tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Akupresyon Etkililiği ve Uygulama Alanları

Akupresyon Etkililiği

Akupresyon tedavisinin başarısı her şeyden önce giderilmek istenen bozuk­luğa doğru tanı koyulmasına ve girişi­min uygulanacağı noktaların doğru sap­tanmasına bağlıdır.

Bunun yanı sıra yalnız hastanın de­ğil, tedaviyi gerçekleştiren kişinin de dingin ve gevşemiş bir ruh hali içinde olması çok önemlidir.

Akupresyona başvurulmasını gerek­tiren rahatsızlıkların çoğunda hastanın huzurlu ve rahat olması zordur. Bu yüz­den tedaviye hastanın sinirlerini yatıştı­racak girişimlerle başlanmalı ve daha sonra akupresyona geçilmelidir.

Uygulandığı Durumlar

Akupresyonun uygulandığı başlıca du­rumlar şunlardır:
• Sinirsel-ruhsal hastalıklar.
• Cinsel bozukluklar.
• Çeşitli ağrılı akut astım, ro­matizma gibi sık rastlanan birçok hasta­lıkta da yararlıdır.

Akupresyon tedavisi bir oyuna benzetilebileceğinden çocuklarda son derece başarılı sonuçlar verebilir. Tedaviyi oyun gibi algılama çocuğun huzurlu ve tedaviye hazır olmasını kolaylaştırarak uygulamanın başarısını artırır.

Sakıncalı Olduğu Durumlar

Akupresyonun bazı koşullarda çok sa­kıncalı olduğu da önemle vurgulanma­lıdır. Akupresyon gebe kadınlara uygu­lanamaz. Şiddetli fırtına, aşırı sıcaklık gibi kötü hava koşullarında ya da dolu­nay gibi astronomi olaylarında da uygu­lanmamalıdır. Ayrıca hastanın durumu uygulamayı sakıncalı kılabilir; örneğin aşırı yorgunluk, sarhoşluk ve heyecan buna engeldir. Ama tedavi bu durumla­rın giderilmesine yönelikse akupresyon yapılabilir.

Yemekten hemen sonra ve sağlıksız çevre koşullarında (odanın havasız, el­lerin kirli olması gibi durumlarda) akupresyon uygulanmamalıdır.
Özet olarak akupresyonun özel bir uzmanlık gerektirmeyen, tehlike içer­meyen ve herkese uygulanabilen bir yöntem olduğu söylenebilir. Yalnız uy­gulamaya hazırlıklı olmak ve bu tedavi yöntemine ne zaman başvurulması ge­rektiğini bilmek gerekir. Bütün Doğu disiplinleri gibi akupresyon da felsefi bir temele dayanır. Dolayısıyla tedaviyi uygulayan kişi bu düşünce sisteminde hastalığın nasıl yorumlandığını bilmeli­dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular