tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Anne sütü

Birçok kadına göre annesütü mucizevî bir besindir; çünkü anne sütü, anneyle be­bek arasında hem fiziksel hem de duygusal bir bağ kurulmasına neden olur. Anne sütü ile beslenmenin birçok yararı vardır; bunlardan en önemlisi anne sütünün besin değeridir. Anne sütünde tüm vitamin ve mineraller ideal bir denge çerçeve­sinde yer almaktadır; bu nedenle anne sütü, bebeği annenin bağışık olduğu enfek­siyonlara karşı korur ve bebeğin enfeksiyonlara karşı bağışıklık seviyesini artırır. Anne sütünün içeriğinde bulunan besin türleri çok çeşitlidir, bu nedenle çocuğu­nuza sunmak istediğiniz çeşitlilik anne sütü ile sağlanır. Bebeğinizin anne sütü is­tediğini fark ettiğiniz an, onu hemen sütünüzle besleyin. Anne sütü içen bir bebek çok fazla kilo almaz, hazır süt ise bebeğinizin kilosunu bir anda artırıverir.
Anne sütü bebeğinizin kilosunu muhafaza eder ve kilo artışını dengeye otur­tur. Anne sütü ile beslenme planı ilk günlerde tam olarak rayına oturmamış olsa da, annenin vücudu “colostrum” adı verilen sarı renkli bir madde üretir. Bu mad­de yüksek miktarlarda antikor ve protein içerir. Hayata gözlerini yeni açan bir be­beğin “colostrum” adı verilen bu maddeyi annesinin memesinden alması vücudu­nu birçok bakteriye ve virüse karşı dirençli hale getirir. Hormon sistemi tamamen değişen bir annenin sütü doğumdan kısa bir süre sonra hemen gelmeye başlar. Anne sütü ilk aktığında, beyaz ve mavi karışımı bir renk alır ve çok ince bir kıvam­dadır. Dengeli ve sağlıklı beslenen bir annenin sütünde bulunan vitamin ve mine­ral oranları da dengelidir.
Anne sütü

Bebeğinizi emzirmeniz için 8 önemli neden
1. Anne sütünde bulunan yağm hazmedilmesi inek sütünde bulunan yağın sindirilmesinden daha kolaydır. Anne sütü, yağda çözülebilir vitaminlerin kana daha kolay karışmasını sağlar.
2. Anne sütündeki kalsiyum ve diğer besin değerleri bebek için daha faydalıdır.
3. İnek sütündeki antijen maddeler, yeni doğan bebeklerde birçok alerjik re­aksiyona neden olmaktadır. Oysa, bebekler anne sütüne karşı çok nadir olarak alerjik reaksiyon gösterirler.
4. İçerdiği bazı hormonlar nedeniyle anne sütü, bebek gelişimi ve büyüme­sini kolaylaştırır.
5. Anne sütü ile büyümüş bebeklerde menenjit ve kan enfeksiyonu vakaları­na daha az rastlanır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin lenf kanserine ya­kalanma riski %500-600 daha düşüktür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kulak enfeksiyonu yaşama riski diğer bebeklerden %50 daha azdır.
6. Anne sütü ile beslenen bebeklerin obezite hastalığına yakalanma riski ol­dukça düşüktür. Hazır süt ile beslenen bebeklerin karımda yüksek miktar­da insülin oranına rastlanırken, anne sütü ile beslenen bebeklerde bu oran çok düşük çıkmaktadır. İnsülin yağ hücrelerini artıran bir çeşit kim­yasaldır. Çocuklarda görülen obezite riski ileriki yıllarda kalp-damar has­talıklarına neden olmaktadır.
7. Doğumu takip eden ilk 15 hafta içinde anne sütü kullanılırsa, bebeğin is­hal ve solunum yolları enfeksiyonu ve kulak ve idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonları yaşama riski en aza indirgenmiş olur. Anne sütü bebeğin kan basıncını yani tansiyonunu düzenler.
8. Anne sütünün anne üzerinde bazı olumlu psikolojik etkileri de vardır. An­ne sütü anne ve bebek arasında duygusal bir bağ oluşmasını sağlar.

Anne sütünde toksik maddeler var mıdır?
Anne sütünde toksik maddelerin bulunduğuna dair endişeler vardır. Yapılan bir araştırmanın sonucunda hazırlanan rapora göre, anne sütünde 350 farklı toksik maddeye rastlanmıştır. Toksik maddelerin anne sütüne geçme nedeni olarak, zirai ilaçların meyve ve sebzeleri etkilemesi ve güneş losyonları gösterilmektedir. Anne sütü bu tür faktörlerden dolayı toksik madde tehdidi altında ise, inek sütü de aynı riski paylaşmaktadır. Bu nedenle, inek sütünün anne sütünden daha az toksik madde içerdiğini düşünmek yanlış olur. Anneler, hamileliğin ilk dönemlerinden doğum anma kadar yiyip içtiklerine çok dikkat etmelidir. Birçok uzmana göre, an­ne olmaya hazırlanan bayanlar kendilerine hamilelik öncesi detoks programı yap­malıdır. Anneler emzirme dönemi sırasında diyet yapmamalıdır. Toksinler vücutta bulunan yağ depolarının içine yerleşir. Bebeğini anne sütü ile besleyen bir anne­nin kilo kaybı yaşaması durumunda, vücudunda yer alan toksinler yağ hücrelerin­den çıkarak kana karışır. Bu da anne sütünün içinde bulunan toksik madde oranı­nı artıracaktır. Anneler hamilelik döneminde yedikleri gıda maddelerine dikkat ederek sağlık açısından tehlikeli olmayan kozmetik ürünlerini kullanırsa, anne sü­tünün içeriğindeki toksin oranı konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Bu ne­denle anne sütünün en doğal ve en güvenilir beslenme şekli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Anne sütünün geldiği ilk günlerde birtakım sorunlar yaşarsanız sakın moralinizi bozmayın. Böy­le bir durumda size en yakın sağlık ocağına ya da özel bir polikliniğe başvurarak doktorunu­zun önerilerini dinleyin. “Anne-destek-hattı” birçok annenin emzirme sırasında deneyimlerini paylaştığı bir telefon hattıdır. Çaresiz kaldığınız durumlarda başka annelerin tecrübelerini din­lemeniz sizin için yararlı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular