tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Besinlerin Seçimi-3

• Yağlı besinler – Yağlı besinlerin en önemli özelliği çok az miktarda bile yüksek oranda yağ içermeleridir. Bu ne­denle tüketimlerinin sınırlandırılması gerekir.

Tereyağı – Yüzde 84 yağ, yüzde 16 su içerir. Beslenme programında kesin olarak yer almaması gerektiği açıktır. Balıkyağı dışında A vitamini içeren tek yararlı yağdır. Bu nedenle yeşil sebze oranı düşük tutulmuş bir beslenme programından çıkarılması özellikle göz, deri ve mukoza sağlığı açısından olduk­ça sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

Sıvı yağlar – Sıvı yağlar yağ oranı bakımından en zengin besinlerdir. Çün­kü saf yağdan oluşurlar, yani su içer­mezler. Bir çorba kaşığı sıvı yağ 15-20 gr gelir ve yaklaşık 135-180 kalori ve­rir. Bu nedenle sıvı yağlar denetimli bi­çimde tüketilmelidir.

Margarinler – Terayağı gibi yüzde 16 su, yüzde 84 yağ içerirler. Margarin­lerde çoğu zaman ağırlıklı olarak bitki­sel kökenli yağlar bulunur. Türkiye’de margarin üretiminde başlıca ayçiçeği, pamuk, soya ve palmiye yağları kulla­nılmaktadır. Margarinin kalori değeri tereyağıyla aynıdır, ama bitkisel yağlar­dan oluşması tüketicide daha düşük ka­lorili olduğu kanısını uyandırır. Zayıfla­ma rejiminde margarin tüketiminin de büyük ölçüde sınırlandırılması gerekir.

Öbür hayvansal yağlar – Bunlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular