tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Asil Tendon Yırtığı

Asil tendon yırtığı; baldır kasını topuk kemiğine bağlayan tendonun tamamen yırtılmasıdır. Sonuç olarak, bu kas artık kemiğe bağlı değildir ve bu da topuğu­nuzu yerden kaldırmanızı imkansız hale getirir.

Yırtık ya da rüptüre Asil tendonu; ani, şiddetli ağrıya, hassaslığa ve şişmeye neden olur. Bazen, tendondaki kopma deri altından belli olur.Böyle bir yaralanma yaşadı­ğınızdan şüpheleniyorsanız, hemen tıbbi yardım alınız. Siz genel anestezi altındayken tendon uçlarının bir araya getirilip dikil­diği bir ameliyat yapılabilir.

Bazı vakalarda baldırdaki başka bir kastan alınan bir parça tendon, güçlendirme sağlaması için tekrar birleştirilmiş olan tendon uçları çevresine dikilir. İnsizyon (keşi), dikilerek kapatılır ve tendonun iyileşmesine yardımcı olmak için bacağınız, ayağınız yere bakar bir pozisyonda, ayağınızdan dizinize kadar alçıya alınarak hareketsizleştirilir. Tam hareket açıklığı kazanmanıza ve sertliği azaltmaya yardımcı olacak bir egzersiz rehabi­litasyon programım da kapsayan tam iyileşme en az 3 ay alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular