tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Aspirin

Ağrı ve Ateş Kesici Bir İlaç-Aspirin

Herkesin tanıdığı aspirinin kimya adı asetil şahsilik asit’tir. Suda eriyen, kristal,beyaz bir tozdur. Ateşli hastalıklarda ateşi düşürmek ve çeşitli hastalıklarda ağrıları gidermek için kullanılır. Bu amaçla romatizma denilen hastalıklarda günde 6-8 gr. kadar verilmektedir. Aspirinin eskiden beri mide kanaması yaptığı ve kanamaya eğilimi artırdığı bilinir. Son zamanlarda trom-bositlerin bir araya kümelenmesini (agre-gasyon) önlediği saptanmıştır. Aspirin bu yan etkisi nedeniyle bugün kalp hastalarına bile pıhtılaşmayı önlemesi amacıyla verilmektedir.Aspirinin mideyi tahriş edici etkisinden korunmak için tamponlu veya karbonatlı aspirinler kullanmalı ve süt ile beraber tok karnına alınmalıdır.ense ağrıları meydana gelir. Astigmatizmayı düzeltmek için odak çizgilerinden birinin yerini değiştirmeden diğerini aynı düzleme getirecek silendrik mercekler kullanılır. Miyop veya hipermetrop olan kimseler aynı zamanda astigmat da olabilirler. Gözlerinden şikâyeti olanların, doktorun yazdığı reçetedeki miyopi, hiper-metropi ve astigmat derecelerine göre yapılan silendrik mercekli, ıraksak veya yakınsak gözlüğü kullanmaları, rastgeie gözlük almamaları gerekir.

Çoğu kişi aspirini basit bir ağrıkesici olarak bilir. Aspirin, 100 yıldan fazladır her evin ecza dolabında bulunan bir ilaçtır. Daha yakın bir dönemde, bu basit ilacın kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde güçlü bir araç olduğu kanıtlanmıştır.

Aspirinin kandaki pıhtılaşmayı önleyici bir etkisi vardır. Bir kan damarı hasar gördüğünde, damar duvarında bir pıhtı oluşana kadar hasar görmüş alanın çevresinde giderek daha çok trombosit kümelenir. Aspirin, trombositlerin birbirlerine yapışma kabiliyetini düşürerek trombositlerin pıhtı oluşturma etkisini ortadan kaldırır ve aynı zamanda ateroskleroz nedeniyle bir plakta oluşan iltihaplanmaya karşı da savaşabilir.

Koroner arter hastalığınız varsa fakat bir kalp krizi geçirmemişseniz, düzenli olarak aspirin kullanmak toplam kalp krizi ya da felç riskinizi %25 oranında azaltabilir. Kısa bir süre önce kalp krizi geçirmişseniz, ilk kalp krizinden sonraki 24 saat içinde günde 162 miligram aspirin (standart boyuttaki bir tabletin yarısına eşittir) almak ölme riskinizi %20′den fazla oranda azalttır.

Aspirin, koroner arter hastalığı teşhisi konulmamış kişilere de fayda sağla­yabilir. İki kapsamlı araştırmadan elde edilen sonuçlar, özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde, kalp hastalığı teşhisi konulmamış olsa da aspirinin ilk kalp krizi riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Birçok doktor, 50 yaş üzerindeki erkeklerin günde 81 miligram aspirin almasını tavsiye etmek­tedir. Aspirin ile ilgili olarak yapılan en kapsamlı randomize kontrollü araştırmalar önce erkeklerde gerçekleştirilmiştir çünkü erkek­lerin kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksektir. Çoğu doktor, henüz rutin olarak kadınlara aspirin tavsiye etmeye gönüllü değildir çünkü kadınlarla yapılan kapsamlı araştırmalar tamamlanmamıştır.

Önce doktorunuzla konuşmadan, hiçbir nedenle düzenli olarak günlük bazda aspirin kullanmaya başlamayınız. Aspirin, ciddi kanamaya neden olabilir, beyin hemorajisi (kanaması) riskinizi arttırabilir ve her ilaç gibi, bazı kişilerin kaldıramayacağı yan etkilere neden olabilir.

Bir karaciğer veya böbrek hastalığınız, peptik ülseriniz veya başka bir gastrointestinal kanama rahatsızlığınız ya da aspirin veya diğer steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlara alerjiniz varsa ya da kan inceltici varfarin kullanıyorsanız, aspirin almayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular