tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Asil Tendoniti

Asil tendoniti, Asil tendonunda görülen bir iltihaplanmadır. Bu durum tedavi edilmezse kronikleşip bir ruptür (yırtılma) riskini arttırabilir. Asil tendonu, baldır kaslarını topuğa bağlar. Vücut­taki en büyük ve vücudun ağırlığı ön ayak ve ayak parmaklarına her bindiğinde büyük bir kuvvete karşı koyan en güçlü tendondur. Asil tendoniti genellikle koşucu­larda ve koşan diğer sporcu­larda görülür; tendonun fazla kullanılmasından kaynaklan bir yaralanmadır. Nadiren, ankilozan spondilit gibi tüm vücutta görülen bir eklem hastalı­ğının işaretidir.

Ağrının en şiddetli olduğu yer, topuk arkasının hemen üstüdür. Önce, sadece (kısa mesafede) sürat koşusu ya da uzun süreli koşu yapıldığında ağrı olur. Ancak ileri vakalarda, merdiven çıkmak bile ağrıya neden olur ve tendon sertleşip şişebilir. Asil tendonitinin mümkün olduğunca erken tedavi edilmesi gerekir.

Asil tendonitiniz hafif bir vakaysa, doktorunuz, koşmadan önce Asil tendonunuzu esnet­menizi (stretching), sonra buz uygulamanızı ve ağrı için steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar kullanmanızı önerebilir. Şiddetli ya da ısrarcı tendoniti olan bazı sporcular, ağrıyan tendonlarını hareketsizleştirmek için bir atel ya da alçı kullanırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular