tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Afyon Türevi İlaçların Yan etkileri

• Kabızlık – Hemen her zaman rastla­nan ve ilacın uzun süreli uygulanmasın­da düzelmeyen bir yan etkidir. Hareket­liliği düzenli olarak artırmak, ağız yo­luyla bol miktarda sıvı almak ve dışkı kütlesini artırıcı maddelerin (kepek, ta­hıllar) tüketimini artırmak yararlı olabi­lir. Bunlarla birlikte gerekirse daha etki­li olan bağırsak yumuşatıcılar kullanıla­bilir. Hastanın en az iki-üç günde bir tu­valete çıkmasını sağlamak gerekir.

• Bulantı – İlaç uzun süre kullanıldı­ğında, bulantı yan etkisi baş gösterebilir. Bu, bulantı için kullanılan ilaçlarla ko­layca giderilebilir.

• Sakinleştirici etki Yüksek dozda afyon türevi kullanılmasına ya da metadon ve levorfanol gibi uzun süre etkili afyon türevlerinin birikmesine bağlı olarak oldukça sık ortaya çıkan bir be­lirtidir. Bu belirtinin devam ettiği du­rumlarda, etki süresi daha kısa ve düşük dozda ilaç verilmesi yararlı olabilir. Sa­kinleştirici etki ön plandaysa, bunu gi­dermede amfetaminler yararlı olabilir.

• Solunum baskılanması – Potansiyel olarak en ağır yan etkidir, ama buna karşı hemen direnç gelişir. Daha önce afyon türevi ilaç kullanmamış olan bir hastaya bu tedavi ilk kez uygulandığın­da, yaşam belirtilerinin sık olarak kont­rol edilmesi önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular