tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Besinlerin Seçimi-2

Etler – Rejim yaparken, protein oranı yüksek olan etlerin önemli mik­tarda tüketilmesi önerilir. Ama bir süre­den beri beslenme uzmanları, etlerin yüzde 20 oranında proteinin ya­nı sıra yüzde 10-20 oranında “gizli” yağ içerdiklerine de dikkati çekmektedir. Do­layısıyla günlük et tüke­timi de denetim allın­da tutulmalıdır. Et­teki yağların ön­ceden alınması­na özen gösteril­melidir.

Sakatat – Şişman kişilerin beslen­mesinden karaciğer, dil, böbrek, beyin ve işkembeyi çıkarmak gereksizdir. Yapılan incelemeler kanda ürik asit miktarı ve lipoproteinlerin (yağ ve pro­teinden oluşmuş moleküller) arttığını göstermiyorsa, bu yiyecekler tüketilebi­lir. Sakatat protein içeriği oldukça yük­sek (yüzde 18-20), buna karşılık yağ oram az (yüzde 2-6), kolesterol düzeyi yüksek (ortalama 100 gr’de 350 nıg, be­yin için 100 gr’de 1.800 mg’dir) ve pürinli madde miktarı oldukça yüksek bir besindir. Kolesterol düzeyi göz önünde tutulmak kaydıyla, çok az yağla pişiri­lerek tüketilebilirler.

Şarküteri ürünleri – Salam, sosis, sucuk ve öbür şarküteri ürünlerinden mutlaka kaçınmak gerekir. Çünkü bun­ların yağ içeriği oldukça yüksektir (yüzde 20-70). Yağsız pastırma ancak çok az miktarlarda tüketilebilir.

Av hayvanları – Bunlar yağ oranı en düşük etlerdir. Yağ oranı tavşan etinde yüzde 2, keklik etinde yüzde 1,5, sülün etinde yüzde 2 ve ördekte yüzde 4’tür. Az yağla pişirme koşuluy­la, av etlerinin hiçbir sakıncası yoktur.

Kümes hayvanları – Tavuk, hindi ve kaz gibi kümes hayvanlarında yağın büyük bölümü deride bulunur. Bu hay­vanların etleri derisiz olarak yendiğinde yağsız et (yüzde 7-10) grubuna girer.

Yumurta – Yumurta yüzde 13 ora­nında, yani ete göre daha az protein içerir. Ama yüzde 12 oranında yağ da içerdiğinden tüketimi kısıtlanmalıdır. Ayrıca yağda yüksek oranda (100 gr’de 270 mg) kolesterol bulunur. Bu da ko­lesterol fazlası olan kişiler için sakınca yaratır.

Balıklar – Balıklar genellikle yüzde 10 oranında yağ içerir. Balık etinde yağ oranının düşük olmasının yanı sıra çok çift bağlı doymamış yağ asitleri de önemli bir yer tutar.

Örneğin sardalye balığının yağları yüzde 25 oranında doymuş yağ asiti, bu­na karşılık yüzde 25 oranında da çok çift bağlı doymamış yağ asitleri içerir. Bu da kanda lipit düzeyi yüksek şişman kişilere önemli bir yarar sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular