün hiç yara almadan kurtulduğu trafik kazası geçirebiliyor, başka bir gün annesi zehirleniyor, bir sonraki hafta ise teyzesini kaybediyordu. Çok ilginç yine bir gün annesinin hasta olduğunu söyleyip de işe gitmediğinde annesi iş yerinden onu arıyordu. En sonunda yalanlar ortaya çıkmaya başlar ve müdüre hesap vermek zorunda kalır. Yine aynı şekilde yalanı başka bir yalanla kapatmaya çalışır…

mitomaniBuradaki örneğe benzer bir çok olay belki herkesin zaman zaman karşılaştığı olaylardır. Karşınızdaki kişinin yalan söylediğine şahit olduğunuzda tepkiniz, tavrınız ne olur bilemeyiz… acaba her yalan söyleyen mitomani midir? İnciten belki de çok acıtan yalanlarla karşılaşıyor olabilirsiniz, öyleyse bu konuyla ilgili Prof.Dr.Arif Verimli’nin açıklamalarını dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Aşağılık Kompleksleri Vardır:

Kimler mitomani hastası olur?

Mitomanlar, günlük yaşantılarında gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendiren, aynı zamanda belli bir amacı olmayan kişilerdir.

Bu kişiler söyledikleri yalanlarla kendileri dışında çevrelerine de zarar verirler mi?

Mitomani hastalığına yakalanmış kişiler; yalan bilgiler üzerine kendilerince kurgulanan bir hayat geliştirirler. Bunun temelinde sevgi ve ilgi arayışı vardır. Bir kısmında aşağılık kompleksi altta yatan sebeptir ve genel olarak çocukluğundan beri önemsenmediğine inanmıştır.

Bilinçaltında önemseneceğine inandığı kurgusal bir hikaye hazırlar. Kendileri bunun gerçek dışı olduğunun farkında değildir. Bu durumda çevrelerinden önce ve hatta daha çok kendilerine zarar verirler.

Önce Haz Duyar Sonra Pişmanlık;

Mitomani’ye dürtü kontrol bozukluğu da denir. Kleptomani bilinen diğer adıyla çalma hastalığı, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı, kaş, saç yolma hastalığı gibi… Kişi yalan söylemede kendine engel olamaz. Bu, kendisinin karşı koyamadığı bir dürtüsüdür. Yalan söylerken önemli ölçüde haz duyar yalnız ardından pişmanlığını yaşar. Mitoman, yalan söylemenin suçluluğunu yaşar hatta çevresindekilere tekrarlanmayacağını söylerse de engel olamadığından yine de yalan söylemeye devam eder. Çok basit şeyler için gereksiz yere yalan söyler. Mitomanlar, yalan söylerken kandırmak amacında değildirler. Üstelik yalanları son derece gelişigüzel ve umarsızdır, bu sebeple nasıl toparlayacakları hakkında bir planları yoktur. Daha kötü olanı ise eşleriyle yaşadıkları sorunlardır.

Mitomaniye Sebep Olan Psikiyatrik Sorunlar Nelerdir?

Kişilik bozuklukları
Narsistik kişilik
Asosyal kişilik
Histerik (histriyonik) kişilik
Çocukluk yıllarında istismara uğramış olmak.

Bu bilgiler doğrultusunda biz de diyoruz ki; ailenizde ya da çevrenizde yalan söyleyen kişiler hatta mitoman olduğuna inandığınız kişiler varsa onu aşağılamak ya da dışlamak yerine tedavi olması amacıyla doğru yönlendirmelisiniz. Sonuçta önemli olan bir insanı kazanmaktır kaybetmek değil.

Sağlıklı günler diliyoruz,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 56 YORUM
 1. deniz çavdar dedi ki:

  mrh ilk kez yazıyorum buraya bende yalan soyleme hastalıgı var ve aıleme cok yalan soyluyorummm .bıde bende erkek hastalıgı var artık bunlardan hıc haz duymuyorummm ve cok pısman oluyorumm.bu bır hastalık bılıyorumm ama kendımı duzeltemıyorummm lutfenn bana yardımcı olunn lutfenn

 2. emir dedi ki:

  aslında yalan söyleyenlerin ağzına acı biber süreceksin bak bakalım bir daha yalan söylüyorlarmı..

 3. gulsum dedi ki:

  Benimde esim yalan soyleme hastasi.tam evlenecegimiz gun daha once evlenip ayrildigini ogrendim. Altinlarimi istedi verdim.sonra dusurdum dedi.motosikletle arkadasini birakmaya gitti lastigi patladi yolda biraktim dedi bivgun sonra calmislar dedi. Yok ben kansermisim.bilmem ne millet gecmisolsuna gelir.elektirigi yatirmaz yatirdim der iki gun sonra elektrik kesilir.suyu yatirdm der su kesilir.milletten borc alir almadim der artik biktim ki ne biktim.surekli ellerini kemirir.bu hastalik genetikmi bilmiyorm ama cocuklarimin da biri dort biri alti yasinda yalan soylediklerini farkediyorm.artik yalan soyleyen birini gordugumde bile parcalayasim geliyor.birde oyle rahat ki ben cok uzuluyorumhaline birde devlet memuru ama onun umru degil .o yalan soyleyip kuculdukce gozumde aciyorum haline ucubeden farki yok cocuklarimin babasi olmasa basacam tekmeyi ama simdilik gittigi yere kadar sabrediyorum.kurani kerimi de optu yine ayni ona hicbirzaman hakkimi helal etmicem benden sakladi hersey icin bi odunda ben aticam cehenbemde.

 4. ugur dedi ki:

  Bende yalan soyluyorum.Simdi hikayemi yazacaktim ama kessin ‘yalan soyluyor’ diyeceksiniz diye vazgectim:)ve galiba sevdigim insanlarda farkina vardi.inanilmaz kotu hissediyordum ama ESRA nin yazdiklarini okuyunca insAllah bu pis huyu birakacagim.(bu arada tesekkurlr esra.)

 5. Öznur dedi ki:

  Benim eşimde de bu durum vardı ve ayrılmak zorunda kaldım. Çünkü yaptığının hata olduğunu söylediği herşeyin yalan olduğunun asla farkına varmıyor oysa ki çevresindeki herkes artık farkında. Yalanlardan ibaret bir hayat kurdu şimdi orda tek başına yaşıyor arada bir yeni insanlarla tanışıyor onlarda durumun farkına varınca pırrrr uçuyor. Kısır döngü anlayacağınız

 6. Sevgi dedi ki:

  Benim kardesimde de var çok gereksiz şeyler için yalan söylüyor illa bir yalan var konuştuğu zaman ben anliyorum çünkü elimde büyüdü nerde ne zaman söylüyor anliyorum bu gitgide aşırıya gidiyor aile oçinde kavgalara sebep oluyor nasil davranmamiz gerek tedavsi nedir?

BİR YORUM YAZ

sağlık