tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Barbeküler

İşte size gazete sütunlarına bile konu olan başka bir tehlike. Yiyeceklerimizi barbe-küde pişirdiğimizde, içerdikleri yağlar damla damla kömürün üstüne akar. Bu yağ damlalarının hepsi yanmadığı için, kalanlar kanserojen madde içeren bir tür du­manın oluşumuna neden olur. Bu dumanın kokusu yiyeceklerimizin içine sinişir. Et gibi protein yönünden zengin besin maddelerini kömür üstünde kavurmak vücudumuzda bulunan hücrelerin yapısını değiştirebilecek nitelikte olan bazı kanserojen ve mutajen maddelerin oluşumuna zemin hazırlar.
Barbeküde hazırlanan yiyecekler güvenilir midir?
Maalesef hayır. Yapılan birçok araştırma barbeküde pişirilen yiyeceklerin ve her türlü kızartmanın kanser riskini artırdığını göstermiştir.
Barbekü

Bir çıkış yolu var mı?

Barbekü çocuklarımıza verebileceğimiz türden bir ödül değildir. Barbekü yaz gün­lerinizin vazgeçilmezleri arasında bulunuyorsa, bu yaz barbekü yerine neler yapa­bileceğinizi şimdiden düşünmeye başlasanız çok iyi olur. Çocuğunuzu barbeküde hazırlanmış, yağda kızartılmış veya kömür üstünde kavrulmuş sosis, tavuk, ham-burger, sıcak sosisli burger ya da protein kaynağı olan başka bir yiyecekten müm­kün olduğunca uzak tutmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular