tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Beslenme Bozuklukları

Beslenme  bozuklukları gençlerde yaygın olarak görülür. Obezite ergenlik dönemindeki en kronik hastalıktır ve yetişkinlikte obezite ye de neden olabilir. Araştırmacılar sağlıksız yemek yeme düzeni, kompülsif aşın yemek yeme, aşırı televizyon izleme veya hareket eksikliğinin yanı sıra obeziteye genetik bir yatkınlığı da içeren bir çok etkenin neden olabileceği obezite üzerine çalışmalarına devam etmektedirler.

Anoreksiya nervoza ve bulimia yemek yeme saplantısı, mantıksız bir kilo alma korkusu ve bozuk bir vücut yapısı ile ilintili ciddi tıbbi ve psikolojik rahatsızlıklardır. 201i yaşların başlarındaki genç kız ve kadınların %10’unu etkilemektedir. Erkekler daha az etkilenmektedir.
Bu rahatsızlıklar hakkında daha detaylı bir bilgi için anoreksiya ve bulimia bölümlerini okuyun.

Çocuğunuzu besin değeri yüksek bir yemek düzeni izlemesi için teşvik edin; ama çocuğunuzun anoreksiya ya da bulimia olduğundan endişeleniyorsanız vakit geçirmeden tıbbi yardım almaya başlayın. Daha detaylı bilgi için Ek bölümünde yer alan yeme bozuklukları bölümüne bakabilirsiniz.

Beslenme
Çocuğunuzun yemek yeme alışkanlıkları ailenizin yemek yeme alışkanlıklarından etkilenebilir. Evde besin değeri yüksek yemekler ve atıştırmalıklar hazırlamaya çalışın.

Gençlik yılları çocuğunuzun kemiklerinin maksimum yoğunluk ve güce ulaşacağı yıllardır. Genç kızların her gün 1200-1500 miligram kalsiyum almaları gerekir. Bu oranı 4 bardak süt ya da üç karton yoğurttan karşılayabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular