tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Besinlerin Seçimi-6

Alkollü içecekler – Bazen bilinen zararlı besinlerden hiçbirini kesmeden yalnızca alkollü içecekleri keserek iste­nen zayıflama elde edilebilir.

Her durumda bütün alkollü içecek­lerden uzak durulmalıdır. Deneyimler bazı alkol bağımlılarının rejimlerde ara sıra izin verilen bir bardak biradan sonra kendilerini tutamayarak alkol alımını sürdürdüklerini göstermiştir. Zehir etki­si bir yana bırakılsa bile, alkollü içe­ceklerin verdiği kalori çok yüksektir:

10°’lik 1 İt şarapta 560 kalori;

5°’lik 1 İt birada 280 kalori;

40°’lik 1 İt viskide 2.240 kalori.

Bir başka deyişle 2 bardak şarap 150 kalori, 250 mi bira 85 kalori ve bir duble viski 120 kalori verir.

Şekerli içecekler – Bunlar piyasada satılan meyve suları (“doğal” olduğu belirtilmiş meyve suları da dahil), kola­lı ya da kolasız şekerli içeceklerdir. Bu içecekler hiç de azımsanmayacak oran­da (yüzde 10-15) şeker içerir. Dolayı­sıyla şişman kişilerin şekerli içecekle­rin tüketiminde dikkatli davranmaları gerekir.

• Hazır rejim besinleri – Bunların karbonhidrat ve yağ oranı düşük, prote­in oranı ise yüksektir. Bu ürünler zayıf­latıcı bir besleneme programında son derece yararlı olabilir. Ama zayıflatıcı bir besinden söz edilemeyeceği, özel olarak hazırlanmış besinlerin de ancak bazı yemeklerin yerine kullanılabilece­ği unutulmamalıdır.

Dolayısıyla önce­den hazırlanmış bir beslenme progra­mına ek olarak hazır rejim besinleri tü­ketmek fazladan kalori almanın ötesin­de bir yarar sağlamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular