tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Ağız Kokusunu Önlemenin Püf Noktaları

Günümüzde pek çok kişide görülen ve ortama rahatsızlık yaratan ağız kokusu birkaç yöntemle yok edilebilir. Dokorlar dişeti hastalığı, diş çürüğü, sorunlu dolgu ve ağzında tükürüğün az bulunmasını nedenleri arasında gösterdiği ağız kokusunun, düzenli diş fırçalama ve diş hekimine gidilmesiyle ortadan kaldırılabileceğini söylüyor.

Bunlara ek olarak, bu zamana kadar fazla bilmediğimiz dilin fırçalanması da ağız kokusunun ortadan kaldırılmasında faydalı olabiliyor.

Diş Hekimi M. Sözmen, çevremizdeki birçok kişide ağız kokusunun büyük bir problem olarak karşılarına çıktığını ifade ediyor. İnsandaki ağız kokusunun yüzde 90 sebebinin diş ve dişeti hastalıklarından kaynaklandığını ifade eden Sözmen, kokunun önüne geçilmesi için düzenli diş fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın öneminden söz ediyor. Zira ağız kokusunun en önemli sebebi diş aralarında kalan gıda artıkları. Buna ek olarak ağızda kokuya neden olan, çürük, problemli dolgu, dişeti çekilmesi ve diş taşı problemi bulunuyorsa muhakkak bir diş doktoruna gitmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü dişlerinizi düzenli fırçalasanız da bunların tedavisi diş hekimi koltuğundan geçiyor.
agiz_kokusu
Sözmen’in, kokuya sebep olan faktörler arasında sözünü ettiği diğer bir önemli faktör ise ağızdaki tükürük miktarı. Ağızda salgılanan tükürüğün yıkayıcı etkisi bulunması, dişleri temizleyerek, ağızdaki zararlı maddelerinin etkisini azaltıyor. Tükürüğün az olması bu etkiyi zayıflatıp, ağız kokusuna neden oluyor. Sözmen, Böyle hallerde hastada diş taşı çok olur. Koku da fazla olur. Ayrıca dişini iyi fırçalamıyorsa tehlike çok ciddi aşamalara ulaşır. Kişi bol su içmeli ve düzenli diş fırçalamalı ki denge sağlansın, şeklinde konuştu. Sözmen bunlara ek olarak, dilin de fırçalanmasının ağız kokusunun önüne geçilmesinde önemli olduğunu ifade ediyor. Zira sigara, çay ve kahve içenlerde dil pası meydana geliyor. Bu da kokuya sebep oluyor. Sözmen bu durumda ‘dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de mutlaka fırçalayın.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular