tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Arı Sokmaları

Arı sokmaları çok şiddetli ağrıya neden olur ve çok küçük çocuklar, yaşlılar, alerjiye yatkın kimseler için, potansiyel olarak en tehlikeli böcek sokmalarıdır. Öbür böcek sokmalarının çoğu, soğuk kompresle dindirilebilen küçük bir ra­hatsızlığa neden olur. Arı sokmalarıysa, biraz daha fazlasını gerektirir.

BELİRTİLERİ: Arı sokmasında, arının iğnesi çoğun­lukla içerde kalır. Bu nedenle, çocu­ğunuzu bir böcek sokmuşsa ve böceği görmediyseniz, bir arının sokmuş ola­bileceğini düşünerek, derisinde hâlâ batmış durumda bir iğne bulunup bu­lunmadığını arayın. Arı sokmasında, sokulan yerin çevresi beyazlaşmış, sonra da genellikle şişmiş kızartılı bir alanla çevrilidir. İğneyi bulursanız, ya temiz tırnağınızla yavaş yavaş kazıyın ya da bağlı olan zehir kesesine do­kunmadan bir cımbızla yavaşça dışarı çekin.

Arı iğnesinin zehiri asit özelliklidir. Sokulmuş yere ve çevresindeki şiş alana, eczaneden alacağınız karşıt etkili bir alkali (baz) eriyikle pansuman ya­pın. Sonra çocuğunuzu yatırıp, bir süre hareket etmesini önleyerek, her­hangi bir şok belirtisinin ortaya çıkıp çıkmayacağını gözleyin. Çocuğunuzu birkaç arı aynı anda birkaç kez sokmuşlarsa, bedeninde sa­vaşılması gereken çok miktarda zehir bulunacaktır. Bu da onu çok hasta eder. Solunum güçlüğü çekebilir ya da bayılma, nabzın hızlı atması ve atışının gözle görülebilmesi, terleme gibi şok belirtileri ortaya çıkabilir. Bu şiddetli tepkiye, anafilaksi şoku adı verilir: Ço­cuğunuzu hemen doktora götürün.

ARININ AĞIZ İÇİNE SOKMASI: Arının ağzın içini sokması, dokulardaki şişmenin soluk alıp vermeyi bozması nedeniyle çok ciddi olabilir. Bir bardak su içinde bir çay kaşığı karbonat eri­terek, gargara yaptırın; sonra bir buz parçası emdirin. Dildeki şişmeyi indir­mek için, çocuğunuzun boynuna ra­hatlatıcı soğuk kompres yapın. Sonra çocuğu ve bulabilmişseniz ölü arıyı, bir hastanenin acil servisine götürün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular