tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Beyin Kanaması

Beyin Kanaması
Beyin fonksiyonlarının birdenbire bozulmasına beyin inmesi veya felç denir. Bu bozulmaya neden olan olaylar beyin kanaması, beyin trombozu veya ambolisi gibi üç şekilde meydana gelebilir.Beyin kanaması (Serebral hemoraji) : Damar sertliği ve tansiyon yüksekliği bulunan 50 yaşın üstündeki kimselerde birden bilinç kaybı ve inme şeklinde yarım felç (hemipleji) görülürse beyinde bir tıkanmanın veya kanamanın meydana geldiği düşünülmelidir. Bilinç kaybı birkaç dakikada tamamlanır ve hasta olduğu yere yığılır kalır. Bu nedenle hastalığa, inme (ietus apopleotious) adı da verilmiştir. Genellikle bu anda yüz kırmızı bir renk almış ve ağız çarpılmıştır. Gözler, kanamanın olduğu beyin tarafına doğru, ağız ise sağlam tarafa kaymıştır. Ayak tabanının bir iğneyle çizilmesi suretiyle aranan tepkide felçli tarafta ayak baş parmağı yukarı kalkar (Babinski tepkisi müspet), diz kapağı (pa-tella) tepkisi kaybolmuştur. Hasta çok kere idrarını hatta dışkısını kaçırır. Beyin-omurilik sıvısı kanlı olabilir. Bir – iki gün içinde ateş yükselmeye başlar, 40° nin üstüne çıkabilir.
Beyin trombozu (Serebral tromboz) : Ar-teriosklerozlu yani damar sertliği olan kimselerde çok kere uyurken geoe başlar.
Hasta idrar etmek için tuvalete giderken yere düşer, bilinç kaybı yoktur. Ağır vakalarda bilinç sonradan bulanıklaşır ve hasta komaya girer. Beynin geçici trombotik daralması önce kol ve ayakların zaman zaman uyuşması, konuşma bozukluğu (dizartri) gibi damar kasılması şikayetleriyle başlar. Bunlar geçici iskemik ataklar yani beynin zaman zaman kansız kalma belirtileridir. Sol hemiplejilerde genellikle konuşma normaldir, sağ hemiplejilerde konuşamama yani afazi veya güç konuşma yani disfazi vardır. İskemik atak geçirenlerde trombositlerin toplanmasını önleyici taçlar (aspirin) ve pıhtılaşmayı önleyici ontikoagulan ilaçlar (coumadin) yarar sağlar.
Beyin ambolisi (Serebral amboli) : Her yaşta görülür. Hemipleji ve bilinç kaybı birden genç bir kimsede meydana gelirse önce beyin ambolisi düşünülür. Kalp hastalarında daha çok görülen bu durum, kan pıhtılaşmasına karşı gelen ilaçlarla (Hepa-rin) tedavi edilebilir. Amboliyi tedavi eden ioc beyin kanamasında ise tamamen zararlıdır. Bu yüzden ayırıcı teşhis yapmadan tedaviye başlamak doğru olmaz. Felçii olarak yatan hastalann, beslenmesi, bakımı ve iyileştirilmesi (rehabilitasyonu) doktorun planladığı şekilde yürütülmeli, idmanlar, masajlar ihmal edilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular