tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Babam Akciğer Kanseri Geçirdi, Hangi Destekleri Kullanmalı?

Soru: Babam 55 yaşında, l yıl önce check up sırasında akciğerinde küçük bir kitle tespit edildi. Tümör ameliyatla alındı. Erken evre akciğer kanseri tanısı konuldu. Şu anda herhangi bir sorunu yok. 3 ayda bir kontrolden geçiyor. Hangi besin desteklerini kullanmasını önerirsiniz? ERCAN TEPE

Prof.Dr.Erkan TOPUZ: Bağışıklık sisteminin güçlendirümesiıiâe ‘beta, karoten çok önemlidir. Çilek, kiraz, vişne, havuç, domates zengin beta karoten kaynaklarıdır. Babanız günde l bardak havuç, 2 bardak domates suyu içsin. Yüksek doz C vitamininin de yaralı olduğu gösterilmiş. Geleneksel Çin tıbbında bağışıklık sistemi zayıf olan tüm hastalara astragalus, ginseng, reishi mantarı hapı öneriyor. Bunların üçünü birlikte kullanabilir.

– Astragalus (deli çöven): Bir Çin bitkisidir. Güç, sağlık ve uzun yaşamın sırrı olarak değerlendirilir. Özellikle akciğer kanserinde yararlı olduğunu gösteren araştırmalar var. Kemoterapinin yan etkilerini azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde 4 kez alınabilir, 250-500 milıgramlık kapsülleri var. Ayrıca çay ve kurutulmuş kök ekstreleri mevcut.

– Reishi mantarı: Çin’de yetişiyor. Ölümsüzlük mantarı olarak da biliniyor. Doğada biraz ender rastlandığından son yularda ticari olarak üretiliyor. Kanın oksijenlenmesini artırıyor, yüksek rakımlı dağlara tırmanan dağcılarda yükseklik hastalığını azaltıyor ve önlüyor. Kolesterol düzeylerini düşürüyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kemoterapinin yan etkilerini azaltıyor.

– Ginseng (panaks): Bilinen en eski bitkisel ilaçtır. Çin’de gençlik iksiri olarak kabul ediliyor. Ginseng bitkisinin kökü, erkeğin vücuduna benzediği için ‘erkeğin kökü’ anlamına gelir. Çin tıbbında 40 yaş üstü erkeklere önerilir. 40 yaş üstü 4 bin 600 kişiyi kapsayan bir çalışma, ginseng tüketenlerin tüketmeyenlere oranla tüm kanser çeşitlerine karşı taşıdıkları risklerin azaldığını göstermiş. Kanserden korunmada, vücut direncini artırmada, diyabet, iktidarsızlık gibi sorunlarda kullanılıyor. 100 miligramlık ekstreleri günde 1-2 kez kullanılabilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular