tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Besinlerin Seçimi-4

• Karbonhidratlı besinler – Şişman ki­şiler aşırı miktarda yağ almıyorsa, şiş­manlığın asıl ya da ağırlıklı nedeni kar­bonhidratlardır. Normal olarak yüzde 50 oranında karbonhidrat tüketimi gereklidir. Ama bu oranın çoğu zaman yüzde 60’a ya da daha yüksek bir düzeye çıktığı görülür. Çocuklukta kazanılan şekerli maddelere eğilim sonucunda gelişen bu beslenme alışkanığı kilo artışını kolaylaştırır.

Ekmek – Hemen herkes ekmeğin şiş­manlattığını düşünür. Bu inanış ekmek tüketimini önemli ölçüde azaltmakta, ba­zen şişmanlık yalnızca fazla ekmek ye­meye bağlanmaktadır. Oysa çoğu zaman çeyrek ekmekten daha büyük olan 100 gr ekmek ancak 250 kalori verir.

Bisküvi ve kekler – Bunlar büyük ölçüde yağ, un, tam yağlı süt ve şeker­den yapılır. Reklamlarda ısrarla vurgu­lansa bile hiçbiri zayıflatıcı olamayacağı gibi, tam tersine şişmanlatıcıdır.

Makarna ve pirinç – Şişman ki­şiler makarnanın bütünüyle ke­silmesi gerektiğini düşünür­ken, daha az besleyici san­dıkları pirinç konusunda da­ha olumlu bir önyargı taşır­lar. Oysa bir porsiyonla alınan 50 gr’lik pirinç 175 kalori verir. Aynı miktar­daki makarnanın verdiği kalori bundan daha yük­sek değildir.

Patates – Beslenme­den patatesin çıkarılması önerilebilir. Gene de faz­la sıkı olmayan bir rejim­de, aşırıya kaçmadan pa­tates yemede bir sakınca yoktur.

Yeşil sebzeler – Rejim yemeklerinde baş sırayı alır­lar. Çünkü 100 gr yeşil sebze­de 20-40 kalori bulunur. Yeşil sebzeler istendiği kadar yenebilir.

Kuru baklagiller – Protein bakı­mından zengin (yüzde 20-25) olmakla birlikte yüksek oranda (yüzde 60) ni­şasta içerirler. Genellikle kuru baklagil­lerden kaçınmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular