tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Besin Guruplarını Ayıran Beslenmenin Üstünlük ve Sakıncaları

Üstünlük ve Sakıncaları

Besin gruplarını ayıran beslenme bütün uzlaşmalar gibi olumlu ve olumsuz yön­ler taşır. Uygulanması kolay, tekdüze­likten uzak, görece daha serbest, besin listesinin istendiği kadar çeşitlendiril­mesine olanak veren, ama sıkıntı ve yorgunluğa yol açmayan, psikolojik olarak hemen herkesin isteğini karşılayabilen bir rejimdir.

Bileşenleri iyi bir biçimde dengelendiği, yani günlük ola­rak yağ, karbonhidrat ve proteinler en uygun biçimde bir araya getirildiği için tehlikesizce, hiçbir besleyici öğe dışlan­madan uygulanabilir. Başlıca sakıncala­rı kalori denetiminin tam olarak yapıla­maması ve olası bir kilo artışına karşı yeterli güvencenin sağlanamamasıdır.

Nasıl Uygulanır?

Besin gruplarını ayıran beslenme, yiye­cek miktarının sınırlanmasına değil, yal­nızca 24 saat içindeki dağılımını farklı biçimde düzenlemeye dayanır.

Sabah kahvaltısı serbestçe belirlene­bilir ya da bütünüyle meyveden oluşabi­lir. Öğle yemeğinde miktar olarak iste­nen düzeyde ekmek, makarna, pirinç, patates, unlu besin ve sebze yenir. Buna karşılık et, balık, yumurta, süt ve peynir gibi protein bakımından zengin besinler kesinlikle alınmaz. Akşam yemeği ise tam tersine protein bakımından zengin besinlere dayanır. istendiği kadar, et, balık, yumurta ve peynir yenir. Tüm karbonhidratlar, yani ekmek, makarna, pirinç, patates, unlu besinler, şeker ve sebzeler akşam öğününün dışında bıra­kılır.

Bu sırayı değiştirmek kesinlikle ya­saktır. Yani kahvaltı öğle yemeğiyle ya da öğle yemeği akşam yemeğiyle değiştirilemez. Karbonhidrat bakımın­dan zengin bir akşam yemeği karaciğe­rin işlevi açısından oldukça tehlikeli­dir. Kandaki kolesterol düzeyini, yağ asitlerini ve lipit miktarım yükseltebi­lir. Uyumayı ve dinlenmeyi zorlaştıra­bilir. Sabahları bazı rahatsızlıklara, ör­neğin paslı bir dile, ağızda ağır bir kokuya, baş ağrısına ve yorgunluğa yol açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular