tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Besinlerin Seçimi-1

Şişman kişiler çoğunlukla aşırı miktar­da yemek yerler. Ama olguların yüzde 92’sinde dengesiz ve hatalı beslenme söz konusudur.

Şişman kişilerin tükettiği besinlerin niteliksel dağılımı, şişman olmayan kişilerle karşılaştırıldığında oldukça fark­lıdır. Kilo sorunu olmayanlar yüzde 15 protein, yüzde 30 yağ, yüzde 55 kar­bonhidrat ve en fazla yüzde 5 alkol alır­lar.

Tüketilen yiyecek ve içeceklerin te­mel besin gruplarına göre incelenmesi dengesiz beslenmenin açıkça ortaya çıkmasını, fazla ya da yetersiz alınan besinlerin belirlenmesini sağlar. Böyle­ce daha önceki düşünce ve önyargıların terk edilmesi kolaylaşır.

• Proteinli besinler – Bunlar lifli yiye­ceklerle birlikte, şişman kişilerin alması gereken besinlerin temelini oluşturur. Çünkü adlarından da anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak protein sağlarlar. Ama proteinli besinlerin tüketimi dikkatle düzenlenmelidir. Önemli oranda yağ içerebildİklerinden bazen kalori değer­leri hiç de azımsanmayacak boyutlara ulaşabilir.

peynır

Süt – 1 İt tam yağlı süt, 35 gr protei­nin yanı sıra 50 gr karbonhidrat ve 34 gr yağ içerir. Böylece toplam 650 kalori sağlar. Aşırı süt tüketimi sık görülen bir durum değildir. Ama ergenlik çağı dı­şında sütün yağsız tüketilmesi gerekir. Yağsız süt rejim yaparken sıkça öneri­len bir besindir. Çünkü yağı alınmış 3 İt süt 350 kaloriden fazla enerji vermez. Bu da bir bardak sütün 35 kalori verdiği anlamına gelir. Yemekler arasında içi­len süt, açlığı bastırma açısından yarar­lıdır.

Peynirler – Bir peynirin besleyici değeri, içerdiği su miktarıyla ters oran­tılıdır. İçerdiği yağ miktarı da hesapla­nırken bu durum göz önüne alınmalıdır. Örneğin 40 gr sıradan bir peynir ile bir dilim ekmek (20 gr) 200 kalori, tek ba­şına 60-80 gr gravyer peyniri 280-300 kalori verir. Bu bakımdan rejim yapar­ken birinci seçeneği yeğlemek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular