Yemek Borusu Varisleri

Yemek borusu varisleri yemek borusunun duvarlarında şişen damarlardır. Bu varisler önemli kanamalara ve yırtılmalara sebep olurlar. Damarların şişmesi, kapı toplardamarlarının yüksek basınçtan etkilenmesinden kaynaklanır (portal hipertansiyon diye de adlandırılır). Kapı toplardamarı midedeki ve bağırsaktaki kanı akciğere taşıyan damardır.

Portal hipertansiyon genellikle karaciğerde oluşan sirozdan kaynaklanır, Yara oluşumu, sirozun kapı damarındaki basıncı arttırmasıyla oluşur. Belirtileri, katı dışkının siyah bir şekilde atılması (üst sindirim sisteminden gelen kan) ve kan kusmaktır.

Geçtiğimiz yıllarda, kapı atardamarı basıncını azaltmak ve böylece yemek borusundaki kanama olasılığını azaltmak için bir çok tedavi yöntemi gösterildi. Bu tedaviler, günlük ve düzenli olarak beta blokerleri ve nitrat kullanımını içeriyor.

Eğer yemek borusundaki bir damar yırtılmışsa, acil bir durum var demektir. Normal kan miktar, nabız ve kan basıncını sağlamak üzere, kan nakline ihtiyacınız olabilir; ve kanama kendiliğinden durmadığı takdirde tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yemek borusu varislerinin neredeyse yarısı kendi kendine iyileşebilme özelliğini taşır; buna karşın, tekrarlama riski oldukça yüksektir. Tedaviye ihtiyaç duyan bireylerde, kan damarlarını sıkıştırmak ve kapı atardamarıyla yemek borusu damarlarındaki basınç oranını azaltmak için damardan ilaç verme yoluna gidilir.

Bu yöntemler de kanamanın durdurulmasında başarısız olursa, balonla bağlanmış bir kablo ağızdan  geçirilerek yemek borusuna ve mideye doğru yönlendirilir. Bu şişirilmiş balon, damarların cidarlarını açar ve kanamayı durdurur. Bir diğer tedavi yöntemi ise endoskopik skleroterapidir.

Bu tedavide, hastaya bir karışım enjekte edilerek şişkin yemek borusu damarlarını daraltmak amaçlanır. Bu yöntem hastaların %90’nında işe yaramıştır fakat yemek borusu ülserine, daha fazla kanamaya ya da yemek borusunun daralmasına yol açabilir.Endoskopik ligasyon adı verilen yeni bir tedavi yöntemi vardır ki, bu yeni yöntem, esnek lastik bantlarla damarların bağlanmasıdır ve skleroterapiden daha etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mehtap dedi ki:

    merhabalar,

    Annemın karacigerlrinde siroz olduğunu ve yemek borusunda varis olduğunu ogrendık ama ne yapmamız gerektıgını nerede yapılırsa daha sağlıklı olur rıskı az olur hıc bır bılgımız yok.yenı ogrendık nasıl tedavı yapılmalı hayatı tehlıkesı nasıl önlenir bılgı verırsenız cok mutlu olurum.

  2. kenan dedi ki:

    slm. yaklaşık 8 ay kadar önce budd chiari sendromu hastalığım olduğunu ve yaklaşık bir hafta kadar öcne de yemek borusunda varis olduğunu öğrendim, doktor tansiyonunu kontrol et, 80’in üzerine çıkarsan ilaç dozunu azalt dedi, bu hastalığın hayati tehlikesi varmı, iyileşme ümidi yokmu, kesin tedavi olanağını nerede bulabilirim, mail adresime cevabını lütfederseniz memnun olurum, şimdiden tşk.

BİR YORUM YAZ

sağlık