tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Akupunktur Noktalarının Bulunması

Noktaların bulunması

Akupunktur uygulanacak noktalar çeşitli yöntemlerle bulunabilir. Bunlardan biri hastanın ya da benzer fiziksel yapıda olması durumun­da akupunkturcunun parmak uzunluğuna dayanır. Ölçü birimi olarak ortaparmak büküldüğünde oluşan boğumun uzunluğu ya da başpar­mağın ilk ekleminin genişliği alınabilir. İkinci bir yöntemde oransal bir ölçü birimi belirlenir. Bu yöntemde meme başları arasındaki uzak­lık Çf birimse göbek deliğinden pubis bölgesinin üst kenarına kadar olan uzaklık 5 birim vb kabul edilir. Üçüncü yöntemde İse vücudun çeşitli bölümlerindeki anatomik öğeler (saç çizgisi, omurların dikensi çıkıntıları, meme başları vb) temel alınarak noktalar kolayca bulunur.

12.Kanala Özgü Hastalık Belirtileri

. Akciğer kanalı (el-Taiyu)
Belirtiler: Göğüste doluluk duygusu, öksürük, nefes darlığı, astım, ağızdan kan gelmesi, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, uşurne, sırt ve omuz ağrısı, kanal boyunca ağrı.
• Kalınbağırsak kanalı (el-Yangming)
Belirtiler: Karın ağrısı, gurultu, ishal, kabızlık, dizanteri, boğaz ağrısı, diş ağrısı, burunda akıntı ya da kanama, kanal boyunca ağrı.
• Mide kanalı (ayak-Yangming)
Belirtiler: Karında şişkinlik, gurultu, mide ağrısı, ödem, kusma, yüzde felç, boğaz ağrısı, burun kanaması, kanal boyunca göğüs ya da diz gi­bi bölgelerde ağrı, ateş, nöbet.
• Dalak kanalı (ayzk-Taiyiri)
Belirtiler: Dilde sertlik ve ağrı, mide ağrısı, karında şişkinlik, kusma, sarılık, genel güçsüzlük ve bütün vücutta ağırlık duygusu, kanal bo­yunca ağrı ve şişkinlik.
• Kalp kanalı (çl-Shaoyin)
Belirtiler: Boğazda kuruluk, kalp bölgesinde ya da böğürde ağrı, kusma, sarılık, avuçlarda sıcaklık ve kanal boyunca ağrı.
• İncebağırsak kanalı (el-Taiyang)
Belirtiler: Karnın alt bölümünde ağrılar, sağırlık, sarılık, yanakta sıcaklık, boğaz ağrısı ve kanal boyunca ağrı.
• İdrar kesesi kanalı (ayak-Taiyanğ)
Belirtiler: İdrar tutukluğu, idrar kaçırma, mani durumu, baş ağrısı, göz hastalıkları, kanal boyunca sırt, boyun, bel ve bacak gibi bölgeler­de ağrı.
• Böbrek kanalı (ay ak-Shaoy in)
Belirtiler; Ağızdan kan gelmesi, nefes darlığı, dilde kuruluk, boğaz ağrısı, bel ağrısı, ödem, kabızlık, ishal, bacaklarda hareket zorluğu ve kas gerilemesi, tabanlarda sıcaklık ve kanal boyunca ağrı.
• Kalp dış zarı-cinsellik kanalı (el-Jueyin)
Belirtiler: Anjina pektoris, göğüste doluluk duygusu, çarpıntı, taşkın­lık ve huzursuzluk, mani durumu, dirsek ve kollarda kasılmalar, avuç­larda sıcaklık ve kanal boyunca ağrı.
• Üç ısıtma kanalı (el-Shaoyang)
Belirtiler: Karında şişkinlik, ödem, idrar kaçırma, ağrılı idrar yapma, sağırlık, kulakta uğultu, boğaz ağrısı, yanakta şişlik, kulak arkası, de­ri, kol, dirseğin dış yanı gibi bölgelerde ağrı.
• Safrakesesi (ayak-Shaoyang)
Belirtiler: Ağızda acı tat, baş dönmesi, baş ağrısı, üstçene kemiği al­tındaki bölgede ağrı, gözkapağı dış köşesinde ağrı, sağırlık, uğultu kanal boyunca ağrı.
• Karaciğer kanalı (âyak-Jueyin)
Belirtiler: Bel ağrısı göğüste doluluk duygusu, kusma, idrar kaçırma, idrarda tutukluk, fıtık, karnın alt bölümünde ağrı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular