tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

AORTA KAPAĞI DARLIĞI

Sol karıncık ile aorta denen, ve sol karıncık­tan çıkıp temiz kanı vücuda götüren, büyük bir damar arasında aorta kapağı adında üç parça­dan müteşekkil bir kapak bulunduğu daha ön­ce anlatılmıştı. İşte bu kapağın herhangibir hastalık sebebiyle birbirine yapışıp daralması haline aorta kapağı darlığı adı verilir. Bu ka­pak dar olursa sol karıncık, içindeki kanı aortaya atmak için çok büyük zorluğa uğrar; kuv­vetle takallüs eder ve büyür.
Hastalar ne hisseder?
Bazan hastalar işin farkında bile değildir­ler. Bazı hastalarda ise bayılma, kendini kay­betme nöbetleri görülür. Göğüslerinde hakikî kalp anjini ağrıları duyabilirler. Tansiyon ek­seriyetle düşüp olup sistolik ve diyastolik tazyikler arasında fark azalmıştır. Kalbin sürati ekseriya azalmış olup, 60-70 arasında atar. Gidişi
Hastalar uzun yıllar yaşayıp kalble hiç il­gisi bulunmayan bir hastalıktan vefat edebi­lirler.
Birçok hastalarda sonunda sol kalp yorulur ve sol kalb kifayetsizliği teessüs eder. Bunun ilk arazı yol yürürken veya geceleri gelen nefes darlığı ve öksürüktür.
Mitral kapağı yetmezliğinde olduğu gibi burada da bakteryel andokardit husule gelebi­lir, yani bazı mikroplar daralmış kapaklarda yerleşip ateş yükselmesi, titremeler yapabi­lirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular