Yumurtalıklarım Alındı, Nasıl Beslenmeliyim?

18 yaşındayım. Geçen yıl yumurtalık kanseri (disgerminom) teşhisiyle ameliyat oldum. 4 kür kemoterapi aldım. 6 ayda bir kontrolden geçiyorum. Hangi vitaminleri kullanmalıyım? BUSE C.

Cevap: Disgerminom genellikle gençlerde gözüken bir yumurtalık tümörü. Kemoterapİye çok iyi cevap verir. Tetkiklerinizi ilk 3 sene 3 ayda bir yaptırın. Sağlıklı beslenmeye Özen gösterin, her gün 1 porsiyon ete karşılık 5-7 porsiyon hormonsuz sebze-meyve yiyin; Beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmeği tercih edin. Katı yağlardan uzak durun, zeytinyağı, kanola, fındık yağı gibi bitkisel yağları tercih edin. Şişmanlamayın. Bünyenizi zayıf düşürecek aşırı yorgunluktan ve stresten uzak durun. Alkol ve sigaradan ömür boyu kaçının. Yumurtalıklarınız alındığı için E vitamini ve selenyum kullanın. Bir de günde 1000 mg flaxseed (keten tohumu yağı) alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehtap dedi ki:

    mrhablar ben 25 yaşındayım over (disgerminom) kanserine yakalandım 2 kür kemoterapi gördüm 1 sene olcak bir over alındı ve şuan ise 3 aydan 3aya kontrollerime gidiyorum ama ca 125 bu kontrolumde yüksek çıktı 84,1 olara hala tümür belirtileri bulunmaktamıdır yoksa effeksiyonda olabilmektemidir bunu nasıl adlanbdırılabiliyoruz ben çok korkuyorum tekrar kemoterapi görmekten beni bilgilendirirseniz sevinirim.

BİR YORUM YAZ

sağlık