tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Alerji Testi

Alerji testlerinin etkinliği oldukça tartışmalı bir konudur. Bazı kişiler bu testlerin güvenilir olmadığını ve insanlara daha fazla para harcatmak için uygulandığını dü­şünmektedir. Bazı uzmanlar ise bu düşüncenin çok yanlış olduğunu vurgulamak­tadır. Ciddi gıda alerjileri bile birkaç testin uygulanması sonucunda netliğe kavuş­maktadır. Ancak tıpta “gıda intoleransı” adı verilen ve kişinin vücudunun herhan­gi bir gıdaya olan tahammülsüzlüğünü ifade eden durumun testlerle tespit edil­mesi daha güçtür. Alerji testleri iki temel gruba ayrılmaktadır:

-Deri testi olarak bilinen -tıp dünyasında “prick” test olarak adı geçen- test en sık uygulanan alerji testidir. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede ne­ticelenen bir testtir. Alerjik rinit (alerjik nezle), alerjik astım, ürtiker (kurdeşen ya da dabaz), gıda alerjisi, arı alerjisi gibi hastalıklarda uygulanır. Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Alerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. De­rinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak allerjenin deriye sızma­sı ve buradaki “alerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Bu uygulama “neşter” adı verilen steril ve tek kullanımlık ucu sivri materyallerle yapılır. Test uygu­landıktan sonra, 10-15 dakika beklenir; daha sonra elde edilen deri cevapları değerlendirilir.

-Radyoallergosorbent adı verilen “RAST alerji testi”, spesifik bir tür olan IgE antiko­runun kanda ne miktarda bulunduğunu saptamak amacıyla yapılır. RAST testi yapmak için özel bir laboratuvara kan örneği göndermek gerekir. Bir test esnasın­da az sayıda alerjenik madde test edilebilir. Bu test deri testine karşı duyarlı olan çocuklara ve cildinde egzama gibi sağlık sorunları olan çocuklara yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular