tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Antihistaminik

Alerji yapıcı madde ile karşıtı antikorun birleşmesi sonucunda bazı maddeler açığa çıkar. Bunların en önemlisi, alerji­nin tipik belirtilerinden çoğuna neden olan histamindir.
Antihistaminik ilaçlar kimyasal açı­dan histamine çok benzeyen maddeler­dir. Histaminin etkin olduğu yerlerde bu maddeyle yanşarak onun yerini alır ve etkili olmasını Önlerler.

Antihistaminikler daha çok alerjik nezle ve konjunktivitte yararlıdır. Özel­likle alerjenle (polen, toz vb) karşılaş­madan bir saat kadar önce alınırsa, be­lirtilerin iyice hafiflemesini sağlarlar. Ürtiker, alerjik dermatit ve böcek sok­ması gibi durumlarda da yararlı olan bu ilaçlar kaşıntıyı azaltma ya da giderme bakımından çok etkilidir.

Antihistaminikler alerjinin nedenine dönük köklü bir tedavi olanağı sağla­maz, yalnızca belirtilere yönelik bir te­daviye olanak verir. Histaminin serbest kalmasından kaynaklanan belirtileri, alerji olayının özüne ve nedenlerine inmeden, geçici bir süre için azaltmaya ya da ortadan kaldırmaya yararlar. His­taminin serbest kalmasından ne kadar önce alınırlarsa, o kadar çok etkili olur­lar. Histaminin etkilerinin bütün şidde­tiyle ortaya çıktığı anafilaktik şok ve astım krizi gibi ağır klinik tablolarda antihistammiklerin kullanılması kesin­likle sorunu çözmeye yetmez.

Normal tedavi dozlarında bile bütün antihistaminikler genellikle geçici ve hafif, ama kişiden kişiye önemli Ölçüde değişebilen yan etkilere yol açabilir. Bunların en önemlileri uyku hali, yor­gunluk, reflekslerde zayıflama gibi bi­çimlerde ortaya çıkan yatıştırıcı etkiler­dir. Dolayısıyla otomobil kullanmak gi­bi sürekli dikkat ve uyanıklık gerekti­ren durumlarda antihistaminik almak çok sakıncalı olabilir. Antirustamirıİklerin yatıştırıcı etkisi genellikle kahveyle giderilebilir.

Çok ender de olsa antihis­taminikler bazen ters etki göstererek huzursuzluk, uykusuzluk ve titreme gi­bi belirtilerin görüldüğü bir aşın uyarıl­ma hali yaratabilir. Ama daha sık görü­len yan etkileri bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızbklan ve ağız kuruluğu, cinsel etkinliğin azalması gibi çeşitli belirti­lerdir. Son olarak antihistaminiklerin has­tada duyarlılık yaratabildiği de belirtil­melidir. Bu durumda ortaya çıkan astım ve ürtiker gibi alerjik sorunlar ilacın ke­silmesiyle kaybolur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular