tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

6 – 12 Yaş Arası Çocuklarda Çarpık Dişler

Sütdişlerinin korunması, doğru konum­larında kalmalarının sağlanması, bozuk­lukların erken tanısı ve tedavisi gerekir. Çene kapanma bozukluklarının ön­lenmesinde sütdişlerinin bakımı da önemli bir yer tutar. Çürük olsalar bile sütdişlerini korumak gerekir.

Özellikle yan dişlerin korunması çok önemlidir. Korunamayacak ölçüde çürümüş dişler çekildikten sonra geriye kalan boşlukların hareketli ya da sabit protezlerle doldurulması gerekir.
Dişlerin birbiri üzerine binme bozukluklan sütdişlerinin çıktığı andan başlayarak kontrol edilmeli, sütdişleri ve kalıcı dişlerin birlikte görüldüğü ge­çiş evresinde bu konuya daha da büyük bir önem verilmelidir. En sık gözden kaçan çene kapanma bozuklukları ön ve yanlara doğru çapraz çiğnemedir. Çene kemiklerinin gelişmesini etkile­yen bu bozukluklar basit ağıziçi aletler kullanılarak düzeltilebilir. Gerçekten bozukluk yalnızca çiğneme yüzeyleri­nin birbirine kusurlu bir biçimde değ­mesiyle sınırlı olabilir. Bu durum düzeltilmezse çene kemiğinde bozukluk­lara yol açabilir.

Belirli dişlerle sınırlı kalmayıp bü­tün dişleri ilgilendiren hatalı ağız ka­panması söz konusuysa bozukluğun de­recesi ya da ağırlığı hatalı kapanmanın o ana kadar çene kemiklerinde yarattığı etkiye bağlıdır. Genellikle düzgün ola­rak yerleşmemiş altçene dişlerin yanla­ra doğru gelişmesini engellediği için üstçene kemiğinin dar kalmasına yol açar. Üstçeneyi genişletmeye yönelik girişimler hem bu kemiğin doğal büyü­mesini sağlar, hem de çocuğu çok daha ağır kemik bozukluklarından korur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular