tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Akraba evliliği

Akraba evliliği, evlenen çiftlerin birbirleriyle aralarında kan bağının olması, yani aynı atalardan, soydan geliyor olma halidir. Yurdumuzun bazı bölgelerinde sıkça rastlanan akraba evliliği durumu genetik danışmanlık hizmeti verilmesinin gerekçesidir.

Akraba evliliği sıklık derecesi

Akraba evliliği genetik olan rahatsızlıkların yaygınlığını etkilemekte olan mühim vaziyetlerden birisidir ve de dünyadaki toplumların %20 ‘ si hatta daha çoğu tarafından yeğlenir. Dünyaya gelen bebeklerin %8.4 ‘ ü yapılmış akraba evliliklerinden doğar.  İslami açıdan akraba evliliği bakımından değerlendirme yapılacak olunursa, kuzen ile evlilik kabul edilirken, kardeş ile, amcayla, teyzeyle, dayıyla, hala ile ve de sütanneyle evlilik yasaktır. Ülkemiz bakımından değerlendirilecek olunursa, birinci derece kuzen evliliği şeklinde adlandırılan kardeş çocukları evliliği, ülkemizdeki en çok görülen evliliklerdendir.

Akraba evliliğinin sakıncaları

En mühim problem sağlıklı olan eşlerin genlerinde bulunan rahatsızlıkların çocuklara geçmesidir. Bu hastalıkların en önemlileri otozomal resesif ile kimi multifaktöryel geçişli rahatsızlıklardır. En sık görüleni kistik fibrozistir ve bundan en fazla etki gören organlar epitelyum yapılar olur, dokulardaki salgılar, solunum ile emilim özelliğinde bozulma olur. Bunlara bağlı akciğerde problem, gastrointestinal sistemde komplikasyon meydana gelir. Kistik fibrozis rahatsızlığı olan kişinin yaşama süresi yaklaşık 27 senedir.

Fenilketonüri beyni etkilemekte olan bir rahatsızlıktır. Doğum sonrası 5-10 gün içerisinde bir iki damla kanla kolay bir yöntem ile rahatsızlık saptanır.

Talasemi major genellikle Akdeniz bölgesinde taşıyıcısı çok olan kan rahatsızlığıdır. Kansızlık çok olur, büyüme geriliği olur ve kalpte yetmezlik oluşur. Tedavisi yapılırsa  40 yaşına kadar yaşama şansı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular